7. septembra 2018

Keď po škole stážovala v Medzinárodnom dome umenia pre deti, dostala chuť podniknúť „niečo“ v oblasti ilustrácií a dizajnu. Z hmlistých predstáv sa v roku 2012 vynoril Egreš – online magazín o estetike, ilustráciách a knihách pre deti. Neskôr vychádzal aj v tlačenej podobe a potom sa k nemu pridali detské knihy, ktoré búrajú predsudky, vzdelávajú, otvárajú zásadné témy, ako napríklad Cesta domov, Svetozár či Veľryba Gréta. Zuzana Mitošinková vyštudovala sociálnu pedagogiku a uvedomuje si dôležitosť týchto otázok pre najmenších. Aké to je vydávať v malom náklade a čo zaujme mladých čitateľov?

Na Slovensku sú stovky vydavateľstiev, tento názov však upúta aj v tomto množstve. Prečo toto meno? „Egreš je pre mňa spomienka, nostalgia za letom u babky a dedka na dedine. Trávila som tam každé prázdniny a tá záhrada, to bolo obrovské humno s množstvom egrešov i šafránom, ktorý som predávala spolu s marhuľami a fazuľou v Piešťanoch na trhu,“ spomína na inšpiráciu detstvom Zuzana. V roku 2012, keď sa rozhodla založiť online magazín, sa tejto oblasti takmer nikto nevenoval.

vydavateľstvo egreš detská literatúra
Egreš pôvodne vznikol ako online priestor pre témy ako dizajn, ilustrácie a detské knihy. Foto: Jana Míková

„Dnes je toho omnoho viac, a to je dobré, lebo vďaka tomu sa mení aj estetické vnímanie ľudí. Vidno to napríklad aj v tom, že už vychádza oveľa viac pekných kníh či rôznych lokálnych produktov, ktorým záleží aj na vizuálnej komunikácii.“

Neziskové projekty im zmenili život.
Takto pracujú manželia a fotografi Nora a Jakub

Postupne svetlo sveta uzreli aj tri tlačené vydania Egreša a v roku 2015 sa vydavateľstvo začalo sústrediť na knihy pre deti. Typické sú pre ne dôležité témy, napríklad znečisťovanie oceánov plastom, porozumenie medzi ľuďmi a zvieratami či sila priateľstva.

Reklama

Snaží sa urobiť Slovensko krajším. Doslova

Knižky vydané vydavateľstvom Egreš nie sú výnimočné iba témami, ale aj dizajnom – snažia sa byť vizuálne čisté. Podieľajú sa na nich talentovaní ilustrátori ako Alica Raticová, Nastia Sleptsova, Susie Hammer či Barbara Kršková.

A podľa čoho si Zuzana vyberá ľudí, s ktorými spolupracuje? „Najčastejšie je to na základe ich doterajšej práce, skúseností a výsledkov. A potom sú to, samozrejme, vzájomné sympatie, podobný vkus a hodnoty.“

Po rokoch pôsobenia v oblasti dizajnu aj ona sama cíti zmeny vo vnímaní estetiky zo strany Slovákov – smerom k lepšiemu. „Vidno to aj na vizuálnych identitách rôznych podnikov. A to nehovorím len o Bratislave alebo Košiciach, ale aj o menších mestách, kde zrazu objavíte príjemnú kaviareň s pekným vizuálom. Ešte nám síce k dokonalosti Škandinávie chýba veľký kus, ale lepší sa to,“ dodáva s úsmevom.

Kniha Veľryba Gréta z dielne Egrešu si získala srdcia mladých čitateľov. Foto: Nora a Jakub
Kniha Veľryba Gréta z dielne Egrešu si získala srdcia mladých čitateľov. Foto: Nora a Jakub

Pre niekoho je to medaila, pre iného slová vďaky od neznámeho. Hoci Zuzanu potešia aj oficiálne ceny, spätná väzba od zákazníkov je pre ňu najpodstatnejšia. „Pri knižke Gréta sa mi viackrát stalo, že mi písali rodičia, že po prečítaní Gréty to ich deti vzali doslovne, a napríklad po ceste zo škôlky zbierali odpadky, aby zvieratká neboleli brušká. Alebo do svojej detskej hry zahrnuli prvok, že pomáhajú zvieratkám z odpadkov.“ Aj takéto malé-veľké kroky pomáhajú robiť našu krajinu krajšou.

