20. februára 2019

I napriek tomu, že inovácie v oblasti technológií neustále napredujú (a to v mnohých aspektoch života), tak ešte stále existujú ľudia, ktorí radi robia veci tak, ako sa robili v minulosti. Je to preto, aby neprišli o to podstatné, čo pokrok nahradil.

Síce nemožno poprieť výhody streamingu a digitalizovanej hudby, no zážitok z počúvania piesní takýmto spôsobom sa nevyrovná napríklad takej retro ihle gramofónu, ktorá brázdi po vinylovej platni. Obdobne, zatiaľ čo všadeprítomné technicky ovládané nástroje môže uľahčiť manažovanie nášho času jednoduchšie než kedykoľvek predtým, tak zároveň našu produktivitu môžeme zabrzdiť práve tým, že prestaneme používať analógový, manuálny systém.

Zaneprázdnení verzus produktívni. Do ktorej kategórie patríte?

Na to, aby som sám mal poriadok v time manažmente, som roky úspešne používal online nástroj Trello. Ako človek, ktorý verí, že tou najcennejšou investíciou je čas, ma premohla zvedavosť, keď mi jeden priateľ povedal o novom efektívnom systéme, ktorý sám používa. Pozval som ho na návštevu, aby mi ho predstavil, a na moje prekvapenie nevytiahol svoj telefón ani tablet. V ruke mal jednoduchý diár, ktorý spadal do konceptu s názvom Bullet Journal.

Nestrácajte čas „time manažmentom“,
radšej sa naučte správne manažovať vlastné sily

Bullet Journal je produkt a zároveň metóda produktivity, ktorá sa v medzi ľuďmi ujala a rozrástla. Za projektom stojí digitálny produktový dizajnér Ryder Carroll. Presne s ním som diskutoval o výhodách tohto konceptu.

Prečo?

Prečo si vyhradiť viac času? Prečo obetovať možnosť synchronizácie medzi rôznymi zariadeniami? Prečo sa takýmto spôsobom vrátiť v čase?

1) Analógový proces, ktorý vás odvedie od počítača, je menej rušivý. Carroll nie je odporcom digitálnych technológií. Veď práve vytváranie aplikácií je pre neho živobytím. „Na digitálnych aplikáciách a technológiách je skvelé, že nám umožňujú spojiť sa so svetom takým spôsobom, akým sa to ešte nikdy nedalo,“ hovorí. „No všetko sa to deje na úkor pozornosti.“

Ešte jeden email, ešte jedna upomienka alebo jedno upozornenie vás v skutočnosti odvráti od pôvodného cieľa, ktorým bolo plánovanie nasledujúcich dní, týždňov alebo mesiacov. Takže digitálne veci nám veľa dávajú, no i berú. A mimochodom, kto by nechcel tráviť menej času pred obrazovkou?

2) Vyžaduje si viac úsilia. Toto je ale nevýhoda, že? Aspoň to som si aj ja sám pôvodne myslel. Samozrejme, v počítači môžete veci jednoducho skopírovať, vložiť alebo presunúť nedokončené úlohy z dnešného dňa na ten zajtrajší, a to všetko za krátky čas. Pri bullet systéme neexistuje žiadna alternatíva. Musíte to proste fyzicky napísať.

A presne vtedy mi to došlo. Veď to je vlastne dobrá vec. Núti ma to totiž, aby som nad úlohami, ktoré som si sám stanovil, viac a dôkladnejšie premýšľal. Nuž a slovami Carrolla: „Ak nemáte čas napísať si niečo ručne, tak je pravdepodobné, že to nie je podstatné.“

3) Je prispôsobiteľný. Autonómia je silným zdrojom motivácie. Je teda dôležité vytvoriť si vlastný systém time manažmentu. Presne to je však problém vo väčšine prípadov už vopred predpísaných systémov.

„Bullet Journal je skôr koncept, než veľmi špecifický systém,“ ozrejmuje Carroll. „Ľuďom však poskytuje nástroje, ktoré potrebujú na to, aby sa naučili viac o sebe a vlastných zvykoch.“

4) Je plnohodnotnejší. Ide o „meditačné cvičenie, ktoré je zamaskované za systém produktivity,“ hovorí Carroll o koncepte Bullet Journalu. „Keďže digitálny priestor vám umožňuje prepojiť sa s vonkajškom, tak sám cítim, že analógový priestor vám dá príležitosť pozrieť sa dovnútra. Umožní vám spojiť sa so sebou tak, ako by ste to digitálne nikdy nedokázali. A čo je ešte dôležitejšie, dovolí vám to prepojiť sa s vlastnými myšlienkami.“

Ešte skôr, než o tomto bode Carroll povedal čo i len slovo, som si uvedomil, že presne toto bol i môj prípad. Moja bullet rutina je totiž duchovnou reflexiou. Je to akýsi most medzi meditáciou a povolaním.

Ale nech už ide o digitálne nástroje, alebo nie, tak najlepší systém pre produktivitu je presne ten, ktorý vo vašom prípade funguje.

Hlavné foto: Unsplash/Tyler Nix

Prispievateľ Tim Maurer píše pre Forbes.com o osobných financiách.