Nový rok, nový ja, desať predsavzatí na každý mesiac, nedodržané ani jedno, nastupuje sklamanie. Aj takto môže vyzerať zastaraný koncept predsavzatí. Dnes už psychológovia či rôzni kariérni koučovia odporúčajú nahrádzať predsavzatia cieľmi a napĺňať ich krok po kroku.
Mnoho ľudí sa často so vstupom do nového roka zameriava na svoje zdravie – lepší jedálniček či začať viac trénovať je len špičkou ľadovca. Preto sme sa opýtali úspešných slovenských startupistov, či si dali predsavzatia, a ak áno, či tie napríklad ovplyvnia aj ich biznis.
Marek Zámečník
spoluzakladateľ 0100 Ventures
Marek Zámečník, co-founder 0100 Ventures Foto: Archív Marek Zámečník
Vyznávačom „zdravých“ predsavzatí je aj Marek Zámečník, spoluzakladateľ firmy 0100 Ventures, ktorá zastrešuje niekoľko úspešných projektov. Ako povedal pre Forbes, v tomto roku sa rozhodol viac starať o svoje mentálne zdravie. „Vlaňajšok bol pre mňa dosť pracovne náročný a v istých momentoch som mal pocit, že mám toho dosť. V roku 2020 si chcem nájsť priestor na oddych, chcem zintenzívniť športové aktivity a taktiež upraviť stravu,“ vysvetľuje s tým, že sa pridržal starého známeho pravidla – v zdravom tele zdravý duch.
Slováci digitalizujú zdravotníctvo v USA. Startup získal 5-miliónovú investíciu
Andrej Greguš
spoluzakladateľ nettle
Súčasťou tímu startupu nettle je (zľava) Marek Košta, Peter Galiovský a Andrej Greguš. Foto: nettle
Nettle získal tento rok ocenenie CESAwards v kategórii najlepší AI startup. Ich riešenia pre chatbotov využili aj firmy ako Eset či Google. A previazané s firmou sú aj predsavzatia jedného zo zakladateľov startupu Andreja Greguša. V prvom rade si firma na tento rok zaumienila, že získa prvého klienta mimo krajín Európskej únie. V druhom rade sa chcú zamerať na rozvoj vlastného softvéru. „Keďže ovládanie hlasom začína byť v niektorých krajinách dennou rutinou, s hlasom už experimentujeme aj v nettle. Po prepise hlasu na text nastupuje rovnaká nettle technológia, akú používame pri chatbotoch. Chceme preto zrealizovať prvý projekt voicebota,“ opísal Greguš pre Forbes.
Martin Zahuranec
CEO eyerim
Martin Zahuranec novoročné predsavzatia neuznáva. Foto: Miro Nôta
Medzi tých, ktorí nie sú fanúšikmi novoročných predsavzatí, patrí zakladateľ jedného z najznámejších slovenských startupov Martin Zahuranec. Ako hovorí, takýto systém mu je celkovo proti srsti. „Konceptu toho, že ak chcem niečo zmeniť, musím čakať na akýsi špeciálny dátum, nerozumiem,“ vysvetľuje.
Slovenský VR startup získal polmiliónovú investíciu a nový projekt v New Yorku
Richard Lipovský
bývalý šéf predaja Minit
Richard Lipovský sa chce pred začatím vlastného projektu sústrediť na zdravie. Foto: Miro Nôta
Softvérový startup Minit bol pre Richarda Lipovského tretím, ktorý pomáhal budovať. Preto sa aj on podľa vlastných slov rozhodol venovať v roku 2020 viac vlastnému zdraviu a zlepšeniu fyzickej kondície. Predsavzatia si však nedával len kvôli novému roku, ale aj kvôli príprave vlastného projektu. „Pred tým, ako sa pustím do vlastného startupu, sa musím postarať o to, aby som jeho vedenia zvládol s prehľadom,“ vysvetľuje svoj zámer. Preto sa plánuje oveľa viac sústreďovať na hľadanie kvalitnejších ľudí a energiu plánuje vložiť do budovania firemnej kultúry.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]