Poznáte to, keď vo vás ožije chuť, aby ste sa v rámci cestovania vydali mimo „vyšliapané cesty“? Nájsť také miesta však nebýva ľahké. Preto prinášame pár inšpirácií, kam sa práve za takými lokalitami vybrať v roku 2020.
„Kde sa vyhneme turistom?“ To bola podľa Philippeho Browna jedna z najčastejších otázok, ktorú v roku 2019 dostávali v agentúre Brown + Hudson. „Preto sa snažíme nachádzať inovatívne spôsoby, ako čeliť masovému turizmu a reagujeme na rastúce požiadavky našich klientov. Tí chcú udržateľné cestovanie a destinácie mimo už vychodených chodníkov.“
Filozofia slow travel? Ide o zodpovedné a uvedomelé cestovanie, ktoré rozvíja
Ich lokálni sprievodcovia preto cestovateľom predstavujú menej známe miesta, ktoré nie sú zaplavené turistami. Neprivedú vás napríklad do Benátok, no radšej vám ukážu malú dedinu Asolo. V snahe objaviť miesta, ktoré nie sú na turistickým mapách, som oslovila niekoľko odborníkov. Nižšie nájdete 9 destinácií, ktoré sa v roku 2020 oplatí navštíviť aj preto, že nebudú plné ďalších cestovateľov.
Arménsko
„Arménsko je akési surové a autentické, čo sa len veľmi ťažko hľadá,“ opisuje Tom Marchant, spoluzakladateľ spoločnosti Black Tomato. „Táto destinácia má bohatú starovekú kultúru a tradície, výhľady na pohorie Kaukaz či ohromujúcu pôvodnú architektúru. Je to ideálne miesto pre cestovateľov, ktorí by sa chceli vyhnúť turistickým pasciam.“
Ruiny arménskeho mesta Zvarthnoc. Foto: Pixabay/Taken
Čad
Andrea Ross zo spoločnosti Wild Frontiers približuje, že Čad získal nezávislosť od Francúzska v auguste 1960. A táto piata najväčšia africká krajina je „veľká, bezpečná a pomerne nedotknutá cestovným ruchom“.
8 rád slovenského travel blogera:
Ako sa pripraviť na dobrodružnú dovolenku na vlastnú päsť
Nový skupinový zájazd od Wild Frontiers berie cestovateľov na prehliadku najstarších skalných útvarov na Sahare ako Ennedi Plateau či lokality Lakes of Ounianga zapísanej do svetového dedičstva UNESCO. Toto je Afrika vo svojej najčistejšej podobe a dovolenka pre skutočných dobrodruhov.
Sahara v Čade. Foto: Pixabay/Hoeneisen
Eritrea
„Keďže medzi Eritreou a Etiópiou zavládol mier, je čas navštíviť túto rozvojovú krajinu,“ vraví Kristina Tuohey, produktová managing riaditeľa spoločnosti GeoEx. „Infraštruktúra je obmedzená, no nebojácni cestovatelia majú príležitosť objavovať krajinu, ktorá sa turistickému ruchu ešte len otvára.“ Táto lokalita je podľa jej slov plná „rozmanitých kultúrnych vplyvov, znamenitej architektúry Art Deco či divokej prírody.“
Eritrea a jej architektúra. Foto: Pixabay/12019
Semuc Champey, Guatemala
„Doteraz tomuto vzdialenému a úchvatnému regiónu venovali pozornosť len miestni obyvatelia či ľudia z oblasti cestovného ruchu,“ vysvetľuje Tom Marchant. „Pre nedostatok ubytovania sa tam dalo dostať len v rámci jednodňových výletov. Preto si návštevníci nevedeli naplno užiť túto lokalitu. To ale môže zmeniť Black Tomato a luxusný kemp Blink. Teraz môžu cestovatelia na mieste prespať a užívať si neobjavené prostredie, vďaka ktorému je Semuc Champey veľkolepé.“
Zelená lokalita Semuc Champey. Foto: Unsplash/Christopher Crouzet
Mongolsko
„Cestovatelia hľadajú viac príležitostí na kontakt s prírodou,“ poznamenáva Andrea Ross. „Obzvlášť populárny bol výlet na mongolský festival Altai Kazakh Eagle na západe krajiny, počas ktorého 50 orlích lovcov predvádza obratnosť svojich dravcov. Počas našej prehliadky ostávajú ľudia v táboroch a trávia čas s kočovnými rodinami. Pozornosť si však zaslúžia i starobylé skalné útvary v Tavan Bogd National Parku.“
V Mongolsku možno vidieť dravce. Foto: Unsplash/Lightscape
Pakistan
Spoločnosť Wild Frontiers sa na Pakistan ako ďalšiu veľkú destináciu sústreďuje už niekoľko rokov. „Je to pravdepodobne vrcholná dobrodružná lokalita,“ vraví Jonny Bealby, zakladateľ Wild Frontiers. Predovšetkým ale ponúka neuveriteľné scenérie, najmä na severe krajiny, kde sa stretávajú tri najväčšie pohoria. Pakistan je ideálny pre pešiu turistiku, cykloturistiku či rafting.
Múzeum v pakistanskom meste Islamabád. Foto: Unsplash/Syed Bilal Javaid
Saudská Arábia
„Zmena je zrejmá. Je preto načase nahliadnuť do destinácie, ktorá bola pre návštevníkov zväčša uzavretá,“ približuje Tina Liadis, riaditeľka globálneho predaja spoločnosti GeoEx. „Je tam veľkolepé spektrum rôznych atrakcií. Starobylé archeologické náleziská, moderné mestá, zelené lesy či červené piesočné duny.“ Cestovatelia GeoEx môžu „ako prví navštíviť Wadi Hesma, hovoriť so saudskými ženami, miestnymi rodinami, využívať prístup k múzejným zbierkam, umeleckým galériám či spoznať lokality svetového dedičstva UNESCO. A najmä dostať sa do Saudskej Arábie skôr, než ďalší turisti!“
Mešita v Saudskej Arábii. Foto: Unsplash/Yasmine Arfaoui
Alžírsko a Tunisko
„S nedávnym odstúpením bývalého alžírskeho vodcu sa možnosti cestovania v tejto krajine začínajú otvárať,“ hovorí Kristina Tuohey a poznamenáva, že by sa cestovatelia mali pozrieť aj do susednej krajiny na severovýchode. „Obe destinácie majú úžasné mešity, trhy a jedinečnú architektúru. Zdieľajú bohatú rímsku históriu, o čom svedčia ruiny Kartága, El Jem a Dukka v Tunisku či Timgad a Djemila v Alžírsku.“
Ruiny známeho Kartága. Foto: Pixabay/Drahunkas
Uzbekistan
Krajina uľahčila návštevu cudzincom a ťaží zo situácie v Iráne. Andrea Ross trvá na tom, že Uzbekistan nie je žiadnou cenou útechy. „Sama o sebe je to odmena,“ vysvetľuje. „Zvyšok Hodvábnej cesty bol po mnoho rokov migračnou cestou, no Uzbekistan v 6. storočí osídlili ľudia, ktorí žili menej kočovným životom. To viedlo k tomu, že vznikli mestá ako Chiva, Buchara a Samarkand s neuveriteľnými mešitami, trhmi a históriou.“
Uzbekistan má pôsobivú architektúru. Foto: Pixabay/LoggaWiggler
Prispievateľka Ann Abel píše pre Forbes.com o cestovaní.
Našli ste chybu? Napíšte na [email protected]