7. januára 2022

Akcie investičného konglomerátu miliardára Warrena Buffetta vo štvrtok 6. januára 2022 pokračovali vo svojom novoročnom raste, čím trhovú hodnotu spoločnosti Berkshire Hathaway dostali na nové maximum – vyše 700 miliárd dolárov. Spoločnosť sa tak dostala na dosah biliónového míľnika.

  • Akcie Berkshire Hathaway vo štvrtok vzrástli o viac ako 1 %, čím sa posilnili už štvrtý deň po sebe, keďže investori naďalej rotujú akcie s vysokým rastom a uprednostňujú bezpečnejšie stávky.
  • Akcie Berkshire triedy B vzrástli v prvom týždni roku 2022 o viac ako 4 % a teraz sa dostali k historickému maximu, vďaka čomu má spoločnosť trhové ocenenie viac ako 700 miliárd dolárov.
  • Berkshire môže byť teraz na ceste stať sa ďalšou biliónovou spoločnosťou, ktorá sa pripojí k spoločnostiam ako Tesla (v hodnote 1,07 bilióna dolárov), Amazon (1,66 bilióna dolárov), Microsoft (2,37 bilióna dolárov) a Apple (2,84 bilióna dolárov).
  • Akcie Berkshire minulý rok vzrástli o 30 %, čím mierne prekonali 27 % nárast benchmarkového indexu S&P 500.

Zaujímavý fakt

Keď sa výnosy dlhopisov prudko zvýšili, investori „zahodili“ spoločnosti s vysokým ocenením a neistým výhľadom na ziskovosť, čím dostali akcie s vysokým rastom v posledných týždňoch pod tlak.

Podľa najnovších údajov Goldman Sachs hedžové fondy predávajú rastovo orientované technologické akcie najrýchlejšie za posledných 10 rokov. Akcie technologických a iných rýchlo rastúcich spoločností sú obzvlášť ovplyvnené rastúcimi výnosmi dlhopisov, pretože to znamená vyššie náklady na dlh, ktoré môžu brániť rastu peňažných tokov.

Technologicky náročný index Nasdaq Composite klesol o viac ako 3 % pred začiatkom prvého týždňa roku 2022, čím zaostáva za širším indexom S&P 500.

114 miliárd dolárov

Takú hodnotu má podľa odhadov amerického Forbesu majetok Warrena Buffetta. Ôsmemu najbohatšiemu človeku na svete, ktorý sa zaviazal venovať väčšinu svojho majetku na charitu, v štvrtok 6. januára jeho čisté imanie vyskočilo o 1,4 miliardy dolárov.

Reklama

Článok vyšiel na Forbes.com, autorom je Sergei Klebnikov

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?