2. marca 2020

Letel som vo vrtuľníku ponad Karibik a všimol som si izolovaný ostrov s veľkým sídlom a ďalšími vilami, ktoré boli vo výstavbe na skalnatom útese. Pilot nás zobral bližšie, aby sme sa na tento rezort lepšie pozreli a odfotili si ho snáď zo všetkých uhlov. Dozvedel som sa, že išlo o Moskito Island, ktorý patrí Richardovi Bransonovi. Vtedy ma začal fascinovať život na súkromných ostrovoch.  

Miliardári a celebrity si po svete nakupujú podobné nehnuteľnosti, ktoré následne ponúkajú na súkromný prenájom. Napríklad podnikateľ Richard Branson vlastní tiež Necker Island na Britských panenských ostrovoch, herec Leonardo DiCaprioBlackadore Cay na Belize, iluzionista David Copperfield vlastní Musha Cay na Bahamách a režisér Francis Ford Coppola má tri ostrovy v Strednej Amerike. 

Cestovanie bez ďalších turistov?
Pozrite si 9 destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť v roku 2020 

Toto je jedinečná možnosť pre rodiny a dvojice, ktoré si môžu prenajať súkromný ostrov a mať ho len pre seba. Nemusíte byť miliardármi, aby ste si mohli dovoliť tento luxus (aj keď si zaň patrične priplatíte). Nižšie nájdete 10 tipov na súkromné ostrovy, ktoré odporúča Chris Krolow, zakladateľ Private Islands Inc.  

Bahamy

Choini Cay (21-tisíc dolárov za noc) 

Reklama

5 spální, 5 kúpeľní 

Tento mimoriadne luxusný rezort využíva na svoje fungovanie sto percent slnečnej energie a nachádza sa na ňom šesť súkromných pláží. Súkromná vila je jednou z troch stavieb, ktoré sú vzájomne prepojené krytými chodníkmi lemovanými lampášmi.

Filozofia slow travel?
Ide o zodpovedné a uvedomelé cestovanie, ktoré rozvíja

V hlavnom apartmáne je situovaná manželská posteľ, posedenie, veľká otvorená sprcha, priestranná vaňa a vonkajšia vírivka. Nachádzajú sa tam aj štyri veľké hosťovské apartmány.  

Ostrov Choini Cay na Bahamách. Foto: Forbes.com/Private Islands Inc.

Belize

Gladden Island (3-tisíc a viac dolárov za noc) 

2 spálne, 2 kúpeľne 

Táto samostatná luxusná vila je ideálna pre dvojicu. Na mieste je tiež druhá spálňa, ak máte priateľov. Zamestnanci bývajú na menšom ostrove, ktorý je mimo dohľadu, avšak personál je k dispozícii ihneď. Šéfkuchár, manažér i domovník sú od vás vzdialení iba dve minúty plavby loďou. Tento ostrov si musíte rezervovať viac ako rok vopred. Je totiž veľmi obľúbený.  

Ostrov Gladden na Belize. Foto: Forbes.com/Gladden

Brazília

Japao Island (4-tisíc a viac dolárov za noc) 

5 spální, 5 kúpeľní  

Na tomto tropickom ostrove s rozlohou viac ako 24-tisíc štvorcových metrov sa nachádza súkromná pláž, bazén, vírivka a 650 štvorcových metrov obytného priestoru. Ostrov si môže prenajať maximálne jedna skupina, teda dvaja až ôsmi hostia naraz. To poskytuje dokonalé súkromie párom, rodinám či malým skupinám priateľov. Na ostrov sa dostanete vrtuľníkom za 30 minút.  

Ostrov Japao v Brazílii. Foto: Forbes.com/Japao Island

Britské panenské ostrovy

Necker Island (87,5-tisíca dolárov za noc) 

20 lôžok, 20 kúpeľní 

Súkromný ostrov Richarda Bransona je po hurikáne, ktorý ho poškodil, úplne obnovený. Je možné si ho exkluzívne zarezervovať počas celého roka. Pritom je to ideálna príležitosť pre vás a vašich 21 priateľov či členov rodiny. Na ostrove sa pohodlne vyspí 30 hostí v 15 izbách. Navyše si môžete pre ďalších 16 osôb prenajať Bransonov ďalší ostrov Moskito Island, ktorý sa nachádza neďaleko.  

Necker Island v lokalite Britských panenských ostrovov. Foto: Forbes.com/Necker Island

Fidži

Vomo Island (39-tisíc dolárov za noc) 

32 izieb, 4 vily, ubytovanie pre 90 ľudí 

Tento luxusný súkromný ostrov má rozlohu 990-tisíc štvorcových metrov a nachádza sa 15 minút vrtuľníkom alebo hydroplánom od medzinárodného letiska na Fidži. Je súčasťou obľúbenej skupiny ostrovov Mamanuca Islands. V rezorte sa nachádzajú plážové vily, vily na svahu, hlavná rezidencia so štyrmi spálňami a kráľovská vila taktiež so štyrmi spálňami.  

Ostrov Vomo na Fidži. Foto: Forbes.com/Private Islands Inc.

Grenada

Calivigny (132-tisíc dolárov za noc) 

Reklama

25 spální, 25 kúpeľní  

Tento ostrov sa rozkladá na viac ako 323-tisíc štvorcových metroch, nachádzajú sa na ňom dve piesočnaté pláže a ponúka krásny výhľad na Atlantický oceán a Karibské more. Je vzdialený iba päť minút plavby loďou od Grenady. Čo sa ubytovania týka, nájdete tu hlavné sídlo s desiatimi apartmánmi, rezidenciu s deviatimi spálňami a tri chaty s dvomi spálňami. K dispozícii máte aj plachetnicu Perini Navi alebo jednu z ďalších 12 lodí.

Calivigny Island v blízkosti Grenady. Foto: Forbes.com/Calivigny Island

Honduras

Villa on Dunbar Rock (50-tisíc dolárov za týždeň) 

Tento rezort vystupuje z piesočnatej pláže a nachádza sa 11 kilometrov východne od Roatánu. Ubytovať sa môžete v deviatich izbách s výhľadom na oceán a dvoch apartmánoch, ktoré majú vlastné balkóny. Nehnuteľnosť s rozlohou 1393 štvorcových metrov je rozložená na štyroch podlažiach a môže sa v nej ubytovať 22 hostí. K dispozícii tiež máte potápačské centrum Padi. 

Vila na skale. Foto: Forbes.com/Dubar Rock

Maldivy

Voavah Island (46-tisíc dolárov za noc) 

7 spální, 7 kúpeľní 

Prvý ostrov značky Four Seasons sa nachádza na atole Baa. Je dokonalým dovolenkovým rezortom so všetkou občianskou vybavenosťou. Na mieste nájdete vilu s dvomi spálňami nad vodou, plážovú vilu s tromi spálňami, dva apartmány aj dve chatky. Všetky tieto ubytovania majú kapacitu 22 hostí. Ostrov je v ponuke spolu s luxusnou jachtou Voavah Summer.  

Ostrov Voavah na Maldivách. Foto: Forbes.com/Private Islands Inc.

Seychely

North Island (cena nie je dostupná)

Na tomto ostrove strávili svoju svadobnú cestu britský princ William a jeho manželka Kate Middleton i dvojica George a Amal Clooney. Aj preto je North Island prezývaný ako ostrov lásky. Tento ostrov si nedávno do svojej luxusnej kolekcie pridala značka Marriott. K exkluzívnemu turistickému stredisku sa dostanete iba vrtuľníkom. Kedysi boli na mieste kokosové plantáže.  

Ostrov lásky na Seychelách. Foto: Forbes.com/Private Islands Inc.

Tanzánia

Thanda Island 

9 lôžok, 9 kúpeľní (cena nie je dostupná)

Thanda Island sa nachádza v rezervácii Shungimbili Island Marine Reserve, medzi pevninou Tanzánie a ostrovom Mafia Island. K dispozícii je na mieste luxusná vila s piatimi apartmánmi a dve plážové chatky s dvomi apartmánmi. 

Thanda Island v blízkosti Tanzánie. Foto: Forbes.com/Thanda Island

Prispievateľ Jim Dobson píše pre Forbes.com o cestovaní. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk