30. decembra 2018

S blížiacim sa koncom roka je úplne normálne, že sa cítite zahltení. Práve vianočné sviatky sú často tým najrušnejším obdobím v živote. Dokonca na vás tlačí i to, že sa do 31. decembra snažíte všetko dokončiť. V týchto dňoch ale prehliadate príležitosť, ktorú vám toto obdobie dáva. Môžete si totiž pospomínať na všetko, čo sa udialo počas predchádzajúcich 12 mesiacov, a stanoviť si ciele na celý ďalší rok.

Existujú 4 úlohy, ktoré vám v nasledujúcom roku môžu pomôcť uspieť v biznise. Čím viac času im budete venovať, tým lepšie. Výhodou však je, že na ich výsledky nebudete musieť dlho čakať. Ak im venujete aspoň hodinu, tak sa vám ich do konca roka všetky podarí splniť.

Posúďte predchádzajúci rok

Najlepšie na konci roka je to, že ste už vlastne na rozjímanie pripravení. S najväčšou pravdepodobnosťou si už pripravujete svoje novoročné predsavzatia a spomínate na čas, ktorý ste strávili s rodinou a priateľmi počas sviatkov. Rovnako, ako rozjímate nad svojím osobným životom a vymedzením si nových cieľov, tak by ste mali robiť to isté i v súvislosti s vašou kariérou a biznisom.

Čo robia pred spaním úspešní ľudia? 5 vecí, ktoré pomôžu aj vám

Spätne sa pozrite na všetko dobré, ale tiež zlé. Zhodnoťte, kde sa vo svojej kariére práve nachádzate, kam sa chcete posunúť a dostať, a zamyslite sa tiež nad oblasťami, v ktorých by ste sa mohli zlepšiť. Pokojne si napríklad vyžiadajte spätnú väzbu od svojich manažérov alebo kolegov. Rovnako si nájdite čas i na sebareflexiu. Buďte v úvahách dôkladní, pretože čím podrobnejšie sú, tým lepšie o nich budete môcť rozjímať. A presne to priamo súvisí s ďalšou úlohou.

Vytvorte si plán na nadchádzajúci rok

Len čo u vás prebehla reflexia, je čas na to, aby ste sa pustili do akcie. Tá by mala mať podobu nastavovania cieľov. Na nasledujúci rok si stanovte jeden veľký cieľ a nejaké malé, ktoré vám pomôžu krok po kroku dosiahnuť ten hlavný. Všetko si poriadne zaznačte. Napríklad i to, ako a kedy tieto ciele plánujete dosiahnuť. Takýmto spôsobom si vytvoríte akčný plán na celý rok.

Chcete byť úspešní? Nemíňajte svoju energiu na týchto 10 vecí

Tieto ciele a akčný plán by ste mali prehodnotiť aspoň štyrikrát do roka. Z rôznych dôvodov sa totiž vaše ciele môžu zmeniť. Napríklad sa môžete rozhodnúť, že zmeníte zamestnanie, nečakane vás povýšia alebo prepustia. Vaše ciele by nemali zostať rovnaké v prípade, že sa zmenia okolnosti.

Urobte si poriadok v emailovej schránke

Plná emailová schránka je jedným z najväčších zdrojov stresu v práci. Zbavte sa tohto stresu tak, že do nového roka vykročíte s upratanou emailovou schránkou. To ale neznamená, že by ste mali všetky emaily označiť ako prečítané. To veru nie. Dôkladne si ich prejdite a roztrieďte ich. Myslite na to, či je daný mail dôležitý alebo ho môžete vymazať. Ihneď odpovedzte i na naliehavé správy a odstráňte sa z emailových reťazcov, ktorých súčasťou byť určite nemusíte. Následne vytvorte filtre, vďaka ktorým už vo vašej emailovej schránke nebude neporiadok.

A keď sa už do toho ponoríte, tak si neodkladajte ďalšie upratovanie emailovej schránky na koniec budúceho roka. Venujte sa tomu raz za mesiac alebo aspoň raz za štvrťrok. Mať prázdnu kolónku doručenej pošty je takmer nemožné, no mať ju pod kontrolou možné je.

Dokončite čo najviac malých úloh

Čím viac malých úloh dokážete vyškrtnúť zo svojho zoznamu, tým lepšie. Skúste počas 20 minút odpovedať na emaily alebo pracovať na zvyškoch projektov. Venujte sa papierom, ktoré by ste inak odložili bokom. V tomto prípade záleží naozaj na tých najmenších veciach. Ak sa o ne postaráte, tak sa v ďalšom roku budete môcť sústrediť na väčšie úlohy. Inak povedané, neprokrastinujte a nenechávajte si veci na január. Áno, ono sa to ľahšie povie, ako urobí, no je to ozaj dôležité.

Ak chcete v nasledujúcom roku uspieť, tak by ste mali dokončiť všetky tieto úlohy. Ešte stále to stíhate.

Hlavné foto: Unsplash/Edu Lauton

Prispievateľka Ashira Prossack píše pre Forbes.com o mileniáloch, leadershipe i kariére.