24. januára 2018

Slovenka Juliana Antožyová sníva, že ženy v československých uliciach začnú viac premýšľať  nad módnymi doplnkami, ktoré nosia. Najmä, kde sa vyrábajú a za akých podmienok. Spolu s jej českým priateľom Pavlom Bulowským založila pred tromi rokmi na Bali módnu značku GadoGado, ktorá sa zameriava na výrobu galantérie zo syntetických materiálov.

Jej cesta na Bali viedla cez Prahu, kde sa po troch rokoch kancelárskej práce rozhodla splniť si sen a študovať na vysokej škole odbor Ázijské štúdiá. Všetko sa zvrtlo, keď počas školy dostala šancu ísť na výmenný pobyt do Thajska do Bangkoku.  Po šiestich mesiacoch si namiesto návratu zrušila spiatočnú letenku a s priateľom sa presunula ďalej smerom na východ na Bali.

Má prácu snov na Filipínach. 6 rád, ako nájsť šťastie od Niky Janečkovej

Keď sa jej spýtame, čo ju lákalo na indonézskom ostrove, bez rozmýšľania odpovedá, že všetko. „Od kultúry, prírody až po jedlo, ktoré mi tu veľmi chutí. Ale najviac asi ľudia. Ich mentalita. Sú mierumilovní, zlatí, priateľskí, usmievaví. Dvakrát do roka som späť na Slovensku a vždy si rozdiel uvedomím už na letisku. Na niekoho sa usmejem a on mi ten úsmev nevráti, čo sa mi na Bali nikdy nestalo. Majú málo, sú skromní, ale žije sa im krásne. Ale cítim, že tu je už veľmi veľa turistov. Stavajú sa stále nové hotely a rezorty. Neviem úplne, do kedy tu príroda vydrží nedotknutá. No stále tu viete nájsť krásne zákutia. Mám veľmi rada plážový štýl života, chodenie naboso,“ opisuje svoj život na tropickom ostrove Juliana.

Slovenský startup Boataround raketovo rastie a rokuje aj s prvými investormi

Reklama
Mladá dizajnérka si užíva uvoľnený štýl života na Bali. Foto: archív Juliana Antožyová

Aby si mohla splniť svoj sen, ešte počas pobytu v Thajsku premýšľala, čím by sa na Bali mohla živiť. Bez toho, aby musela sedieť 15 hodín denne v kancelárii, ako to poznala z českej metropoly. Náhoda chcela, že si v tom čase nechala ušiť na mieru obal na počítač. Medzi jej kamarátmi mal taký veľký úspech, že sa rozhodla založiť si vlastnú značku galantérie GadoGado. Pomenovala ju po jej najobľúbenejšom lokálnom jedle, poskladaného zo zeleniny, tofu a arašidovej omáčky.

Dnes si stále modely kabeliek, peňaženiek a už spomínaných obalov na notebooky navrhuje sama, fyzicky ich ale i naďalej nešije. S hrdosťou v hlase dopĺňa, že vie, kto áno: „Mám na to manufaktúru, produkty mi ručne vyrábajú šiesti muži. Všetci sú príbuzní, presťahovali sa sem z Jávy za lepším životom a prácou. Sú z kultúry, v ktorej je prirodzené, že muži pracujú a ženy sú doma s deťmi.“

GadoGado chce do československých ulíc priniesť farby a viac premýšľania o tom, kto vyrába produkty, ktoré nosíme. Foto: archív GadoGado

Dôraz nedáva len na lokálnu výrobu za férových podmienok, ale aj na ekológiu. „Všetky produkty sú vegánske a priateľské voči zvieratám. Nepoužívame pravú kožu, ani na Bali populárnych krokodílov alebo hadov, sama som osem rokov vegetariánka,“ hovorí Juliana, ktorá sa riadi provokatívnym heslom: You dream it, we live it. Alebo po slovensky: Vy o tom snívate, my to žijeme.

Zákazníčky má najmä zo Slovenska a Čiech, produkty predáva cez eshop. Hrdo hovorí, že vďaka skladu v Českej republike má zákazníčka v Európe tovar do dvoch-troch dní od objednania doma. Rada by sa rozšírila aj na ďalšie trhy v rámci Európy. K anglickej, českej a slovenskej mutácii eshopu by chcela pridať aj nemeckú a španielsku.

Titulná fotka: Juliana Antožyová na ostrovoch Gili pri Bali. Foto: archív Juliana Antožyová