25. apríla 2019

Po vyše roku, odkedy taxislužba Uber vypla svoje služby na Slovensku, oznámila svoj návrat na tento trh. Stalo sa tak v období, keď má ich najväčší konkurent Bolt problémy s nedostatkom vodičov. Od apríla totiž musia mať povinne označené autá a registráciu ako vodič taxislužby. Uber teraz svojim vodičom aj záujemcom pomáha so získaním licencií. 

Činnosť Uber obnovil vo štvrtok o 10.00, odkedy majú zákazníci znova možnosť zavolať si taxík cez ich aplikáciu. „Už dnes je na platforme k dispozícii veľa vozidiel, keďže sme na ich objeme v ostatných mesiacoch veľmi intenzívne pracovali. V najbližších dňoch očakávame čakaciu lehotu 5 – 7 minút a dúfame, že sa nám ju podarí v najbližšej budúcnosti ešte skrátiť,“ uviedol generálny riaditeľ Uberu pre strednú a východnú Európu Ash Kebriti.

Koniec Uberu v Bratislave? Estónci majú riešenie, ktoré funguje aj pre taxikárov

Termín návratu spoločnosti na náš trh podľa neho nebol náhodou. Uber to totiž chcel stihnúť ešte pred konaním Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji na Slovensku, ktoré sa začínajú 10. mája. „Sme radi, že sa môžeme vrátiť do Bratislavy s plne licencovanou službou, ktorá je teraz v aplikácii Uber k dispozícii. Spôsoby, akými sa ľudia pohybujú po mestách, sa menia na celom svete a Slovensko sa s novými reguláciami zaradilo na čelo,“ povedal.

To, koľko vodičov majú v súčasnosti v hlavnom meste však nešpecifikoval, keďže toto číslo podľa neho každý deň rastie. „Mení sa to každý deň, cítime veľký záujem zo strany už licencovaných vodičov aj bežných Slovákov, ktorým sa snažíme pomôcť získať všetky potrebné povolenia,“ uviedol Kebriti.

uber slovensko bratislava kampaň instagram
Uber začal s kampaňou na sociálnych sieťach ešte pred definitívnym potvrdením svojho návratu na Slovensku. Foto: Forbes

Zaujímavosťou je, že od marca minulého roka, keď bola služba pozastavená, si aplikáciu Uber v Bratislave otvorilo viac ako 250-tisíc ľudí a Slováci si objednali viac ako 436-tisíc jázd v rôznych zahraničných krajinách. Spoločnosť svojím minuloročným odchodom reagovala na rozhodnutie súdu, podľa ktorého u nás nemohla fungovať bez príslušných povolení. Už vtedy však alternatívna taxislužba avizovala, že pozastavenie jej činnosti je dočasné. A to, že Uber v najbližšom čase oznámi svoj návrat, bolo očividné už niekoľko týždňov.

Spoločnosť napríklad zverejnila inzerát na portáli Profesia, v ktorom hľadala zamestnanca na pozíciu Uber Greenlight Expert pre Slovensko a svojim bývalým vodičom rozoslala email s textom, že jej nedávne legislatívne zmeny otvorili cestu k návratu.

Po vypnutí Uberu sú tu 3 alternatívy. Už hlásia zvýšený dopyt

Slovensko totiž prijalo nový zákon o cestnej doprave, ktorý je v platnosti od apríla tohto roka a okrem iného zaviedol po prvýkrát pojem „digitálna platforma“. Po novom musia mať aj autá zdieľaných taxislužieb, akou sú Uber či Bolt, označené autá tabuľkou „taxi“ a ich vodiči potrebujú licencie. To v Bolte spôsobilo výpadok šoférov, ktorý dlhodobo pociťujú aj zákazníci. „Problém v tejto chvíli vidíme na strane vydávania licencií. Podľa našich informácií v súčasnosti čaká na vystavenie licencie viac než tisíc šoférov, a to je zákon platný už viac ako tri týždne,“ vysvetľuje Roman Sysel, regionálny manažér Bolt pre strednú Európu.

