19. novembra 2021

Elon Musk je aktuálne najbohatším človekom na svete a šéfom automobilky Tesla, majetok J. B. Straubela, dlhoročného technického riaditeľa Tesly, môže podľa odhadov Forbesu dosahovať hodnotu 1,3 miliardy dolárov. No pri zrode automobilky boli ešte traja muži – a toto je varovný príbeh, prečo sa aj z nich nestali miliardári.

V jedno júlové popoludnie v roku 2006 zhromaždila Tesla novinárov v hangári letiska v Santa Monice, aby predstavila svoj odvážny dvojmiestny roadster za 100-tisíc dolárov, poháňaný batériami. Len málo odborníkov mú dávalo šancu na úspech.

Chceli Detroitu ukázať pôsobivé autá

Drzý a technicky zdatný CEO spoločnosti, Martin Eberhard, vyhlásil, že vynaliezavosť Silicon Valley naučí automobilových gigantov v Detroite vyrábať pôsobivé autá s nulovými emisiami.

Prvým pokusom Tesly bol upravený Lotus Elise, poháňaný tisícmi malých lítiovo-iónových článkov. Generálny riaditeľ sa vyjadril, že je to špičkový koncept, po ktorom bude nasledovať lacnejší rodinný sedan. Táto vízia sa nakoniec naplnila, avšak on už v tom čase nebol na čele spoločnosti.

Tento mesiac sa Tesla stala prvou automobilkou, ktorá dosiahla ohromujúcu hodnotu 1 bilión dolárov, ale CEO, ktorý spoločnosť pred 15 rokmi predstavil, sa nestal synonymom tejto značky. A rozhodne sa nestal ani najbohatším človekom v histórii.

Reklama

Tým je Elon Musk, prvý investor Tesly a súčasný CEO spoločnosti. Samozrejme, aj on bol súčasťou Tesly už v jej začiatkoch, no vtedy sa viac držal v úzadí a argumentoval potrebou čo najrýchlejšie prestať používať benzín.

Ako zakladatelia prichádzajú o akcie…

Eberhard a ďalší výkonný riaditeľ, Marc Tarpenning, ktorý v roku 2003 prišiel s myšlienkou pomenovať vozidlá spoločnosti na počesť vynálezcu Nikolu Teslu, sú pôvodnými akcionármi Tesly. Sú prvými mužmi, ktorí si nárokovali vlastníctvo novej značky, ale ani jeden z nich si neudržal dostatok akcií Tesly na to, aby dosiahol status miliardára.

A už vôbec nie Muskovu aktuálnu čistú hodnotu majetku, ktorú Forbes k 18. novembru odhaduje na 287,2 miliardy dolárov. Bol to Muskov počiatočný kapitál – výsledok príjmov z PayPalu – čo zmenilo Eberhardovu a Tarpenningovu víziu na realitu.

Nakoniec to viedlo k Muskovmu prevzatiu plnej kontroly nad Teslou neustálym zvyšovaním jeho vlastníckeho podielu v sérii 9 kôl financovania pred IPO spoločnosti v roku 2010, z ktorých každé zároveň oslabovalo Eberharda a Tarpenninga. Muskov podiel aj dnes rastie, keďže naďalej dostáva namiesto platu štvrťročné odmeny z ceny akcií v hodnote miliárd dolárov.

Bývalý CEO Tesly v jednom z rozhovorov povedal, že si v automobilke ponecháva „relatívne malý“ podiel, špecifikovať ho však nechcel. „Už dávno som predal veľkú časť svojich akcií,“ hovorí 61-ročný Eberhard. „Ľudia si myslia, že keď som zakladal Teslu, tak som bol zilionár. Nebol som.“

Martin Eberhard, spoluzakladateľa bývalý CEO Tesla Motors. Foto: Flickr/Nicki Dugan v licencii CC BY-SA 2.0

Možno ak by bol Eberhard zarobil viac na predaji jednej z prvých elektronických čítačiek kníh Rocket eBook, ktorú spolu s Tarpenningom koncom 90. rokov vytvorili, neboli by museli využiť počiatočné financovanie od Muska.

Muskov majetok rastie

Multimiliardár veľakrát povedal, že ho nezaujíma bohatstvo, a minulý rok predal svoje sídla v Los Angeles, aby žil v skromnom panelovom dome v areáli SpaceX v Boca Chica v Texase. Napriek tomu sa mu bohatstvo pozoruhodným tempom stále hromadí.

Je to vďaka jeho takmer 20-percentnému vlastníckemu podielu v spoločnosti a dlhodobému kompenzačnému plánu, oznámeného v roku 2018, ktorý ho odmeňuje miliardami dolárov dodatočných akcií Tesly zakaždým, keď dosiahne štvrťročné výkonnostné ciele na základe finančných a oceňovacích metrík.

(Musk pred pár dňami predal akcie automobilky za 6,9 miliardy dolárov, čiastočne preto, aby si mohol dovoliť zaplatiť dane z opcií, ku ktorým sa dostal pred takmer desiatimi rokmi.)

Bez práce aj bez peňazí

Eberhard predal veľkú časť svojho podielu po tom, ako bol vytlačený z Tesly v roku 2007, pred uvedením modelu Roadster. V roku 2009 žaloval Muska za svoje zvrhnutie a za ohováranie, no napokon došlo k mimosúdnemu vyrovnaniu.

„Keď ma vyhodili z Tesly, nemal som žiadne peniaze,“ hovorí Eberhard. „A čo je ešte horšie, asi rok som nemal možnosť sa zamestnať pre reštriktívnu dohodu o duševnom vlastníctve so spoločnosťou Tesla,“ hovorí. „Po mojom odchode som sa nezúčastnil žiadnych investičných kôl.“

V rámci dohody súhlasil aj s neútočením na bývalého technologického riaditeľa Tesly J. B. Straubela a Iana Wrighta, jedného z prvých inžinierov spoločnosti, ktorí sa spolu s Eberhardom a Tarpenningom označujú za spoluzakladateľov Tesly.

Eberhard nezverejňuje podrobnosti ohľadom svojho podielu v Tesle, ale potvrdzuje, že nie je miliardár. Tarpenning, ktorý je v súčasnosti partnerom v spoločnosti rizikového kapitálu v Silicon Valley, Spero Ventures, povedal, že tiež stále vlastní akcie Tesly, ale nepatrí medzi jej najväčších akcionárov. Na otázky Forbesu neodpovedal.

J. B. Straubel. Foto: Wikimedia/Steve Jurvetson, v licencii CC BY 2.0

Dostali len omrvinky

Z piatich oficiálnych spoluzakladateľov získal status miliardára len Straubel, ktorý odišiel z Tesly v roku 2019. Jeho podiel môže mať hodnotu približne 1,3 miliardy dolárov, za predpokladu, že si ponechal značnú časť akcií Tesly, ktoré vlastnil, keď odchádzal.

Straubel, v súčasnosti CEO a spoluzakladateľ startupu Redwood Materials, to však odmietol komentovať. Wright, ktorý sa pripojil k Eberhardovi a Tarpenningovi niekoľko mesiacov po založení Tesly, odišiel v roku 2004, aby založil spoločnosť EV. Svoj podiel pred rokom predal.

„Teraz nevlastním žiadne akcie Tesly,“ povedal pre Forbes. „Samozrejme, nepredstavoval som si, že dosiahne hodnotu 1 bilión dolárov!“

Reklama

Spoločnosť, ktorá sa stala synonymom globálnej automobilovej revolúcie, obohatila aj mnohých investorov a členov predstavenstva, vrátane rizikového kapitalistu Ira Ehrenpreisa a Larryho Ellisona zo spoločnosti Oracle, ako aj Elonovho mladšieho brata Kimbala.

Finanční víťazi

Napriek všetkým úspechom spoločnosti v oblasti elektrických vozidiel a novoobjavenej finančnej stabilite, ako aj nepretržitej pozornosti, ktorú Musk vyhľadáva a vytvára, boli začiatky Tesly poznačené riadiacimi a strategickými turbulenciami. Zrejme aj preto zostal vo vedení spoločnosti len jeden spoluzakladateľ.

Iné technologické spoločnosti, ktoré dosiahli biliónové ocenenia, ako napríklad Microsoft či Alphabet, urobili zo svojich spoluzakladateľov niekoľko miliardárov, hoci Muskove jedinečné finančné zisky nie sú až také neobvyklé.

„Aj keď sa zdá, že iné významné technologické spoločnosti získali viacero finančných víťazov, dynamika podobná Tesle sa odohrala aj v Apple,“ hovorí David Hsu, profesor manažmentu na univerzite Wharton School University of Pennsylvania.

Podiel spoluzakladateľa Steva Jobsa mal v čase jeho smrti v roku 2011 odhadovanú hodnotu 1 miliardy dolárov a majetok Steva Wozniaka sa odhaduje na 100 miliónov dolárov. No málo známy tretí spoluzakladateľ spoločnosti Apple, Ronald Wayne, predal svoj podiel za 800 dolárov, hovorí Hsu. Muskove odmeny dnes jednoducho plynú z včasnej riskantnej stávky, ktorá sa mu vyplatila.

„Nie sú to len vlastnícke podiely spoluzakladateľov, mohli by sme tiež poukázať na prípady, keď investori chýbajú,“ hovorí Hsu. „V čase, keď Musk investoval do kola série A, a aj dosť dlhý čas potom, vládla neistota ohľadom schopnosti firmy zrealizovať svoju odvážnu víziu. Niekto by mohol namietať, že ešte aj dnes je v nej sentiment.“

Revolucionár Musk

Odvolávajúc sa na klauzulu o „nehanobení“, ktorá bola súčasťou dohody z roku 2009, Eberhard v súčasnosti odmieta rozvíjať svoje názory na Muska. No jeho rival na neho žiadne ohľady neberie. V januárovom rozhovore pre podcast Third Row Tesla opísal Eberharda ako „doslova toho najhoršieho človeka, s ktorým kedy pracoval“.

Pôvodný CEO spoločnosti, ktorý vlastnil o niečo menej než 5 % keď z Tesly odchádzal, tvrdí, že momentálne nie je nešťastný, aj keď z jej nárastu už neprofituje.

„Ocenenie je také, aké je. Čo ma teší, je úspech spoločnosti. Je dôležité, aby sme prestali používať fosílne palivá a Tesla bola hlavným motorom toho, v čo sme od začiatku dúfali,“ hovorí Eberhard.

„Nech je môj názor na Muska akýkoľvek, som stále veľmi šťastný, že vidím revolúciu elektrických áut – ktorú sme spustili – rád by som ho videl túto revolúciu vyhrať. Musí.“

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je redaktor Alan Ohnsman.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?