11. júla 2019

Po nedávnej expanzii do Londýna a najväčších miest na chorvátskom pobreží Jadranu, mieri estónska spoločnosť do ďalších krajín. S plánmi na expanziu jej má pomôcť uzavretie nového investičné kola, v rámci ktorého Bolt získal 67 miliónov amerických dolárov.

Dve firmy pôsobiace na trhu zdieľanej dopravy si v posledných mesiacoch ukrojili vďaka svojmu vstupu na burzu veľa pozornosti. Zatiaľ čo Lyft oslavoval, verejná ponuka akcií jeho konkurenta, spoločnosti Uber dopadla rozpačito. Väčšiu súťaž v segmente však toto dianie, zdá sa, neovplyvnilo a o slovo sa znova prihlásil ich európsky náprotivok. Prepravná aplikácia z Estónska vyzbierala v rámci nového investičného kola 67 miliónov dolárov.

Jeho cieľom je podľa CEO a zakladateľa firmy Markusa Villiga podporiť nedávnu expanziu do Londýna a financovať ich rozšírenie do ďalších miest. Okrem britského trhu vstúpila firma nedávno aj do Ruska a čoskoro plánuje službu spustiť v Arménsku a Kazachstane. Valuácia firmy, poskytujúcej zdieľanú dopravu, prenájom skútrov a dodávky potravín, sa aktuálnou investíciou zvýšila nad úroveň jednej miliardy dolárov, čím Bolt potvrdil svoju pozíciu startupového jednorožca.

Uber sa vrátil na naše cesty. Svojim vodičom pomáha so získavaním licencií či uzatváraním poistiek

Titul, ktorý získavajú firmy s trhovou valuáciou nad miliardu dolárov, má spoločnosť od mája minulého roka, kedy uzavrela 175-miliónové investičné kolo. V Bolte nastalo odvtedy viacero noviniek, vrátane globálnej  zmeny názvu, súvisiacej s presunom biznisu aj do sfér mimo zdieľania áut. Spoločnosť sa minulý rok rozrástla z 20 zamestnancov na 120 a jej zisky narástli desaťnásobne.

Medzi investorov do firmy patrí Daimler, Didi Chuxing, Korelya Capital a svoje peniaze do Boltu vložil aj spoluzakladateľ najhodnotnejšieho európskeho fintech startupu TransferWise, Estónec Taavet Hinrikus.

Bolt na Slovensku

Dopravná aplikácia Bolt sa dnes zaraďuje medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce firmy v Európe a v súčasnosti poskytuje dopravu viac ako 25 miliónom zákazníkov v 30 krajinách Európy vrátane Slovenska. Aplikáciu je u nás možné využívať v siedmich mestách a záujem o ňu narástol v marci minulého roka, kedy svoje služby dočasne vypol jeho dovtedy najväčší konkurent Uber.

Uber dá zbohom pasažierom s najnižším hodnotením. Po upozorneniach príde deaktivácia

Po jeho odchode bojoval výraznými zľavami a promo kódmi najmä s Hopinom a Liftagom, pričom s týmto marketingom už na náš trh v roku 2016 vstupoval. Spoločnosť tvrdí, že najnižšie ceny na trhu sa snaží udržať aj po aprílovom návrate Uberu na Slovensko. „Vo všetkých krajinách na svete sme schopní operovať s výrazne nižšími nákladmi než konkurencia. Taktiež nám stačí menší zisk,“ odpovedal vtedy regionálny manažér Boltu pre strednú Európu na otázku Forbes.sk, ako si chcú udržať konkurencieschopnosť.

Hlavné foto: Unsplash

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk