31. mája 2020

Bývajú viac znečistené ako kľučky na toaletách. Tlačidlá vo výťahu. A tých sa teda počas pandémie koronavírusu veľmi chytať nechceme. Spočiatku sme mohli byť svedkami množstva „kreatívnych“ nápadov, ako sa vyhnúť dotyku ovládacej plochy vo výťahu. V Singapure si napríklad tamojší ľudia neváhali navliecť na prsty kondómy, čo viedlo dokonca k ich nedostatku. Na Slovensku ich v administratívnych budovách stláčame prístupovými kartičkami či perami. S tým by však mohol byť čoskoro koniec. 

Otázku, ako absolvovať cestu výťahom s minimálnou možnosťou nákazy, sa podarilo vylúštiť českej firme Sharry, ktorá dodáva smart riešenia do najmodernejších kancelárskych budov v Európe a USA. Inovácia spočíva v mobilnej aplikácii, vďaka ktorej môže užívateľ ovládať modernú administratívnu budovu. A teda aj privolať výťah či otvoriť dvere do kancelárie.

Tržby mu v čase korony rastú dvojnásobne.
GymBeam získal najväčšiu investíciu v e-commerce

„Po novom je softvér napojený aj na výťahy, takže užívateľovi, ktorý je na prízemí, automaticky privoláme výťah na poschodie, kde pracuje. Alebo si zvolí iné poschodie a výťah môže ovládať zo svojho mobilu a nemusí sa dotýkať potenciálne infikovaných tlačidiel v kabíne výťahu,“ opisuje Ondřej Langr, product manager Sharry, ich novinku vyvinutú v reakcii na Covid-19. 

Moderná a aj smart

Primárnym biznisom Čechov je zmeniť modernú administratívnu budovu na naozaj smart. Po štyroch rokoch fungovania si ich vybrala ako technologického partnera americká developerská spoločnosť SL Green Realty, ktorá sa chystá v druhom polroku 2020 dokončiť druhú najvyššiu kancelársku budovu v New Yorku – One Vanderbilt.

Vizualizácia mrakodrapu One Vanderbilt. Nachádza sa neďaleko Empire State Building. Foto: archív Sharry

Softvér od Sharry má podľa Langra zabezpečiť komfort nájomcom, ale aj návštevníkom budov, ktorí ho budú takisto môcť využívať. „Hosť dostane na meeting pozvánku s QR kódom. Sám si môže rezervovať miesto na parkovanie, kde ho systém pri príjazde automaticky vpustí vďaka smart kamerám, ktoré rozpoznajú registračnú známku jeho auta. Potom sa na recepcii  zaregistruje pomocou QR kódu podobne ako pri check-ine na letisku. Používateľ, ktorý hosťa pozval, dostane v tom momente notifikáciu, že jeho návšteva je už na recepcii,“ opisuje produktový manažér firmy. Riešenia Sharry sú už dnes súčasťou napríklad budovy The Campus Science Park v Brne, implementácia sa však napríklad chystá aj v kanceláriách v bratislavskom Sky Parku.

Jeden z najdrahších realitných projektov vstúpil do ďalšej fázy.
Zwirn odhalil prvé ceny bytov

Projekt One Vanderbilt je podľa architektov prototypom toho, ako má vyzerať pracovné prostredie v 21. storočí. Po dokončení bude budova siahať do výšky 397 metrov, s rozlohou 160-tisíc štvorcových metrov pre kancelárie. Zároveň bude druhou najvyššou administratívnou dominantou Veľkého jablka. O 114 metrov ju prevýšilo One World Trade Center.

One Vanderbilt je už teraz architektonickou ikonou New Yorku, ale jeho dokončením sa otvára nová éra, v ktorej digitálne riešenia budú zárukou zdravšieho a bezpečnejšieho pracovného prostredia,“ hovorí Vladimír Mašinský, ktorý má v Sharry na starosti partnerstvo s developerom SL Green. Podľa českého Forbesu určilo podobu stavby americké štúdio Kohn Pedersen Fox Associates a celkové náklady na výstavbu majú predstavovať 3 miliardy dolárov. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?