11. augusta 2020

Letné obdobie sa pomaly kráti, za oknami vládne po väčšinu dní príjemné počasie, ale vaše deti aj napriek tomu trávia voľný čas na mobiloch, počítačoch či konzolách, a nechce sa im hýbať? Radi by ste ich viedli k aktívnejšiemu životnému štýlu? Nebojte sa zasiahnuť a zmeniť to. Nebude to však „zadarmo“, začať totiž musíte v prvom rade od seba.  

Tou najväčšou motiváciou je pre deti vaša účasť. „Je ľahké povedať im, aby išli von, no keď sa sami vrátite z práce, tak si sadnete, a nevyvíjate s nimi žiadnu aktivitu,“ konštatuje psychologička Katarína Bieliková.

Mali by ste byť vzorom, pretože pre ne je normou to, čo vidia v domácnosti a rodine. Pokiaľ ste aktívni, aktívne budú i vaše deti, a naopak. Sú ako odraz v zrkadle, ktorý zopakuje všetko, čo urobíte. S tým súhlasí tiež trénerka Oľga Bartalská, ktorá dodáva: „Deti netreba priveľmi vychovávať. Stačí im každý deň ukázať, ako by mali žiť.“

Doma im venujte čas

Ak bývate v rodinnom dome so záhradou, a chcete, aby sa vaše deti viac hýbali, máte výhodu. Podľa Bielikovej sa práve v týchto priestoroch môžete spoločne venovať loptovým hrám alebo bedmintonu. Nevyháňajte ich von osamote, ukážte im, ako sa hýbať. „Nehľadajte čas deťom, ale urobte si čas na deti. Stačí aspoň hodina denne a budú šťastné. Takýmto štýlom sa postupne naučia byť aktívne a nebudú sa do toho nútiť. Treba len zistiť, čo ich baví, čo by chceli robiť a počúvať ich,“ upresňuje Bartalská. 

O tejto téme sme sa rozprávali s Katarínou Bielikovou (vpravo) a Oľgou Bartalskou (vľavo). Foto: archív Kataríny Bielikovej a Oľgy Bartalskej

So staršími deťmi, ktoré chcú byť pasívne a tráviť čas s mobilom v ruke, môžete uzatvoriť dohodu. Akú? „Že sa denne budú venovať jednej fyzickej aktivite,“ hovorí psychologička. Kým budete v zamestnaní, tak ich môžete zapojiť do domácich prác v záhrade, vďaka čomu sa budú podieľať i na niečom užitočnom. Pokiaľ tieto úlohy splnia, tak ich podľa Bielikovej treba pochváliť. Tým nadobudnú pocit ocenenia. Odmenou by tiež mohlo byť, že kým sa šesť dní v týždni budú pravidelne venovať dohodnutým aktivitám, tak jeden deň si môžu robiť to, čo chcú. 

Psychologička o súťaživosti detí: Ak im rodičia stále hovoria,
že sú najlepšie, nezdravo im rastie ego

A čo v prípade, že bývate v byte? Zabezpečte, aby sa vaše deti mali kde hýbať a hrať. „Nemusia to byť ihriská,“ vraví trénerka a dodáva: „Mali by to byť miesta, ktoré môžu pretvárať podľa vlastnej fantázie. Mohla by tam byť voda, krabice, malé kusy dreva na prenášanie, aby sa im dobre hralo.“ Nájdite si teda v blízkosti bydliska priestor, napríklad v rámci parku, ktorý by si mohli prispôsobiť podľa svojich predstáv a pravidelne ho navštevovať.  

Obe oslovené odborníčky sa tiež zhodujú v tom, že ak chcete, aby boli vaše deti aktívne, a dovoľujú vám to finančné možnosti, tak je dobré nájsť im denné alebo viacdňové letné tábory. „V nich sú aktivity opäť inak zorganizované a deti si okrem toho osvojujú množstvo sociálnych zručností,“ približuje Bieliková ďalšiu výhodu takýchto pobytov.  

Púšťajte ich von s kamarátmi

Samostatnosť a pohyb môžete u detí zvýšiť aj podporou kontaktu s ďalšími rovesníkmi. Ak ich nechcete púšťať von, tak je to podľa psychologičky o vašom strachu, ktorý musíte prekonať. „S pribúdajúcim vekom, zodpovednosťou a rozumom, popúšťajte a rozširujte hranice na väčšiu oblasť. Deti sa môžu hrať najskôr v susedstve, medzi bytovkami, a postupne v celom meste alebo dedine,“ vraví Bieliková. 

Šesť okolností, ktoré z detí môžu urobiť úspešných podnikateľov

Zároveň by ste si nemali klásť podmienky a rozhodovať o tom, s kým deti budú tráviť svoj čas, alebo kam budú smerovať ich kroky. „Radšej im občas treba dať dve-tri eurá na zmrzlinu s kamarátmi, alebo ich pustiť ďalej do mesta, dediny, no nech majú pri sebe telefón, aby ste im mohli zavolať,“ upresňuje psychologička.

Presne takéto aktivity predsa k letu patria. Dohodnúť by ste sa však mali na čase, v ktorom sa deti vrátia domov. Takýmto spôsobom na seba preberajú aj zodpovednosť. Ukážte im, že si na smartfóne môžu nastaviť pripomienku alebo budík, aby dodržali čas príchodu. Skrátka im dajte návod. 

Čo v prípade, že deti meškajú? Psychologička pri prvom a druhom pochybení navrhuje pokojný rozhovor, nemali by ste už vo dverách reagovať prehnane. Radšej sa ich opýtajte na dôvody, prečo nedodržali vzájomnú dohodu. „Prípadne sa s nimi dohodnite, že keď neodhadnú čas a budú meškať, tak vám zavolajú, že sa pozabudli a sú na ceste,“ konštatuje Bieliková. Ak sa to stane opakovane, skráťte im vychádzky. „Takto deti zažijú príčinu – dôsledok,“ dopĺňa.  

Berte ich na výlety

V neposlednom rade by ste počas leta nemali zabúdať na spoločné aktivity vo forme výletov. Ukážte deťom, akými spôsobmi by mohli tráviť čas mimo domácnosti a technológií. Nech objavujú ďalšie možnosti. „Tieto aktivity by ste mali rovnomerne rozvrhnúť. Nedoháňajte v sobotu a v nedeľu to, že ste sa celý týždeň nehýbali,“ upozorňuje Bieliková. Fyzické možnosti svojich deti určite poznáte, preto na ne berte ohľad, aby ste im pohyb neznechutili.  

Nie sú natoľko zdatné, aby zvládli vysokohorskú túru? Tak ich do toho nenúťte. Bieliková navrhuje, aby ste ich radšej vzali na dlhšiu prechádzku alebo kúpať sa, čo je obľúbená letná aktivita. „Na Slovensku predsa máme tajchy, jazerá, priehrady, kúpaliská, termálne kúpaliská, možností je mnoho a nemusí to ani veľa stáť,“ približuje.  

Bartalská taktiež odporúča, aby ste s deťmi v rámci výletov navštívili napríklad zoologické záhrady, hrady či iné historické pamiatky. Aj to je totižto spôsob, vďaka ktorému budú spoznávať nové miesta, získavať vedomosti a hýbať sa počas chôdze. Podľa trénerky je tiež dobré, ak deťom dovolíte, aby si vybrali lokality, ktoré chcú vidieť. Takéto spoločné výlety majú ešte jednu veľkú výhodu. „Najlepšia vec, ktorú môžete dať deťom, okrem dobrých návykov, sú krásne spomienky,“ uzatvára. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?