16. decembra 2018

Nedostatok dostupných informácií o detských knihách ju priviedol k myšlienke založiť vlastný blog Malý pampúch. Alžbeta Uríková teraz píše o knihách pre malých čitateľov, primárne sa však venuje občianskemu združeniu Čítajme si spolu, kde sa snažia ukázať rodičom, aké výhody prináša spoločné čítanie od narodenia. Pre Forbes zostavila táto knižná blogerka rebríček desiatich detských kníh, ktoré by nemali chýbať pod vianočným stromčekom. 

Tento rok označila Alžbeta Uríková v detskej literatúre za prelomový. A najmä v kategórii kníh pre najmenších čitateľov vzniklo na Slovensku množstvo lákavých titulov. „Čiastočne za to môže aj odvaha malých vydavateľstiev, ktoré ukázali, že rodičia sú ochotní kupovať kvalitné, netuctové, aj keď trochu drahšie knihy. Čiastočne aj fakt, že rodičia sa už dlhodobo zaujímajú o to, ako lepšie deti vychovávať. A to k téme a potrebe dobrého čítania jednoducho vedie,“ vraví blogerka.

Ak sa chystáte obdarovať nejaké dieťa a ešte vám chýbajú nejaké kúsky pod vianočný stromček, mohol by vám byť nápomocný nasledujúci zoznam.

1. Svetlana Kapalková, Ľudmila Mičianová: Stratený šál, Egreš 2018

Jednoduchý príbeh o Hugovi, ktorý hľadá stratený šál. Text napísali skúsené logopedičky a zotavili ho tak, aby u detí rozvíjal reč. Vtipné hádanie, či na obrázku je naozaj šál alebo niečo iné, si deti okolo 2 rokov veľmi rýchlo obľúbia.

Svetlana Kapalková, Ľudmila Mičianová: Stratený šál, Egreš 2018
Svetlana Kapalková, Ľudmila Mičianová: Stratený šál, Egreš 2018. Foto: Michal Líner/egres.online

2 . Ľuboslav Paľo: Môj kocúr Tamtam, Ikar 2018

Obrázková kniha, ktorá vám povie o všetkom dôležitom v živote malého kocúra: o spánku, jedle, pohladení a hre. Vďaka vynikajúcim celostranovým ilustráciám je Tamtam malé umelecké dielo. Získa si však aj srdcia dospelých milovníkov mačiek.

Netradičné obchody. 5 konceptov, kde sa spája dizajn s knihami či rastlinami

3. Mária Nerádová: Poďme objavovať Slovensko, Meda Studio 2018

Veľkoformátové leporelo pomôže aj najmenším deťom spoznať krásy Slovenska. S prasiatkom Oliverom navštívite Bratislavu, Bojnice, Spišský hrad, Slovenský raj či Vysoké Tatry. Nájdete tu prírodu, kus histórie aj súčasnosti. Všetko zabalené do milých obrázkov talentovanej ilustrátorky.

Mária Nerádová: Poďme objavovať Slovensko, Meda Studio 2018
Mária Nerádová: Poďme objavovať Slovensko, Meda Studio 2018. Foto: startlab.sk/Poďme objavovať Slovensko

4. Oliver Jeffers: Tu sme – Poznámky k životu na planéte Zem, Ikar 2018

Obrazový sprievodca svetom pre tých, čo sa len pred chvíľou narodili. Autor knihu venoval svojmu dvojmesačnému synovi. Takmer detsky stručným spôsobom v ňom popisuje to podstatné na Zemi. Kniha je nádherným posolstvom o ľudskosti, okorenená troškou humoru a plná výborných ilustrácií.

5. Romana Romanyšyn, Andrij Lesiv: Takto vidím, Monokel 2018

Nápaditá kniha, ktorá vás aj vaše deti naučí všetko okolo zraku a videnia. Aj veci, ktoré by ste možno s takou témou nespájali (napríklad ako vidia zvieratá, čo sú piktogamy, Braillovo písmo). Grafická lahôdka, ktorá vás upúta na prvý pohľad. Autori za knihu dostali aj  prestížne ocenenie na Medzinárodnom veľtrhu detských kníh v Bologni.

Detské knihy dokážu meniť svet. U nás sa o to snaží vydavateľstvo Egreš

6. Evelina Daciute: Šťastie je líška, Ikar 2018

Od čias Malého princa je líška symbolom priateľstva. Kniha o chlapcovi Jakubovi a líške je však oveľa viac. Nájdete v nej všetky veci, ktoré máme spojené so šťastím: vôňu čerstvého pečiva, prechádzky, hojdačky, priateľov, štedrosť, slobodu, rodinu, lásku. Určená je pre deti od 5 do 8 rokov, ale užijete si ju aj vy.

Evelina Daciute: Šťastie je líška, Ikar 2018
Evelina Daciute: Šťastie je líška, Ikar 2018. Foto: Ikar

7. Michael Ende: Dievčatko Momo a stratený čas, Verbarium 2018

Dobrodružné čítanie o dievčati, ktoré sa postaví na odpor proti tajomným sivým pánom. Tí kradnú ľuďom čas, a tak ich ovládajú. Kniha už má 45 rokov a napriek tomu je prekvapivo súčasná. Večná honba nás dospelých za niečím „dôležitým“ paradoxne berie rodinám to ozaj základné – čas strávený spolu. Odporúčam prečítať si ju spolu s deťmi.

8. Kieran Larwood: Päť kráľovstiev (1): Legenda o Podkinovi Jednouchom, Ikar  2018

Strhujúce dobrodružstvo o králikovi Podkinovi, ktorého okolnosti prinútia stať sa z lenivca hrdinom. Kniha je takmer klasické fantasy rozprávanie. Nájdete v nej boj dobra proti zlu, mágiu, neľútostných zloduchov aj priateľstvo. Dej má rýchly spád a kniha má jednoduchú úpravu, tým je skvelá aj pre menej skúsených čitateľov.

Tento rok bol podľa blogerky Alžbety Uríkovej z Malý pampúch bohatý na úrodu detských knižných titulov. Foto: koláž Forbes.sk

9. Gerti Tetzner: Tri životy Maxi, E.J. Publishing 2018

Maxi je na prvý pohľad obyčajné dievča nespokojné so svojím životom. Dostane zázračnú možnosť vyskúšať si životy svojich dvoch spolužiačok. Len aby zistila, že ich svety sú niekedy možno zábavnejšie, ale inokedy rovnako ťažké. S novozískanou trochou odvahy a sebavedomia dokáže nielen veľa vecí, ale hlavne byť sama sebou. Výborné čítanie pre takmer teenegerov, ktorí budú Maxiným pocitom dobre rozumieť.

10. Katie Scott, Jenny Broom: Animálium, Eastone Books 2018

Výpravná publikácia, ktorá vás ohromí svojím netradičným spracovaním. Takmer vedecké ilustrácie a nevšedné usporiadanie živočíšnej ríše vás určite prekvapia. Výborná pre všetkých milovníkov zvierat. Alebo pre všetkých, ktorí radi listujú krásnymi knihami.

Katie Scott, Jenny Broom: Animálium, Eastone Books 2018.
Katie Scott, Jenny Broom: Animálium, Eastone Books 2018. Foto: Aestone Books
Hlavné foto: Unsplash/Piscea