11. júla 2018

Viete, čo je to zamestnanecký wellness? Starostlivosť o celkovú pohodu pracovníkov. Ak vaša firma ešte nenaskočila na tento trend, možno je na čase sa nad ním zamyslieť.  Práve wellness a wellbeing zamestnancov je totiž prepojený s ich výkonnosťou. 

Zostavili sme preto 10 nápadov, ktoré dodajú členom vášho tímu nadšenie a pozitívne ovplyvnia ich zdravie:

1. Zabezpečte v kancelárii zdravé snacky

Žijeme v čase, kedy je dať si niečo malé na zahryznutie, populárnejšie než kedykoľvek predtým. Podľa posledných údajov sa až 91% ľudí takýmto spôsobom občerství niekoľkokrát denne. Bohužiaľ však väčšina zamestnávateľov ponúka len tradičnú, nízku kvalitu z predajného automatu.

Buďte lepší líder. 9 rád, ako ukážete zamestnancom, že si ich ceníte

Cukrovinky, sóda a iné snacky s obsahom cukru, nasýtených tukov a chemikálií. Ide o občerstvenie, ktoré nielen znižuje produktivitu, no v dlhodobom horizonte vážne ovplyvní zdravie zamestnancov. Zabezpečte svojim ľuďom prístup k zdravším snackom. Získajú tak dostatok energie, ktorú potrebujú na svoju prácu.

Reklama

2. Postavte svoj tím na nohy

Podľa University of Cambridge je sedenie rovnako nebezpečné ako obezita. V nedávnej štúdii škola zistila, že nedostatok pohybu zapríčiňuje u európskych mužov dvojnásobný počet úmrtí ako obezita. Postavte svoju kanceláriu na nohy tým, že zamestnancom ponúknete standing desky.

3. Súťaž v počte krokov

Kúsok zdravej súťaživosti môže byť práve to, čo váš tím potrebuje, aby sa denne jeho členovia venovali cvičeniu. Pripravte napríklad darčekové karty pre ľudí, ktorí najčastejšie navštevujú posilňovne alebo kurzy jógy.

Chcete byť lepší líder? Zvážte túto radu: Nerobte chvíľu nič

Alebo ešte lepšie, poskytnite zamestnancom fitnes náramky, aby mohli spustiť skupinovú výzvu v počítaní denne prejdených krokov. Pretože sa váš tím pravdepodobne skladá z ľudí s rôznym vekom a kondíciou, kľúčom je vytvoriť individuálne a tímové ciele, aby bol každý jeden zamestnanec motivovaný.

4. Ukazujte vďaku

Pamätajte, že wellness nie je len o fyzickej pohode, ale i o duševnom zdraví vášho tímu. Denné precvičovanie vďačnosti zmierňuje depresiu, potláča chuť do jedla a zlepšuje nočný spánok.

Skúste to vo svojej spoločnosti: vytvorte zdieľaný dokument, do ktorého členovia tímu v celej organizácii zaznamenajú jednu vec, za ktorú sú každý deň vďační. Vyzvite svoj tím, aby to robil počas troch týždňov za sebou. Na konci tohto obdobia ich požiadajte, aby zhodnotili svoju náladu a produktivitu.

5. Urobte zo svojej kancelárie pet-friendly miesto

Vyššia produktivita, zvýšená spolupráca a znížený stres. Nie, to nie sú výsledky nového zazráčného lieku na trhu alebo softvéru na zvýšenie produktivity. Je to prirodzený účinok prítomnosti našich chlpatých miláčikov na pracovisku.

Jedna štúdia, ktorú vypracovali ľudia z Central Michigan University, zistila, že samotná prítomnosť psa v kancelárii zlepšuje spoluprácu medzi ľuďmi. Samozrejme, existujú firmy, kde jednoducho nie je možné, aby sa v kancelárii pohyboval tucet psov. Ak sa to týka i tej vašej, zvážte napríklad zriadenie akvária.

6. Zaplaťte hodiny meditácie

Stres je tichý zabijak, ktorý číha vo vašej kancelárii. Výskumníci z univerzít Harvard a Stanford analyzovali desaťročia údajov a zistili, že stresové pracovné miesta môžu znížiť dĺžku života.

Čo je dobrou správou? Meditácia a jej podobné techniky pomáhajú znižovať stres.

7. Skúste kurz varenia

Britská štúdia našla spojenie medzi znalosťami v oblasti výživy a kvalitou rozhodnutí týkajúcich sa jedla, ktoré ľudia robia.

Jedným z jednoduchých a zábavých spôsobov, vďaka ktorým zvýšite povedomie svojho tímu o výžive, je usporiadať po práci kurz varenia. Pokiaľ ide o jedlo, abstraktné pojmy a výživové fakty nie sú nikdy také presvedčivé ako chutné a vlastnoručne pripravené jedlo.

8. Dostaňte dovnútra kus prírody

Viaceré štúdie preukázali, že prístup k prírode pomáha uvoľniť stres, zvýšiť spoločenskosť i aktivitu. Jednoduchá blízkosť k zelenému priestoru môže mať pozitívny vplyv a rastliny v kvetináčoch v kanceláriách dokážu všetko, od zníženia krvého tlaku až po zvýšenie spokojnosti s prácou. Spoločnosti môžu vonkajšie prostredie priniesť dovnútra napríklad vďaka vertikálnym záhradám.

9. Usporiadajte workshop o úzkosti

Stigma v oblasti duševného zdravia nútila ľudí, ktorých trápi, príliš dlho mlčať. Najlepším spôsobom, ako predsudky zmierniť, je hovoriť o týchto problémoch. Skúste zorganizovať workshop o najčastejšej poruche duševného zdravia – úzkosti. Tou trpí len v USA približne 40 miliónov dospelých ľudí.

10. Zorganizujte komediálnu šou

Ukazuje sa, že staré príslovie je pravdivé. Smiech je najlepší liek. Rozosmievanie skutočne prináša zoznam zdravotných výhod, vrátane zvýšenej imunitnej funkcie, lepšej nálady, relaxácie a dlhovekosti. Zavolajte si do práce napríklad miestnych komediantov (možno sa jeden alebo dvaja nájdu i na pracovisku) na komediálny večer a objavte skryté zdravotné prínosy smiechu.

Wellness nemôže byť ale jednorázovka. Musí sa zakoreniť vo vašej firemnej kultúre. Ak chcete využiť všetky jeho výhody, využite tieto nápady na položenie jej základov.

Hlavná foto: Pexels

Prispievateľ William Arruda píše pre Forbes.com o osobnom brandingu.