3. júla 2020

Máte chuť nastúpiť na palubu lietadla, vycestovať do zahraničia a užiť si dovolenku aj napriek tomu, že pandémia koronavírusu sa ešte neskončila? Prinášame vám informácie o letoch z Brna, Viedne a z Budapešti. A ako bonus pridávame vlak, ktorým sa dostanete z Bratislavy priamo do slovinskej metropoly a k moru do Chorvátska.  

Letisko Brno-Tuřany

Brnenské letisko má momentálne v ponuke jediný priamy pravidelný let do Veľkej Británie, a šesť sezónnych pravidelných letov do Grécka a Bulharska, ktoré oslovia predovšetkým tých z vás, ktorí sa nevedia dočkať dní strávených na pláži.

View this post on Instagram

KONEČNĚ❗️Od zítřka se obnovují pravidelné a sezónní lety! 🛫 Samozřejmě, že to není naše klasická letní sezóna, ale přesto doufáme, že destinace budou přibývat a stejně tak i vaše chuť zase cestovat. A kam od zítřka❓ Obnovená je pravidelná linka do Londýna 🇬🇧, bulharský Burgas 🇧🇬 a řecké Thessaloniki, Kos, Corfu, Zakythnos, Heraklion a Rhodos 🇬🇷.  Díky moc za to, že jste s námi a přejeme všem šťastnou cestu!✌️ PS: Velké množství z vás se nás ptá na aktuálnost letů na našich webových stránkách. Snažíme se udržovat letový řád, co nejaktuálnější, ale může dojít ještě ke změnám. Sledujte náš web a sociální sítě. Budeme vás i nadále informovat.🙂 _______________________________________ FINALLY❗️Scheduled and seasonal scheduled flights are resuming from tomorrow! 🛫 Of course, this is not our classic summer season, but we still hope that the number of destinations will increase and so will your desire to travel again. And where you can fly from tomorrow❓ Resumed is a regular line to London 🇬🇧, Bulgarian Burgas 🇧🇬 and Greek Thessaloniki, Kos, Corfu, Zakynthos, Heraklion and Rhodes 🇬🇷. Thank you so much for being with us and we wish you all a happy journey!✌️ PS: A large number of you are asking us about the timeliness of flights on our website. We try to keep the flight schedule as up-to-date as possible, but there may be some changes. Follow our website and social networks. We will keep you informed.🙂

A post shared by Brno Airport ✈️ BRQ (@brnoairport) on

Brno – Londýn, Stansted  (Veľká Británia)

Termín: 1. júl – 23. október 2020, 6. august – 22. október 2020, 2. august – 18. október 2020 

Dopravca: Ryanair 

Počet letov týždenne: tri (pondelok, streda piatok), štyri (+ štvrtok), päť (+ nedeľa) 

Cena jednosmernej letenky: od 479,28 do 1346,50 Kč (od 17,97 do 50,49 eura)  

Európa sa po mesiacoch otvára svetu. Zelenú na vycestovanie dostalo 14 krajín

Brno – Heraklion (Kréta, Grécko)

Termín: 1. júl – 3. október 2020 

Dopravca: Smartwings 

Počet letov týždenne: dva (streda, sobota) 

Cena jednosmernej letenky: od 3815 do 5645 Kč (od 143,04 do 211,66 eura) 

Brno – Rodos (Grécko)

Termín: 2. júl – 4. október 2020 

Dopravca: Smartwings 

Počet letov týždenne: dva (štvrtok, nedeľa) 

Cena jednosmernej letenky: od 3815 do 5645 Kč (od 143,04 do 211,66 eura) 

Brno – Korfu (Grécko)

Termín: 6. júl – 28. september 2020 

Dopravca: Smartwings 

Počet letov týždenne: jeden (pondelok) 

Cena jednosmernej letenky: od 3355 do 6055 Kč (od 125,80 do 227,03 eura) 

Brno – Zakynthos (Grécko)

Termín: 3. júl – 2. október 2020 

Dopravca: Smartwings 

Počet letov týždenne: jeden (piatok) 

Cena jednosmernej letenky: od 3355 do 4235 Kč (od 125,80 – 158,79 eura)  

Cestovateľka odporúča 3 výlety po Slovensku. Kde sa zastaviť cez víkend?

Brno – Kos (Grécko)

Termín: 7. júl – 29. september 2020 

Dopravca: Smartwings 

Počet letov týždenne: jeden (utorok) 

Cena jednosmernej letenky: od 3815 Kč (od 143,04 eura) 

Brno – Burgas (Bulharsko)

Termín: 3. júl – 15. september 2020 

Dopravca: Smartwings 

Počet letov týždenne: tri (utorok, piatok, nedeľa) 

Cena jednosmernej letenky: od 3025 – 4235 Kč (od 113,42 – 158,79 eura)  

Praha hlavní nádraží

Praha – Rijeka (Chorvátsko)

Posledný júnový deň vypravila spoločnosť RegioJet prvý nočný vlak, ktorý odviezol cestujúcich priamo k obľúbenému Jadranskému moru. Tento žltý dopravný prostriedok štartuje z Prahy a ďalej stojí na zastávkach Pardubice, Brno, Břeclav, Bratislava, Ľubľana a napokon Rijeka.

Termín: 30. jún – 10. júl/ 1. september – 25. september 2020, 11. júl – 31. august 

Dopravca: RegioJet 

Počet ciest týždenne: tri (utorok, piatok, nedeľa), sedem (+ pondelok, streda, štvrtok, sobota) 

Cena jednosmerného lístka: od 22 eur (sedenie vo vozni alebo kupé) – 30 eur (v lôžkovom kupé) 

Ako ďalej píše Klára Mandausová z českého Forbes, lístky zmizli rýchlosťou blesku, pred prvou cestou sa ich predalo 30-tisíc. Práve preto budú od 11. júla jazdiť tieto vlaky každý deň, do tohto dátumu trikrát týždenne. Podľa slov Radima Jančura, majiteľa spoločnosti RegioJet, tak bude pre ďalších záujemcov dosť sedadiel aj lôžok. Do jednej súpravy sa vojde až 560 ľudí. Cena je nízka, zahŕňa aj kávu, malé raňajky či pripojenie k internetu. Vyplatí sa to vôbec?

„Lístky nie sú dotované žiadnou krajinou. Ani nami. Pokiaľ sa podarí naplniť vlaky na 90 percent, vygeneruje to malý zisk v miliónoch českých korún,“ odpovedá Radim Jančura na otázku, či cenu neznižuje nejaký príspevok na podporu cestovného ruchu. Má to byť suma skôr výchovná, taká zmluva o zmluve budúcej, ktorá by mala v ďalších rokoch naučiť Čechov jazdiť na dovolenku vlakom.

Zisk z prázdninových ciest do Chorvátska teda nemá byť záplatou na koronavírusové straty, ktoré podľa Jančuru denne dosahovali desiatky miliónov korún. Zmyslom jázd je dať prácu stojacim lokomotívam a vagónom dvoch súprav, ktoré zostali odstavené pre nižší záujem o cestovanie. V súčasnosti je firma RegioJet na zhruba 70 percentách predkoronavírusových obratov, v čase vrcholenia krízy to bolo osem percent. „Verím, že na konci leta sa dostaneme na 80 percent,“ vraví Jančura, ktorý považuje toto číslo za dobré vzhľadom na nižší záujem o cestovanie.

Chorvátskom sa prázdninová prevádzka RegioJetu nekončí. O mesiac začnú jazdiť priame vlaky z Prahy do Budapešti cez dve maďarské kúpeľné mestá a tento rok sa počíta aj so spojom do Ľvova. Na zimu pôjde o lyžiarske linky do severného Talianska. A od budúceho roku by mali byť obnovené do Chorvátska tiež autovlaky.

Letiská Viedeň-Schwechat a Ferenca Liszta v Budapešti

Ak by ste sa chceli dozvedieť informácie o pravidelných priamych letoch z viedenského letiska, tak to momentálne nie je možné. Priamo na jeho webovej stránke sa vám zobrazia iba aktuálne odlety, a to maximálne 26 hodín dopredu. Všetky lety nad tento časový úsek by sa vám mali ukázať po otvorení online letového poriadku, ktorý však nefunguje.

Prvý júlový deň z tohto letiska vyštartovali lietadlá do destinácií, akými sú napríklad Istanbul (Turecko), Florencia (Taliansko), Málaga a Valencia (Španielsko), Varna (Bulharsko), Dauha (Katar), Atény (Grécko), Soul (Južná Kórea) či Dublin (Írsko). 

K pravidelným priamym letom sa nedostanete ani v prípade budapeštianskeho letiska. Na svojej stránke informovalo, že v prvý júlový deň z jeho dráh vzlietli lietadlá, ktoré smerovali napríklad do Barcelony (Španielsko), Larnaky (Cyprus), Cagliari (Taliansko), Ľvova a Kyjeva (Ukrajina), Palma de Mallorca (Malorka), Abu Dabí (Spojené arabské emiráty) či do Göteborgu (Švédsko). 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?