26. apríla 2019

Dbajú na to, aby bol ich biznis ohľaduplný k ľuďom i planéte. Bratranci Peter Jurík a Filip Jaško sa pred 7 rokmi rozhodli, že chcú do Bratislavy priniesť koncept reštaurácie so zdravou stravou. V prevádzkach Veg life tak denne ľuďom ponúkajú vegetariánske, vegánske a bezlepkové jedlá.

Okrem toho sa tiež rozhodli, že zbúrajú všetky mýty, podľa ktorých zdravé jedlo nemôže byť chutné. Všetkým sa snažia dokázať, že je to presne naopak a človek sa nemusí ničoho vzdať. V ich reštauráciách si ľudia naložia toľko jedla, koľko zjedia, a sami si určujú veľkosť svojich porcií. Peter s Filipom veria, že takáto strava je prospešná a menej zaťaží telo aj samotnú prírodu.

Základom úspechu je dobrý personál

S nápadom založiť rodinnú firmu prišli Peter a Filip na rodinnej oslave. V našom hlavnom meste im totiž chýbala vegetariánska reštaurácia, ktorá by spĺňala ich predstavy. „Malo to byť miesto, kde by sa varilo zdravo, chutne a pestro,“ ozrejmuje Peter pre Forbes.sk. Počas konverzácie o tejto téme si povedali, že ide o celkom dobrý podnikateľský nápad. Ak totiž niečo takéto chýba im, tak to bude celkom určite chýbať aj ďalším.

Otvorili si vegánske bistro v Prievidzi, cestu si k nim nachádzajú aj mäsožravci

V súvislosti s touto biznis ideou premýšľali najmä o tom, ako sa menia trendy a ako pribúdajú ľudia, ktorí majú špecifické stravovacie potreby. Nech už ide o vegetariánov, vegánov, ale tiež tých, ktorí majú rôzne alergie. „Navyše, myslenie ľudí sa postupne mení. Začína im oveľa viac záležať na tom, čo jedia,“ pripúšťa Filip otvorene. A tak spoločne nadobudli presvedčenie, že práve gastro biznis v oblasti zdravej výživy má budúcnosť.

interiér reštaurácie veg life jedlo v režónoch zdravá strava
V reštauráciách Veg life takmer vôbec neplytvajú potravinami. Zákazníci si naložia toľko jedla, koľko zjedia. Foto: archív značky Veg life

Prvú reštauráciu sa im podaril otvoriť v roku 2012 na Mickiewiczovej ulici v Bratislave. Začiatky nemali jednoduché. Mnoho ľudí neverilo, že sa ich značke Veg life bude dariť. „Prvý rok bol naozaj náročný a neustáli by sme ho bez dotovania z iných činností a presvedčenia, že sa venujeme správnej veci, ktorá má budúcnosť,“ priznáva Peter. Chvíľu tak museli hľadať tú správnu cestu a množstvo vecí menili za pochodu.

Lásku k pečeniu premenila na biznis.
Do rozbehu sladkej značky Sweet affairs investovala 20-tisíc eur

Do zariadenia a vybavenia prvej reštaurácie investovali 50-tisíc eur. Obaja sa dnes smejú na tom, že pôvodne neplánovali minúť ani polovicu tejto sumy. Vlastný biznis však zhodne považujú za ideálny spôsob pre ich osobný rast, pretože každý deň musia riešiť nejakú výzvu. „Snažíme sa podnikať ohľaduplne a čo najsprávnejšie,“ vraví Filip pre Forbes.sk.

A čo pokladajú za základ úspechu? Dobrý personál. Nie je totiž jednoduché nájsť takých ľudí, ktorí myslia a správajú sa v súlade s ich hodnotami.

Už sa nesnažia vyhovieť všetkým ľuďom

V priebehu prvého roka sa značka Veg life zmenila z klasickej reštaurácie s obsluhou a obedovým menu na samoobslužnú reštauráciu. Tá funguje na princípe „naložte si koľko chcete a zaplatíte to, čo si naložíte na tanier“. Po dvoch rokoch fungovania prevádzky na Mickiewiczovej ulici dostala dvojica ponuku otvoriť ďalšiu reštauráciu. Tentokrát na bratislavskej Patrónke.

„V tom čase sme si nemysleli, že sme na niečo také pripravení. Avšak to, že dopyt po našich službách prichádzal zvonku, nás motivovalo, aby sme to skúsili,“ spomína si Peter. Preto otvorili druhú prevádzku, o rok neskôr tretiu a momentálne ich majú celkovo päť. Vo všetkých reštauráciách pracuje spolu 40 zamestnancov. V inom biznise by vraj peniaze dokázali zarobiť rýchlejším a jednoduchším spôsobom, no pre bratrancov je dôležité, že to, čo robia, má vyšší zmysel.

veg life reštaurácia vegan vegetarian
Ponuku majú v týchto reštauráciách pestrú a najmä sezónnu. Foto: archív značky Veg life

Kým na začiatku sa snažili vyhovieť všetkým ľuďom, tak postupne si uvedomovali, že je lepšie robiť jednu vec a poriadne. „Pochopili sme, že v gastronómii naozaj platí, že menej je viac,“ vysvetľuje Filip s úsmevom. Dnes je základom ich ponuky pestré jedlo z čerstvých surovín bez umelých prísad či dochucovadiel. Denne majú v samoobslužných pultoch štyri hlavné jedlá, ktoré sú vegetariánske, vegánske a bezlepkové. Ľudia tu tiež nájdu niekoľko príloh, polievku, šaláty, ovocné a zeleninové šťavy či zdravé pečené alebo raw dezerty.

„V našom jedálničku máme okolo 600 druhov jedál, ktoré sa snažíme zaraďovať v súlade so sezónnosťou a tak, aby sa v rámci jedného mesiaca neopakovali,“ dopĺňa Peter. Skrátka sa snažia, aby mali zákazníci, ktorých je denne vo všetkých prevádzkach viac ako tisíc, vždy na výber zaujímavé jedlá z domácej i svetovej kuchyne.

Pomáhajú znižovať ekologickú stopu

V tomto biznise zvolila dvojica spoluzakladateľov ekologický prístup. „Strava na báze rastlinných surovín je niekoľkonásobne šetrnejšia k prírode ako bežná strava. Už len tým, že človek aspoň čiastočne obmedzí spotrebu mäsa, zníži svoju ekologickú stopu,“ ozrejmuje bližšie Peter pre Forbes.sk. Navyše si ľudia v prevádzkach Veg life vždy naložia to, na čo majú chuť, a toľko, koľko reálne zjedia. Jedlom sa tam teda zbytočne neplytvá.

reštaurácia veg life miletičova interiér
Pôvodný koncept reštaurácie s obsluhou sa zmenil. Dnes sa v každej prevádzke obslúžia sami ľudia. Foto: archív značky Veg life

Každý deň končia v prevádzkach takzvanou happy hour, teda šťastnou hodinou. To Filip vysvetľuje nasledovne: „Za polovičnú cenu predávame jedlo, ktoré ostalo nazvyš. Sme radi, že takýmto spôsobom prispievame k zlepšeniu života na Zemi. Keď budeme mať veľa zdravých, spokojných a uvedomelých ľudí, všetkým sa nám bude žiť lepšie.“

Keďže prevádzky značky Veg life vybudovali Peter s Filipom primárne ako obedové reštaurácie, tak by do budúcnosti radi otvorili výdajne stravy v bratislavských administratívnych budovách. Väčšiemu počtu ľudí chcú priniesť fungujúci systém zdravého stravovania. Venovať sa plánujú ale i cateringu či kurzom varenia. Spoločne majú cieľ urobiť zo svojej značky akýsi symbol zdravého a chutného stravovania.

Hlavné foto: Za sieťou reštaurácií so zdravou stravou stoja Filip Jaško (na pravej fotografii vľavo) a Peter Jurík (na pravej fotografii vpravo). Foto: archív značky Veg life.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk