21. júna 2019

Bratislavčanka Lucia Slížiková mala k dizajnu a ku kreatívnej tvorbe vždy blízko. Napriek tomu vyštudovala Ekonomickú univerzitu v odbore daňové poradenstvo a už počas štúdia sa venovala účtovníctvu. Osud to ale napokon zariadil tak, že dnes má svoju vlastnú dielňu, v ktorej vyrába unikátne obkladačky na zákazku pod značkou Tileme.

Ešte počas štúdia na univerzite si pritom myslela, že ekonómii sa bude venovať aj po škole. Napokon sa v tom období začala venovať aj keramike. Priviedla ju k nej sesternica, ktorá ju zasvätila do tajov vypaľovania a glazovania. Najskôr Lucia vyrobila svoje prvé obkladačky a postupne tomuto tvorivému procesu úplne prepadla.

Ako masérka si vyrábala olejčeky pre klientov,
dnes má firmu s prírodnou kozmetikou

„Keď som bola v poslednom ročníku vysokej školy, rozmýšľala som, čo budem robiť po ukončení štúdia. Myšlienka zamestnať sa niekde vo veľkom korporáte ma nikdy nelákala, preto som si povedala, že vyskúšam môj koníček pretaviť do zamestnania. A tak vzniklo Tileme,“ hovorí Lucia.

Rastlinky sú u zákazníkov obľúbené. Foto: archív Tileme obkladačky hand-made
Rastlinky sú u zákazníkov obľúbené. Foto: archív Tileme

Začiatky boli, a ešte aj sú, náročné, priznáva Lucia. Spustiť vlastnú výrobu obkladačiek ju stálo veľa odhodlania, dlhé hodiny driny a minimum voľného času. „Trvalo niekoľko mesiacov, kým som dostala prvé objednávky. A vtedy som si povedala, že to má zmysel. Od začiatku mi pomáhal aj môj priateľ Peťo, ktorý mi vytvoril webstránku, pomáhal mi s marketingom, grafikou a podobne,“ hovorí Lucia Slížiková. A dodáva: „Keď začalo práce pribúdať, pripojil sa ku mne naplno. Po technickej stránke nám veľmi pomáha môj otec a ešte Veronika, ktorá sa podieľa na obsahu na Instagrame a blogu.“

Reklama

Lucia pri tvorbe čerpá inšpiráciu z prírody a folklóru. Do obkladačiek otláča rôzne rastlinky, bylinky aj listy. Zákazníci tak majú zachytený kus prírody priamo u seba doma. „Na folklóre sa mi zas páči farebnosť a rôznorodosť jednotlivých dizajnov. Mám rada, keď sa tradičné veci pretransformujú do moderného dizajnu a vďaka tomu sa tradícia uchováva a stáva sa prijateľnejšou aj pre mladšie generácie,“ hovorí Lucia. Jej vytrvalosť a odhodlanie napokon priniesli svoje ovocie – už dnes ju táto práca naplno uživí a nemusí sa venovať žiadnej inej „civilnej“ robote.

Ruže premenila na nevädnúci dizajnový doplnok.
Jej kvetinové boxy inšpirujú aj konkurenciu

A ako vznikajú jej unikátne kúsky? Ako Lucia vysvetľuje, ich dodacia lehota je približne jeden mesiac, a ak pre klienta tvoria úplne nový dizajn, môže to byť aj o čosi dlhšie. Celý proces výroby sa začína plátom vlhkej hliny, z ktorého sa postupne povykrajujú požadované tvary. Tie niekoľko dní schnú a následne sa obkladačky vypaľujú v špeciálnej keramickej peci pri vysokých teplotách, čo zabezpečí ich odolnosť a úžitkové vlastnosti. Potom je na rade glazovanie, teda nanášanie farby, a následne ešte jeden výpal.

Plát hliny Lucia pomocou nástrojov zdobí rastlinným motívom. Foto: archív Tileme

Obkladačky vyrábajú výlučne na zákazku, pričom každý projekt prispôsobujú na mieru, či už je to špecifický tvar, konkrétna farba, zrezanie, zaoblenie alebo veľkosť obkladačiek. Obkladačky vyrábajú vo svojom novom bratislavskom ateliéri. „Ešte donedávna sme mali malý ateliér, no bolo to dosť stiesnené, a tak sme sa presťahovali do nových väčších priestorov. Starý priestor nám však ostal a bude slúžiť ako showroom so vzorkami,“ dodáva Lucia.

Modrotlač už prenikla aj na obkladačky. Foto: archív Tileme

K ich zákazníkom patria ľudia, ktorí v bežných obchodoch nenájdu to, čo hľadajú. „Chcú iné farby, iné tvary, niečo, čo je originálne a čo sa im po niekoľkých rokoch nezunuje,“ hovorí Lucia. Okrem toho spolupracujú aj s dizajnérmi, ktorí pre svojich klientov hľadajú špecifické obkladačky na mieru. Zákazníci sú prevažne zo Slovenska a z Česka, v ostatnom čase sa ale ozývajú aj zákazníci z iných európskych krajín.

Tileme vyrába tvary podľa želania zákazníkov, na obrázku sú arabesky. Foto: archív Tileme

A čo je v tejto oblasti trendové, čo najviac zákazníci hľadajú? „Najobľúbenejšie sú obkladačky s rastlinnými motívmi a tiež obkladačky inšpirované modrotlačou. Z tvarov sú to diamanty, šesťuholníky, obdĺžniky aj klasické štvorce. Farebne prevažujú prírodné, neutrálne odtiene, ale aj veľmi sýte, ako napríklad petrolejová, smaragdová a dokonca aj čierna,“ hovorí Lucia.

Do budúcnosti plánuje Tileme rozširovať ponuku, zlepšovať výrobu a vymýšľať nové motívy obkladačiek. Už nejaký čas sa pohrávajú aj s myšlienkou vlastného e-shopu, kde by si na svoje prišli milovníci bytových doplnkov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk