14. januára 2020

Sporenie, investície, náklady na život, na podnikanie, ale aj to, za koľko si reálne požičiavame peniaze. Na to všetko vplýva rast cien, inflácia. Za minulý rok dosiahla k decembru medziročne tri percentá, v priemere za celý rok sa ceny zdvihli v porovnaní s rokom 2018 o 2,7 percenta, informoval v utorok Štatistický úrad SR. Je to najvyšší rast od roku 2012, kedy ceny medziročne vzrástli o 3,7 percenta.

Spotrebiteľov by tento údaj mal zaujímať hneď z niekoľkých dôvodov:

Ak sporíte

Pri úrokových sadzbách na vkladoch blízkych nule je inflácia „požierač“ hodnoty úspor. Ak na bežnom účte s nulovým úrokom držíte od začiatku vlaňajška tisíc eur, na jeho konci ste akoby prišli o zhruba 30 eur.

Ľudia sú pritom stále náchylní ukladať peniaze na bežné účty do bánk, vlani tam mali 25 miliárd eur. Ešte v roku 2015 to bolo o 10 miliárd menej. Celkové vklady v bankách, teda aj na iných než bežných účtoch, boli k novembru 2019 vo výške 37,4 miliardy, o takmer dve miliardy za vlaňajšok stúpli. Priemerné zhodnotenie tam vlani dosiahlo historicky najnižšiu úroveň (za prvý polrok 0,23 %), upozorňuje šéf Across Private Investments Maroš Ďurik. Podľa neho za posledné štyri roky ukrojila inflácia z reálnej kúpnej sily peňazí v bankách viac než šesť percent. Jeho odporúčanie? Investovať do indexových fondov. Vlani mali extrémne dobrý rok (napríklad indexové fondy v druhom dôchodkovom pilieri sa výkonnosťou šplhali k 40 percentám) a vyhliadky sú tiež priaznivé.

Tento rok nebude pre sporivých

10 vecí o peniazoch, ktoré by mali vedieť deti aj dospelí

Aké máte náklady na život

Vlani najviac zdraželi potraviny, boli až o štyri percentá vyššie než v roku 2018. Hneď za nimi nasledovali ceny bývania (vrátane plynu, elektriny, vody a palív) – tie stúpli o 3,9 percenta. Ceny potravín stúpali hlavne koncom roka, najviac sa na výskoku podieľali ceny mäsa, upozornil analytik Národnej banky Slovenska (NBS) Branislav Karmažin. Naopak ceny bývania už tradične rastú viac začiatkom roka, kedy sa často menia regulované ceny napríklad za elektrinu či plyn. Analytici centrálnej banky v januári predpokladajú výrazný nárast cien elektriny (o viac ako osem percent) a tiež mierny rast cien tepla.

Nadpriemerne vlani rástli aj náklady na reštaurácie a hotely – o čo sa mohli pričiniť aj rekreačné poukazy, ktoré niektorí zamestnávatelia museli vlani povinne dávať svojim zamestnancom -, a na rôzne služby.

Jedinou kategóriou, kde ceny medziročne poklesli, bola doprava.

Ak ste dlžníkom

Konečne dobrá správa. Pre tých, ktorí sú dlžníkmi, znamená inflácia „ukrajovanie“ z ich záväzku. Zvlášť pri súčasných nízkych úrokových sadzbách, ktoré dlžníci na hypotékach platia a pri rastúcich cenách nadobudnutých nehnuteľností vo väčšine krajov Slovenska, ako ukazujú minuloročné štatistiky.

Emócie a kúpa nehnuteľnosti. Ako sa vyhnúť strate

Napríklad v Bratislavskom kraji cena za štvorcový meter bytu vlani v treťom štvrťroku (posledné dostupné údaje NBS) po prvýkrát vyskočila nad 2 100 eur, čo znamenalo 10-percentný medziročný rast. Realitní experti očakávajú, že rast cien bude ďalej pokračovať. Štyri steny sa tak javia nateraz ako dobrý ochranca pred vplyvom stúpajúcich cien.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk