4. apríla 2018

Tajomstvo úspechu spočíva v tom, že sa rovnako niečoho vzdáte, ako aj niečo získate. Ste ochotní obetovať neskoré večery strávené vonku s priateľmi pre tie pracovné? Ste ochotní počúvať tých, ktorí vám môžu byť nápomocní? Budete sa vedieť vzdať pochybností, odporu či neistoty?

Úspešní ľudia chápu, že základom života je nezrealizovaný potenciál – a pretože naša energia je denne obmedzená, to, na čo ju vynaložíme, nás v budúcnosti definuje. Máme pre vás 18 vecí, ktorých by ste mali snažiť zbaviť, pretože vás môžu brzdiť na ceste za dosiahnutím vašich cieľov.

1. Strach z neistoty.

Nič v živote nie je isté. Neexistujú žiadne záruky. Vytváranie vlastného biznisu, práca na vedľajšom projekte alebo snaha o vybudovanie novej kariéry ešte neznamenajú, že ste sa odklonili od svojej „cesty istoty“ a smerujete do neznáma.

Týchto 10 vecí dokazuje váš úspech. Aj keď si to práve nemyslíte

Znamená to, že ste si vedomí iluzórnosti istoty a ak na nej budete lipnúť, tak vás bude zdržiavať.

Reklama

2. Ignorovať vlastné pocity.

Hnev? Ukazuje vám, kedy sa cítite bezmocní. Úzkosť? Ukazuje, že niečo v živote narušilo vašu rovnováhu. Strach? Ukazuje, na čom vám záleží.

Pracujte na sebe. Foto: Pexels

Vaše pocity nie sú náhodné, sú poslami. Ak sa chcete niekam dostať, musíte byť schopní nechať ich, aby sa vám prihovárali a povedali, čo skutočne potrebujete.

3. Predstierať, že problémy neexistujú.

Vytvorte si tabuľku svojho dlhu. Zamyslite sa nad ľuďmi, ktorým by ste sa mali ospravedlniť.

Takto pochovali svoj úspech. Najväčšie kariérne faily roka 2017

Predstavte si, čo by bolo potrebné na to, aby sa váš život zmenil. Buďte k sebe úprimní. Ak strčíte hlavu do piesku, tým svoju situáciu len zhoršíte.

4. Vyhýbať sa nepohodliu.

Všetky zlozvyky, ktoré brzdia váš potenciál, ste si vytvorili, aby ste sa vyhli nepohodliu. Väčšina ľudí si buduje svoje životy tak, že robí to, vďaka čomu sa cíti spokojne a neuvedomuje si, že vyhýbanie sa nevyhnutným pocitom je rýchla cesta k samoľúbosti a napomáhaniu hlbokej a dlhotrvajúcej úzkosti.

5. Vaše najnezdravšie návyky.

Skutočný úspech je holistická vec, a nedostaví sa, pokiaľ sa budete cítiť celý čas „nanič“. Je nereálne predpokladať, že si už nikdy opäť nedáte pohár vína, takže namiesto odstránenia všetkého, čo je pre vás nezdravé, identifikujte svoje najhoršie návyky a pracujte na nich. Niekedy si však tu a tam môžete niektorý iný zlozvyk dovoliť. Nie je to o dosiahnutí dokonalosti, ale pomoci vášmu zdraviu.

6. Mentalita obete.

Vaša minulosť nedefinuje váš život. Súčasné okolnosti nedefinujú váš život. Jediná vec, ktorá váš život definuje je to, ako sa na ne rozhodnete odpovedať. Každý má svoj vlastný príbeh o boji s niečím iným, o ktorý sa môže podeliť – niektorých ľudí definuje, iní aj napriek nemu konajú.

7. Výhovorky.

Je v poriadku, ak chcete vysvetliť, prečo nie ste tam, kde by ste chceli byť. Tiež si ale musíte uvedomiť, že ak to budete ospravedlňovať, tak sa tam rýchlejšie nedostanete. V živote na niečom buď pracujete, alebo nie. Vaše výhovorky slúžia len na to, aby ste sa dočasne cítili lepšie.

8. Naučená bezmocnosť

Naučená bezmocnosť je, keď ľudia vo svojich životoch čelili mnohým problémom, až začali veriť tomu, že sú tvárou v tvár vonkajším okolnostiam bezmocní, a preto sa prestanú snažiť zmeniť ich. Znovu sa naučiť, že máte kontrolu nad väčšou časťou svojho života je nevyhnutné, ak sa chcete posunúť vpred.

9. Obhajovať problémy.

Ak vám niekto ponúka radu, ako zmeniť niektorý problém, na ktorý ste sa už chvíľu sťažovali, zvážite ju alebo zareagujete ospravedlnením toho, prečo tomu nerozumie, prečo to nebude fungovať, a lebo prečo ste napokon bezmocní? Zvážte, prečo obhajujete svoje problémy viac ako svoj potenciál. To je príznak naučenej bezmocnosti.

10. Rozptýlenie.

Všetko, čo vám nepomáha posúvať sa vpred, ale budovať si život, na ktorý by ste mohli byť hrdí, je rozptýlenie. Jeho odstránenie je absolútne nevyhnutné.

11. Potreba obľúbenosti.

Nikto nie je všeobecne obľúbený. Niektorí vás budú mať radi, iní vás budú milovať, hŕstka vás bude kritizovať a ďalší vás nebudú mať v obľube bez ohľadu na to, čo sa rozhodnete so svojím životom urobiť. Preto je dôležité robiť to, čo chcete a nepozerať sa na to, ako budú reagovať ostatní ľudia.

12. Snaha zvládnuť všetko sami.

Nie je dané, že vo svojom živote musíte prevziať kontrolu nad každou úlohou, prácou či zodpovednosťou. Úspešní ľudia sa zbytočne nezaťažujú prácou, zamestnávajú správnych ľudí a obklopujú sa odborníkmi. Nie ste silnejší, ak sa odmietate spoliehať na niekoho iného. Strácate energiu a oslabujete svoj potenciál.

13. Odpor.

Odpor je normálnou odpoveďou na vystúpenie z komfortnej zóny. Ak je ale väčší než vaša produktivita, je potrebné to vyriešiť. Musíte sa naučiť, ako robiť prácu aj vtedy, keď sa na to necítite, a uvedomiť si, že niekedy je príliš veľa váhania akousi správou, že zatiaľ nie ste na správnej ceste.

14. Rýchle opravy a skratky.

Budovanie niečoho trvalého a zmysluplného netrvá jednu noc a vy by ste to mali prestať očakávať. Skutočná zmena sa deje postupne. Namiesto toho, aby ste sa snažili zmeniť niečo na 100 percent, zamerajte sa na to, ako môžete každý deň niečo zmeniť o jedno percento. V priebehu času sa toto úsilie zlúči.

15. Počkať, kým sa budete „cítiť“ na to, aby ste začali.

Motivácia nie je niečo, na čo čakáte, je to niečo, čo budujete. Na to, by ste sa stali úspešnými, potrebujete princípy a zvyky. Náš život definuje to, čo robíme každý deň.

Reklama

16. Strach z neúspechu.

Strach zo zlyhania vás neurobí úspešnejšími, ale drží vás späť. Zlyhanie však nie je konečná stanica, je to vzdelávacia príležitosť. Tak vám život ukazuje, čo funguje a čo nie.

17. Závidieť tým, ktorí majú to, čo chcete.

Spôsob, akým hovoríte o tých, ktorí dosiahli niečo, o čo sa usilujete, vám buď dovoľuje alebo bráni získať to. Ak na nich začnete hľadať chyby, pretože hlboko vnútri chcete, čo majú oni, začnete si takýto druh úspechu spájať s neobľúbenosťou alebo nehodnosťou. Sabotujete tak sami seba.

18. Čakať na to, že sa vaše okolnosti zmenia predtým, než to urobíte vy.

Môže to byť lákavé. Čakať, že dosiahnutím jednej veci sa zmení váš život a vy sa budete cítiť lepšie. Skutočnosť je ale taká, že život sa odvíja inak. Nezmeníte sa, keď sa zmení vaša situácia, ona sa zmení, keď sa zmeníte vy.

Prispievateľka Brianna Wiest píše pre Forbes.com o emocionálnej inteligencii.