9. augusta 2018

Adam by chcel ísť študovať  na nejakú zo zahraničných univerzít. Nemá však dostatok financií, a tak si nemôže dovoliť odísť ďaleko od Slovenska. Preto sme zhrnuli top školy v okolitých krajinách, ktoré sa umiestnili v akademických rebríčkoch, a predstavovali by pre Adama študijnú príležitosť. A nevynechali sme však ani našu krajinu. 

Mnoho Slovákov chce ísť študovať na univerzitu do Anglicka či Spojených štátov. Štúdium v týchto krajinách má však aj svoje nevýhody, napríklad zadlženie sa či veľkú vzdialenosť od domova. Preto sme hľadali, ktoré univerzity v krajinách V4 a Rakúsku patria medzi svetovú špičku a sú tak alternatívou pre študentov s nižším rozpočtom. 

Naša metodológia

Univerzity sme posudzovali podľa ich poradia v troch najprestížnejších svetových rebríčkoch, a to ARWU, Times Higher Education World University Ranking a QS World University Rankings. ARWU (Academic Ranking of World Universities) pochádza zo Šanghaja a hodnotí predovšetkým vedeckú kvalitu viac ako 1000 univerzít, za rok 2017 sa doň nedostala žiadna slovenská ani maďarská univerzita. Times vydáva britský magazín, rebríček sa sústredí na kvalitu výskumu a výuky. QS World posudzuje reputáciu univerzít.

Práve ste skončili školu na Slovensku? Pozrite si svoje uplatnenie na trhu

Naše výsledky prezentujeme v interaktívnych mapách jednotlivých krajín. V každej mape sú hviezdičkami vyznačené top univerzity danej krajiny. Pri posunutí kurzoru na ikonku jednotlivej univerzity sa vám zobrazí jej poradie vo všetkých rebríčkoch. Ak na danú ikonku kliknete, presuniete sa na univerzitnú webstránku.

Reklama

Top univerzity podľa krajín

Zo všetkých slovenských univerzít sa do týchto rebríčkov dostali len tri, čo je najmenej zo všetkých okolitých krajín s výnimkou Ukrajiny. Do ARWU sa žiadna univerzita nedostala, v ostatných rankingoch sa naše univerzity umiestnili na konci rebríčka. Podľa QS World sú dokonca naše univerzity výrazne horšie než tie na Ukrajine.

15 príbehov Slovákov študujúcich v zahraničí, od Brna až po Čínu

Najlepšou vysokou školou u nás je Univerzita Komenského, druhá je Slovenská technická univerzita v Bratislave. Náš zoznam uzatvára Technická univerzita v Košiciach.

Univerzity nášho západného suseda sú vysoko hodnotené, Česko má druhé najkvalitnejšie školy v regióne. Našincov do Česka láka aj jazyková blízkosť a menšie finančné náklady, keďže za štúdium v češtine nemusia platiť školné. Preto nie je prekvapením, že v krajine študuje viac ako 20-tisíc Slovákov.

Do ARWU sa však dostala len jediná česká škola – Univerzita Karlova, ktorá je zároveň najlepšou školou v krajine. Druhé miesto si drží Masarykova univerzita v Brne. Do rebríčkov sa okrem toho dostalo viacero pražských a brnenských univerzít so zameraním na technológie a strojárstvo.

Poľské univerzity sa v rebríčkoch umiestňujú pomerne vysoko, ale študuje na nich pomerne málo Slovákov. Problémom je zrejme odlišnosť jazyka – štúdium v poľštine je zadarmo, ale anglické programy sú spoplatnené. Cena štúdia v angličtine na súkromných univerzitách môže byť až 6000 eur ročne.

Najprestížnejšia škola v Poľsku je Varšavská univerzita, hoci jej výrazne konkuruje Jagelovská univerzita v Krakove. Obe univerzity sa umiestnili v ARWU, sú však nižšie hodnotené ako česká „Karlovka“. Rovnako ako v Česku, ostatné univerzity na mape sú väčšinou technického zamerania.

Na rozdiel od predchádzajúcich krajín, najlepšie univerzity v Maďarsku nie sú koncentrované do dvoch najväčších miest. Na našej mape sú preto vyznačené aj mestá Segedín, Pécs a Debrecín. Tie najlepšie maďarské univerzity sú však stále v Budapešti, kde o prvenstvo súperia dve školy. Semmelweisova univerzita je oproti Univerzite Loránda Eötvösa v rebríčku Times vyššie, nachádza sa na priečke medzi 401. – 500. miestom, ale ponúka len medicínske odbory. Univerzita Loránda Eötvösa je najstaršou univerzitou v krajine, študovali na nej významní vedci a politici, jej umiestnenie je v stovke medzi 601. – 700. miestom.

Maďarsko je podľa štatistiky UNESCO spred dvoch rokov u Slovákov druhou najpopulárnejšou krajinou na štúdium v zahraničí. Ľudia z juhu Slovenska často ovládajú maďarčinu, k obľube Maďarska prispieva aj možnosť štipendia tamojšej vlády na štúdium v angličtine a populárna medzinárodná Central European University, ktorá sa však do rebríčkov nedostala. Stredoeurópskej univerzite, ktorú založil a financuje George Soros, hrozil minulý rok zánik po tom, ako maďarská vláda predložila novelu vysokoškolského zákona, ktorá sa však dotkla len spomínanej univerzity. 

Rakúske univerzity sú najlepšie v celom regióne. Najvyššie sa umiestnila Viedenská univerzita, ktorá je podľa Times 165. na celom svete. Druhá v poradí je Univerzita Innsbruck, okrem týchto dvoch škôl sa do prísneho ARWU dostali aj Viedenská lekárska univerzita a Technická univerzita vo Viedni.

Rakúsko má predpoklady na to, aby sa stalo atraktívnou destináciou pre slovenských študentov. Štúdium je väčšinou zadarmo, univerzity ponúkajú vysoký komfort a Viedeň je hodinu cesty od Bratislavy. Študenti však musia vedieť po nemecky, čo mnohých stredoškolákov zo Slovenska odrádza.

Hlavná foto: Vysoká škola chemicko-technologická v Prahe. Zdroj: vscht.cz/about-us/about