2. augusta 2018

Zdá sa, že všetci úspešní ľudia chápu niekoľko základných životných princípov. Hlavný z nich je, že to nie je váš čas ale energia, ktorá je denne obmedzená. A preto s ňou musíte zaobchádzať opatrne. 

Určite ste už niekedy v živote počuli príbehy o úspešných ľuďoch s podivnými návykmi. Niektorí napríklad jedia na obed vždy to isté.

Chcete mať život pod kontrolou? Naučte sa pracovať s pocitmi

To preto, že rozumejú psychologickému konceptu „únavy z rozhodovania.“ Ide o to, že sa kvalita vášho rozhodovania časom zhoršuje. Predstavte si to takto: Ráno ste na 100% plní energie, počas dňa ju kus po kuse vyčerpáte. Nechcete ňou predsa plytvať, i keď presne to, bohužiaľ, väčšina ľudí robí.

Tí úspešní ale nemíňajú svoju mentálnu energiu na veci, ktoré nepotrebujú. Tu je 10 tých, ktorým svoju pozornosť nevenujú:

Reklama

1. Strach z najmenej pravdepodobného výsledku.

Znepokojenie má v skutočnosti evolučné spojenie s inteligenciou. Preto bývajú úspešní ľudia často úzkostliví. Na to, aby všetko správne fungovalo, musíte byť schopní rozpoznať, ktoré obavy stoja za reakciu, a ktoré len v mozgu vyvolávajú pocit potenciálneho nebezpečenstva, aby vás „pripravili na prežitie.“

Chcete toho v živote dosiahnuť viac? Zbavte sa týchto 18 vecí

Je to zastaraný živočíšny mechanizmus, ktorý vám v každodennom živote už nepomôže. Úspešní ľudia nemíňajú svoju energiu na obavy o to, čo je v realite najmenej pravdepodobným scenárom.

2. Melodrámy zo života iných ľudí.

Určite viete pochopiť, aké ľahké je dostať sa do centra toho, čo sa deje v životoch iných ľudí. Úspešní jedinci uprednostňujú vlastný blahobyt, a to len veľmi zriedka zahŕňa ponorenie sa do malých melodrám, ktoré by i tak nevyriešili.

3. Malé rozptýlenia.

Nechystáte si oblečenie a ani si nebalíte tašku noc pred tým, ako idete do práce. Vaše prvé chvíle dňa preto trávite panikou, aby ste všetko stihli včas.

5 dôvodov, prečo nosiť každý deň to isté

Je ľahké pozorovať, ako rýchlo sa tieto malé rozptýlenia znásobia. Skôr, než si to všimnete pociťujete vyčerpanie. Úspešní ľudia neinvestujú svoju mentálnu energiu do ničoho, čo z dlhodobého hľadiska nebude mať významný vplyv na ich život. A v konkrétny čas sa venujú tým najdôležitejším úlohám.

4. Rozjímanie bez výsledku.

Poznáte to, keď sa zámer konať zmení na zbytočné prehrávanie určitých scenárov alebo problémov a dlhé rozjímanie. Úspešní ľudia sú zvyčajne veľmi uvedomelí, alebo sa o to aspoň snažia. Znamená to, že trávia veľa času skúmaním svojho správania a interakcií. Následne vyhodnocujú, ako sa môžu zlepšovať. Nemrhajú však svojou mentálnou energiou iba na premýšľanie o tom, čo zlé sa stalo bez toho, aby podnikli aktívne zmeny, ktoré sú potrebné na nápravu.

5. Urobiť to hneď správne.

Úspešní ľudia sú často „majstrami remesla“ a lídrami vo svojich odvetviach. Ich práca je inovatívna, bezprecedentná a veľmi precízna. To, čo si ale neuvedomujete je, že to nie vždy takto i začína. Ľudia, ktorí sa usilujú o úspech sa často vystrašia, pretože ich prvé pokusy sa nedajú porovnať s konečným produktom niekoho iného. Ak chcete byť úspešní, musíte sa zbaviť strachu z toho, že niečo urobíte nesprávne. Vďaka tomu budete kreatívnejší a produktívnejší.

6. Cítiť vinu pre to, že si urobia čas na seba.

Uznávaní ľudia chápu, že úspech je holistická vec. Nie ste schopní dať zo seba to najlepšie, ak ste unavení, alebo je vo vašom živote extrémna nerovnováha.

To je dôvod, prečo sú úspešní ľudia rovnako zapálení pre relax a wellness ako pre prácu. Netrávia čas obviňovaním sa za to, čo všetko mohli urobiť počas trojdňového voľna.

7. Obhajovať svoje miesto a život.

Často sa zaväzujete k vykonaniu práce, ktorá je pre vás atypická a niekedy sa trápite názormi tých, ktorí neveria vášmu budúcemu úspechu. Avšak cítiť potrebu vysvetľovať alebo obhajovať svoje miesto v živote nie je len únavné, je to úplne zbytočné. Nikdy nezískate súhlas a podporu ľudí, ktorí vám ho v skutočnosti ani nechcú dať, a úspešní ľudia to chápu.

8. Cynizmus ostatných ľudí.

Keď sa k niekomu zdôveríte s veľkým nápadom, alebo sa podelíte o to, že chcete vybudovať niečo, o čo sa ľudia už pokúšali, tak od nich pravdepodobne dostanete odpoveď, ktorá je ovplyvnená ich skúsenosťami. To sa stáva neustále. Tí, ktorí sa v živote nedostali tam, kam chceli, sú cynickí voči ostatným, ktorí sa tam snažia tiež dostať. A úspešní ľudia chápu, že ide len o skúsenosti iných.

9. Snažiť sa, aby boli obľúbení.

Najväčším strachom úspešných ľudí nie je to, že ich ostatní nebudú mať v obľube. Oni totiž chápu, že niektorí ich budú neznášať bez ohľadu na to, čo budú vo svojom živote robiť. Ich skutočným strachom je nežiť tak, ako chcú.

10. Príliš veľa pozitívneho myslenia.

Je zrejmé, že nikto nedosiahne veľký úspech bez toho, aby prekonal negatívne myšlienky. Úspešní ľudia to ale nepreháňajú ani s pozitívnym myslením. Jeho nadbytok môže byť často subjektívny, skreslený a niekedy rušivý. Horšie ale je, že príliš veľa pozitívneho myslenia ich v skutočnosti nastaví na zlyhanie alebo sklamanie. Úspešní ľudia preto ovládajú silu neutrálneho myslenia.

Prispievateľka Brianna Wiest píše pre Forbes.com o emocionálnej inteligencii.