28. novembra 2018

Vo svete ušľachtilých destilátov a vín sa objavuje čoraz viac produktov s podpisom celebrít. Stoja však tieto fľaše za pozornosť alebo ide len o nafúknutú marketingovú bublinu?

George Clooney je v súčasnosti najlepšie zarábajúcim hercom sveta. Za normálnych okolností by sa nad touto vetou asi nikto nijak výrazne nepozastavil, nebyť faktu, že Clooney od roku 2016 nenatočil žiaden film a významnejší trhák by ste v jeho filmografii hľadali ešte dlhšie. Dôvodom jeho astronomických príjmov totiž nie je herectvo, ale fakt, že v roku 2017 úspešne predal svoju značku tequily Casamigos za 1 miliardu dolárov koncernu Diageo. A vôbec nie je jediný.

Dopyt po whisky prevyšuje ponuku.
Raketovo rastie aj záujem investorov

Nielen vo svete, ale aj na Slovensku začína do alkoholu investovať svoje peniaze stále viac celebrít a športovcov. MMA zápasník Conor McGregor intenzívne propaguje svoju whiskey Proper Twelve, ktorá je beznádejne vypredaná, Ryan Reynolds je majoritným vlastníkom značky ginu Aviation American Gin. Jay-Z vložil svoje prostriedky do značky šampanského Armand de Brignac a do značky koňaku D’USSÉ, David Beckham spojil svoje meno so škótskou whisky Haig, raper Drake má svoj bourbon a v menovaní by sme mohli pokračovať ešte poriadne dlho. U nás je to napríklad rodina Hamšíkovcov, ktorá pod značkou Hamsik Winery predáva talianske prosecco, alebo moderátor Andrej Bičan so svojou vodkou Nič.

Biznis, vášeň alebo biznis z vášne?

Otázkou však je, či tieto vína a destiláty stoja za pozornosť náročného konzumenta, ktorý nehľadí len na meno spojené so značkou. 

Reklama

Pre fanúšikov Game of Thrones:
Zima prišla skôr a má podobu whisky

„Niektoré áno, iné nie, nedá sa zovšeobecniť. Najviac to závisí od formy kreovania daných produktov a toho, kto mal kontrolu nad ich výrobným procesom – či známa osobnosť bola iba tvárou, alebo priamo zasahovala aj do receptúry,“ hovorí Juraj Seman z napojovakultura.sk.

Podľa jeho slov je, neprekvapivo, najčastejším motívom biznis. Hoci taký George Clooney vytrvalo tvrdí, že Casamigos je produktom, ktorý si pôvodne on spolu so svojimi dvoma priateľmi skúšal vyrobiť pre seba a nikto nepredpokladal, že z toho raz bude obchod ich života. 

Že sa však celebrity obracajú so svojimi prostriedkami práve do sveta destilátov, to asi nemožno nikomu vyčítať. Tento trh dlhodobo vykazuje z investičného hľadiska mimoriadne zaujímavé čísla.

George Clooney a Rande Gerber.
George Clooney a Rande Gerber. Foto: archív Casamigos

„Dôvodom záujmu je vývoj na trhu s alkoholom, ktorý v niektorých segmentoch a na niektorých trhoch vykazuje rast rádovo v desiatkach percent. V niektorých segmentoch zase predaj stagnuje v zmysle počtu predaných fliaš, avšak v dôsledku trendu premiumizácie trhu (zákazník cielene kupuje menej výrobkov za vyššiu cenu, keďže ide o kvalitnejšie výrobky, pozn. red.) narastajú tržby,“ vysvetľuje Seman dôvody, ktoré vedú známe osobnosti k takýmto krokom.

Pokiaľ by ste chceli zarobiť na týchto produktoch aj vy, Seman odporúča sústrediť sa na kúpu akcií niektorých značiek a nie na kúpu samostatných fliaš. „V prevažnej väčšine prípadov totiž ide o „entry level“ produkty, ktoré sú vyrábané pre masový trh a na bežný konzum,“ tvrdí.

Patria do domáceho baru?

Oplatí sa však bežnému konzumentovi, ktorý si rád dá z času na čas jeden dobrý pohárik, si kúpiť „označkované“ produkty? Alebo ide skôr o, ako to milovníci destilátov niekedy sami radi označujú, mydlové vody?

„Šancu by som rozhodne dal ‘Clooneyho’ tequile Casamigos, hlavne kým ju nový majiteľ nestihne ‘vylepšiť’,“ hovorí Seman. Jeho slová potvrdzuje aj špecializovaný portál distiller.com, kde majú tequily Casamigos hodnotenia od 90 do 92 bodov zo 100 možných.

Ani iné spomínané značky nie sú v hodnotení tohto portálu, ktorý možno označiť za „TripAdvisor“ pre destiláty, úplným „prepadákom“ – Reynoldsov gin získal 89 bodov, McGregorova whiskey Proper Twelve 84 bodov, koňaky D’USSÉ 86, resp. 81 bodov.

Conor McGregor oblečený v obleku drží fľašu whiskey, ktorú propaguje.
McGregorova whiskey sa napriek zmiešaným recenziám rozpredala prakticky okamžite. Foto: archív Proper Whiskey

Pokiaľ vám ale nejde len o dobrý pocit z fľaše s predtlačeným podpisom známej osobnosti, neočakávajte, že nič lepšie v danej cenovej relácii nezoženiete. Práve naopak. Keďže tvár známej osobnosti je silným marketingovým „ťahákom“, odráža sa zvyčajne táto skutočnosť aj na cene konkrétneho produktu. Tým sa tieto produkty dostávajú do cenových relácií tradičnejších produktov, ktorým nemôžu kvalitou konkurovať. Ako ironicky hovorí Seman: „Prínos tohto trendu vidím v jedinom – rýchla a ľahká identifikácia produktov, ktorým sa mám vyhnúť.“

Inak povedané, lojalita k niektorým známym osobnostiam môže byť dôvodom, prečo si takúto fľašu kúpiť, no nezaujatá optika bez väčších ťažkostí nájde v pomere cena/výkon aj lepšie produkty. Takže napokon to bude len o tom, aký veľký „fanúšik“ ste. Našťastie pre spomínaných pánov, fanúšikov majú stále viac než dosť.

Titulné foto: Ryan Reynolds je majoritným vlastníkom značky Aviation American Gin. Foto: archív Aviation American Gin