So získaním licencií teraz pomáha svojim vodičom aj Uber, ktorý pre nich v Bratislave zriadil aj klientske centrum Green Light Hub. Ako chce spoločnosť konkurovať iným taxislužbách pri ich získavaní? Podľa Kebritiho napríklad aj ich partnerstvom so spoločnosťou Axa. „Dokážeme vďaka nemu poskytnúť našim partnerských vodičom uzavretie veľmi výhodných poistiek v prípade práceneschopnosti či čerpania materskej, alebo rodičovskej dovolenky,“ hovorí.

višňovský uber
Hokejista Ľubomír Višňovský bol prvým cestujúcim, ktorý vyskúšal Uber v Bratislave po jeho opätovnom spustení. Foto: Uber

Obidve spoločnosti však vítajú novelu zákona, Bolt dokonca uvádza Slovensko ako príklad progresívneho štátu v iných štátoch, kde pôsobí. „Zákon reflektuje technológie nového storočia. Doposiaľ platný zákon bral do úvahy len vodičov, na ktorých zákazník zamával na ulici. Neriešil ani aplikáciu, ani objednávanie cez telefón,“ objasňuje Sysel. Návratu Uberu na náš trh sa podľa jeho slov neobávajú a na konkurenciu sú pripravení. „Už dnes fungujeme tak, ako keby tá konkurencia už bola,“ dodáva.

V rámci dopravných aplikácií u nás ešte pôsobia spoločnosti  Liftago a Hopin, ktoré však aj doteraz spĺňali legislatívne podmienky ako bežné taxislužby, ako napríklad taxametre, licencovaní vodiči či značenie áut. „Jedným z úskalí nášho doterajšieho pôsobenia na trhu za posledné obdobie bolo vysporiadanie sa s princípmi zdieľanej ekonomiky v legislatívnom prostredí, ktoré nám na rozdiel od iných zväzovalo ruky, čím sme logicky prichádzali o časť potenciálnych zákazníkov,“ uviedol v reakcii na nový zákon zakladateľ a spolumajiteľ HOPINu Martin Baran a dodal, že nový zákon vítajú.

„Sústredíme sa sami na seba a vždy chceme zákazníkom poskytovať tie najlepšie služby. Preto pristupujeme k exkluzivite našej služby pre vodičov. Oni sami vedia, kde a pre koho sa oplatí jazdiť. Každú konkurenciu, ktorá na trh príde a bude dodržiavať pravidlá vítame. Je to prínos pre ďalšie skvalitnenie a zlepšenie služieb z ktorých profituje zákazník,“ reagovala spoločnosť Hopin na návrat konkurenta.

„Verím, že tentokrát bude Uber slovenský zákon ctiť a bude tu fungovať legálne. Pre Liftago sa nič nemení. Vďaka férovým podmienkam na trhu sa však teraz môžeme viac sústrediť okrem korporátnej klientely aj na klientelu súkromnú. A som presvedčený, že vďaka tomu Liftago porastie ešte viac ako doteraz, keď sme pre nerovnaké podmienky do rastu toľko neinvestovali,“ vyjadril sa k návratu Uberu Ondřej Krátký, CEO spoločnosti Liftago.

Krátký očakáva, že staronový vstup Uberu rozhýbe zmeny na trhu. To sa podľa neho najviac prejaví ako prerozdeľovanie zákazníkov medzi Uberom a Boltom, a to vzhľadom na ich podobnú cieľovú skupinu, ktorá je zameraná skôr na cenu. „Zmenu zákona v každom prípade vítam, zaistila vymáhateľnosť práva aj na zahraničných korporáciách, ktoré právo doteraz nerešpektovali,“ dodáva.

Hlavné foto: unsplash

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk