10. októbra 2019

V mestskej časti Petržalka sa začne budúci rok výstavba prvej kreatívnej štvrte Nesto. Na Slovensko prinesie aj nový koncept co-living, teda krátkodobého ubytovania internátneho typu pre tých, ktorí sa nechcú viazať na jedno miesto. Súčasťou štvrte má byť napríklad aj medicínske centrum, bývanie pre seniorov či byty na prenájom.

Projekt Nesto, ktorý mal predtým pracovný názor Kopčianska_Juh, vyrastie v bratislavskej Petržalke, v priestore medzi diaľnicou D2 a hranicou s Rakúskom. Developer projektu spoločnosť Lucron predpokladá, že prvá fáza výstavby štvrte sa začne v marci 2020 a jej súčasťou bude 4 500 obytných jednotiek, medzi ktorými budú okrem bytov zastúpené aj viladomy, zdieľané byty či byty na prenájom.

Nájomné bývanie bude mať v Neste 20-percentné zastúpenie. V prípravnom tíme novej štvrte sú odborníci zo zahraničia aj architekti z prestížnych slovenských kancelárií Compass, Šujan_Stassel či Vallo Sadovsky Architects.

Takto bude vyzerať Nesto, nová štvrť v Petržalke
Vizualizácia novej štvrte. Vizualizácia: Lucron

Do prvej fázy projektu Nesto, ktorého celkové dokončenie sa odhaduje o 10 – 15 rokov, nalial Lucron takmer 100 miliónov eur, pričom celková investícia sa bude podľa developera rátať v stovkách miliónov. Špecifickým projektom má byť najmä vďaka plnej občianskej vybavenosti tak, aby sa jeho obyvateľ nemusel presúvať ani za kultúrnym vyžitím či lekárom.

Slovenský developer Corwin mieri do Slovinska.
V Ľubľane postaví 221 bytov

„Mestá sa vždy vytvárali tak, že svojim obyvateľom poskytovali mix rôznych funkcií. No na území Bratislavy vzniklo v posledných rokoch niečo, čo celkom nefunguje. Na jednom mieste tu máme veľké bloky kancelárskych budov, inde zase rezidenčné časti či obrovské nákupné centrá. A každodenné presúvanie sa za nimi je obrovskou záťažou pre infraštruktúru,“ hovorí Peter Kavecký, člen dozornej rady zodpovedný za strategické projekty v spoločnosti Lucron.

Nesto ako „mesto v meste“

Preto chce Lucron v Petržalke vytvoriť akési „mesto v meste“, ktoré bude mať rozlohu 48 hektárov. S mestom bude táto štvrť prepojená cyklotrasami, predĺženými linkami verejnej dopravy a v tesnej blízkosti má byť zriadená železničná zastávka prepojená so Železničnou stanicou Petržalka a Viedňou.

Štvrť nemá byť naplánovaná do posledného detailu, počas výstavby sa môžu niektoré veci meniť.
Štvrť chce poskytnúť aj coworkingové priestory. Vizualizácia: Lucron

Developer tento projekt nazýva „prvou kreatívnou štvrťou na Slovensku“. Znamená to aj to, že nebude naplánovaná do posledného detailu a necháva si priestor na zmeny v životnom štýle jej obyvateľov a ďalší rozvoj. Čerpať inšpiráciu chce Lucron zo zahraničných konceptov kreatívnych štvrtí, ako sú napríklad viedenský Naschmarkt, berlínsky Kreuzberg či pražský Karlín.

Jedným z hlavných prvkov kreatívneho prístupu je rozdelenie územia na malé časti. Tie sa postupne rozvíjajú na základe spoločného ideového konceptu – tzv. masterplanu.

Toto je 5 hlavných priestorov štvrte Nesto:

Južný vstup – objekty zoskupené okolo námestia, ktoré budú prepojené so zastávkou MHD. Má tvoriť komunikačný priestor medzi objektmi bývania a priestormi na prácu rôznych foriem, škôlkami, kultúrno-spoločenským centrom a medicentrom.

Severný vstup – je definovaný objektom výškovej budovy s prechodom k priestoru kreatívnych odvetví pozdĺž novej Bratskej ulice a diaľnice. Vytvára priestor pre obchodné prevádzky.

Nové formy bývania – v pozdĺžnych objektoch s dvorom.

Komunitné centrum so školou, športovou halou a športoviskami vo voľnom priestranstve.

Historická stopa – cintorín, bunker.

Ponúkne aj krátkodobé ubytovanie

Developerská spoločnosť Lucron vychádzala pri dizajnovaní štvrte aj z prieskumov Focusu, v ktorých sa jej ukázal aj záujem, najmä mladých ľudí, o nový typ bývania.  Ide o takzvaný co-living a prezentuje sa ako alternatíva k štartovaciemu bývaniu pre tých, ktorí sa nechcú viazať na jedno miesto alebo sa zaťažovať hypotékou. Pôjde o krátkodobé ubytovanie internátneho typu a pripomína hotel či hostel, pretože poskytuje aj služby ako recepciu či internetové pripojenie. Nesto ponúkne aj ďalšie doplnkové služby, ktoré si nájomník môže dokúpiť – napríklad upratovanie, práčovňu a podobne.

Trojizbový byt od 410-tisíc eur. J&T Real Estate láme rekordy
cenami v chystanom mrakodrape

„Pohľad na kvalitu života, na bývanie a pracovné prostredie sa v posledných rokoch dramaticky zmenil.   Najmä mladí ľudia dnes oveľa viac vnímajú potrebu vyvažovať pracovný a súkromný život a sú schopní vzdať sa časti svojho pohodlia alebo využívať zdieľané služby v prospech ekológie a udržateľnosti. Vlastníctvo už prestáva byť pre mnohých prioritou a prednosť dostáva sloboda, možnosť voľby a flexibilita,“ hovorí Kavecký.

Štvrť Nesto chce ponúknu aj nové medicínske centrum, bývanie pre seniorov a ambíciou je aj výstavba školy. Podľa Kaveckého už začali rokovať s prvými partnermi, ktorí by ich mali mať v správe. Súčasťou Nesta majú byť coworkingové priestory, športoviská či multifunkčné kultúrno-spoločenské centrum. Developerská spoločnosť hovorí, že chce vychádzať z holandského konceptu „woonerf“, čo znamená „živá ulica“.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk