4. októbra 2018

Ste na pracovisku nováčikmi a snažíte sa nájsť si priateľov? Prípadne pracujete pre tú istú spoločnosť už niekoľko rokov, no máte pocit, ako keby ste nikdy nezapadli do kolektívu? Možno je ten správny čas na to, aby ste na sebe zapracovali a stali sa príjemnejšími zamestnancami i kolegami.

Pipravili sme pre vás päť spôsobov, vďaka ktorým na pracovisku zvýšite svoj “priateľský kvocient”. Nech sa páči:

Častejšie sa usmievajte a v prípade, že zbadáte svojich kolegov, pozdravte ich. Pravdepodobne ste už niekedy v živote počuli, že úsmev je nákazlivý. A tak si to skúste predstaviť ako zábavnú výzvu, ktorú treba na pracovisku uviesť do praxe.

Home office nie je zamestnaneckým benefitom. Práve naopak

Venujte kolegovi, ktorého zajtra uvidíte ako prvého, oslnivý úsmev a poprajte mu: „Dobré ráno!“ Počas obeda sa usmievajte a zájdite za kolegom, ktorý sa má pripojiť do vášho projektového tímu a povedzte: „Ahoj! Počul som, že sa pripojíš k nášmu tímu, to je skvelá správa!“ A keď budete odchádzať z práce domov, tak ďalšiemu kolegovi poprajte niečo príjemné, napríklad: „Dobrú noc Bob. Uži si futbalový zápas svojej dcéry!“

Reklama

Len si pamätajte, že tento krok nie je o vytvorení akejsi vašej falošnej osobnosti, ktorá pôsobí neustále šťastne, a na tvári má „prilepený“ úsmev. Ide o to, aby ste sa s ľuďmi v práci skutočne spojili spôsobom, vďaka ktorému sa všetci budete cítiť príjemne.

Dajte si záležať na tom, aby ste spoznali svojich kolegov. Pracovali ste posledné tri roky na pracovisku, kde boli bežné kóje? Zdieľali ste obmedzený priestor s dvojicou ďalších ľudí? Čo o nich naozaj viete? Každý deň trávime viac času prácou než akoukoľvek inou činnosťou (teda okrem spánku). Nie je tak konečne ten správny čas, aby ste svojich kolegov spoznali?

Zamestnanecký wellness? Týchto 10 tipov osvieži váš tím zamestnancov

Každý týždeň skúste vyraziť počas prestávky na kávu alebo obed s iným kolegom. Takýmto spôsobom môžete zistiť viac o tom, kým v skutočnosti ostatní ľudia sú. Pýtajte sa ich na vzdelanie, obľúbený spôsob, akým cez víkendy oddychujú alebo na iné zábavné fakty, o ktoré by sa s vami mohli s radosťou podeliť.

Viac sa pýtajte na to, čo si ostatní myslia. Zmeňte svoj mód z rozprávania na pýtanie sa, vďaka čomu získate viac spätnej väzby. Áno, to znamená, že budete musieť viac počúvať a menej hovoriť. No len si skúste predstaviť, koľko skvelých informácií získate, ak budete od svojich kolegov vyžadovať spätnú väzbu a názory na rôzne pracovné projekty alebo výzvy.

Snažte sa v kancelárii viac pomáhať. Nepýtajte sa, čo môžu vaši kolegovia urobiť pre vás, ale čo môžete urobiť vy pre nich. Je v kuchynke umývadlo plné špinavých riadov? Strávte tu niekoľko minút a jednoducho ich poumývajte. Došiel v tlačiarni alebo kopírke papier? Len ho doplňte a usmievajte sa počas toho na každého, kto okolo vás prejde.

Skladajte ľuďom viac komplimentov. Kedy naposledy vám niekto zložil kompliment, prípadne pochválil vašu tvrdú prácu? Je to dobrý pocit, že? Dôvodom je, že slová môžu mať niekedy na ľudí až neuveriteľne veľký vplyv (pozitívny i negatívny). Začnite tak pozorovať dianie na vašom pracovisku a následne každý deň pochváľte prácu jedného človeka, prípadne mu dajte vedieť, čo si na ňom ceníte.

Prispievateľka Lisa Quast píše pre Forbes.com o práci a kariére.