Pomocou knižiek vzdeláva deti

Práve kniha Veľryba Gréta poukazuje na jeden z najpálčivejších problémov súčasnosti – plastový odpad. „Je to zložitá téma a vôbec nebolo jednoduché nájsť spôsob, ako vysvetliť päť či šesťročnému dieťaťu, prečo je plast vo voľnej prírode škodlivý. Cez pomerne jednoduchý a vtipný príbeh sa stal plast ‚chorobou‘,“ približuje Zuzana námet.

Knihy ako skvelá investícia?
V jeho antikvariáte nájdete aj titul za 300-tisíc eur

Knižka o spievajúcej veľrybe Gréte, ktorá pre plast nemôže pokračovať vo svojej kariére, zožala veľký úspech – v jeseni sa plánuje jej ďalšie vydanie i vďaka crowdfundigovej zbierke. Tentoraz však nie iba v slovenčine, ale aj angličtine a v maďarčine ju vydá maďarské vydavateľstvo Csirimojó.

Čím je výnimočná? „Predpokladám, že témou, keďže je to prvá a zatiaľ asi jediná knižka v rámci Európy, ktorá vznikla vyslovene na tému znečisťovania oceánov plastami. Rovnocennou súčasťou knihy je i vizuálne spracovanie, ktoré je na naše pomery asi nie úplne typické. A i preto sa odlišuje od bežnej masovej knižnej produkcie,“ hľadá dôvody Zuzana.

veľryba gréta speváčka plastový odpad ilustrácia kniha pre deti
Veľryba Gréta je speváčka, ktorá pre plastový odpad v oceáne ochorela a nemôže spievať. Foto: Nora a Jakub

Mnoho ľudí si myslí, že napísať dobrú detskú knihu je jednoduché, opak je však pravdou. Deti sú všímavé aj k tým najmenším detailom, a preto je potrebné dôkladne zvážiť každú vetu.

„Deti veľmi citlivo reagujú na akýkoľvek podnet, obzvlášť tie, ktoré to nemajú ľahké. Preto, ak robíte knihu pre najmenších, musíte zvážiť úplne všetko. Pre mňa sa dobrá detská kniha rovná ‚smiech a dobro‘. A to aj keď ide o náročnú tému,“ odpovedá Zuzana na otázku, čo zaujme mladého čitateľa.

Vydávať knižky v malom je náročné

Egreš nepatrí medzi veľké vydavateľstvá, snaží sa uberať cestou kvality a hodnotného čítania, o ktoré nie je až taký masový záujem. „Pri malom náklade môžeme o zárobku hovoriť naozaj iba v centoch. Preto by mnohé knižky napríklad bez podpory nemohli vzniknúť. Lebo malý vydavateľ, ktorý tlačí v menších nákladoch, by si to jednoducho nemohol dovoliť. A bez malých vydavateľov by možno mnoho dôležitých kníh nikdy nevyšlo, lebo veľkí by to neriskovali,“ približuje situáciu Zuzana.

Ročne vychádzajú na Slovensku tisícky titulov, na trhu je tak ich pretlak a nadprodukcia. „Knižný svet nie je jednoduchý, je vlastne pomerne tvrdý. Aj preto som sa rozhodla ísť svojou cestou a robiť to inak.“

kniha pre deti ilustrícia egreš Svetozár holuby
V knihe Svetozár zase Egreš napráva reputáciu mestských holubov. Foto: Jana Míková

Egreš vydáva vizuálne atraktívne knihy, aké má však Zuzana ďalšie sny? Okrem toho, že túži vizuálne spracovávať informačné a turistické tabule v našich lesoch, mať chalúpku na Muránskej planine, tiež chce niekoho, kto by ju odbremenil od dennej agendy vo vydavateľstve.

„Vďaka Gréte Egreš narástol, dalo by sa povedať, že začínam narážať na svoje limity a za chvíľu ma to možno i prerastie. Nápadov mám však stále veľa a najbližšie dva roky snáď prinesiem opäť niekoľko krásnych a hodnotných kníh. Čo bude ďalej, uvidím,“ uzatvára.

Zakladateľka a šéfredaktorka vydavateľstva Egreš Zuzana Mitošinková. Foto: archív Egreš
Zakladateľka a šéfredaktorka vydavateľstva Egreš Zuzana Mitošinková. Foto: archív Egreš
Hlavná foto: Jana Míková