6. novembra 2020

Anno Spirits, výrobca alkoholu z britského Kentu, oznámil svetovú novinku – gin s 95 % alkoholu. Týmto číslom prekonali azda všetkých konkurentov a nebojíme sa povedať, že sa môžu označiť za výrobcov najsilnejšieho ginu na našej planéte. Pýtate sa, či to nie je nebezpečné? Prečítajte si príbehy ľudí a posúďte sami.

Ako výrobca poznamenáva, Anno Spirits Extreme 95 je krištáľovo čistý, so silným puncom borievky a jemnými citrusovými arómami. Na ginovej škále je borievková chuť robustná, korenistá chuť prechádza postupne a jemne do čerstvého citrusového zakončenia.

Kanadský herec Ryan Reynolds predáva svoj gin.
Za balík značiek kupca zaplatí 610 miliónov dolárov

Silnejšie giny boli kedysi v móde . Napríklad kategória tzv. „navy strength“ ginov sa datuje od 18. storočia, keď britské kráľovské námorné sily dávali svojim námorníkom prídel liehovín. Podľa historky ležali barely s ginom a rumom hneď vedľa pušného prachu.

Netrvalo dlho a námorníci zistili, že ak polejú pušný prach alkoholom a ten napriek tomu vzplanie, alkohol bol dostatočne silný. Avšak gin sa zapálil iba vtedy, ak dosahoval viac ako 57,5 %. 

Najsilnejši gin na svete. Foto: Anno Spirit

Spoločnosť Anno bola založená v roku 2011 doktormi Andy Reasonom a Normanom Lewisom, ktorí sa rozhodli zanechať vedeckú kariéru, aby sa mohli ponoriť do svojho sna – miešania alkoholu.

Anno Spirits Extreme 95 Gin sa predáva v krabici s odmerkou, aby sa dal presne namiešať do nápojov. Fľašky sú 200 mililitrové a obchodná cena je približne 33 eur.

Clooneyho tequila, Reynoldsov gin, McGregorova whiskey. Stoja za to?

Vo svete je v rovnakej sile populárna aj poľská „vodka” Spirytus, čo je v skutočnosti rektifikovaný lieh s obsahom alkoholu 95 %. Stránka The Whiskey Exchange ho napríklad uvádza ako vhodnú ingredienciu pre prípravu domácich likérov, zároveň však dodáva, že „silno odporúča, aby sa nepil samostatne”.

Ľudia totiž takto silný alkohol neraz podcenia, čo sa pred šiestimi rokmi stalo osudné aj 18-ročnej Austrálčanke Nicole Bicknell. Zomrela po narodeninovej oslave na otravu alkoholom práve preto, že nevzala do úvahy silu 95 % poľského destilátu.

V Británii gin pripravoval ľudí o životy už v jeho začiatkoch v 17. storočí. Mark Forsyth vo svojej knihe A Short History of Drunkenness píše, že na anglickom vidieku dovtedy nepoznali tak silný alkohol, čo zneužívali podvodníci z Londýna.

Stávalo sa, že mešťan sa stavil s vidiečanom o pár šilingov o to, že nedokáže vypiť štyri pinty (zhruba 2,2 l) ginu naraz. Keďže ľudia na vidieku boli zvyknutí len na pivo, stávku prijali a skončili rovnako, ako o niekoľko storočí neskôr 18-ročná Austrálčanka.

Takže upozornenie „pite zodpovedne“ je pri tomto type alkoholických nápojov viac ako na mieste.

Článok vyšiel v americkej verzii magazínu Forbes, autorkou je redaktorka Kate Dingwall. S prispením Forbes Slovensko

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?