8. mája 2019

Konzultačná firma Korn Ferry každoročne realizuje výskum na tému rodových rozdielov na tých najvýznamnejších vedúcich pozíciách korporátneho sveta. Štúdia poukazuje na oblasti, v ktorých ženy dosahujú, alebo naopak nedosahujú, pokrok. 

Odborníci sa tak pozreli na percentuálne zastúpenie žien v tisícke najväčších amerických spoločností, ktoré zastávajú úlohy generálnych riaditeliek (CEO), finančných riaditeliek (CFO), riaditeliek informačných technológií (CIO), technologických (CTO) a marketingových riaditeliek (CMO) a riaditeliek ľudských zdrojov (CHRO).

Rodina a čítanie kníh. Aké večerné rituály pomáhajú úspešným slovenským CEO?

V správe z roku 2019 firma uvádza, že tieto vedúce pozície zastávajú ženy nasledovne: 6 % ako CEO, 12 % ako CFO, 18 % ako CIO či CTO, 36 % ako CMO a 55 % ako CHRO.  Najviac žien na pozíciách marketingových riaditeliek je vo sfére finančných služieb (53 %) a zdravotníctve (45 %). Naproti tomu len 20 % ich je v sektore energetiky a 27 % v spotrebiteľskom sektore, čo je skutočne prekvapivé.

Reklama

Šport či lepšie manažovanie času. Aké sú predsavzatia top slovenských CEO?

Zaujímavé tiež je, že najväčší nárast počtu ženských vedúcich pracovníčok za posledné tri roky nastal práve na pozíciách marketingových riaditeliek. Kým v roku 2016 ich bolo 29 %, tak v roku 2019 sa toto číslo zvýšilo na 36 %. Počas rovnakého obdobia ostal počet ženských CFO a CHRO nezmenený, CEO pozície sa zvýšili z 5 % na 6 % a naopak CIO či CTO posty klesli z 19 % na 18 %.

„Hoci je sľubné, že percentuálny podiel žien na vedúcich pozíciách sa trochu zvýšil, tak ešte toho treba urobiť oveľa viac. Náš výskum ukázal, že ženy tieto pozície často nevyhľadávajú, pokiaľ im teda mentor nepovie, že sú pre ne dostatočne kvalifikované. Je tak na oboch stranách, spoločnostiach a líderkách, aby spolu vo sfére leadershipu dosiahli väčšiu rodovú rovnosť,“ uvádza Caren Fleit, riaditeľka newyorskej pobočky Korn Ferry.

Celý výskum nájdete TU.

Hlavné foto: Pexels/Moose Photos

Prispievateľka Kimberly A. Whitler píše pre Forbes.com o rozvoji vedúcich pracovníkov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk