Keď sa Katarína Filová pred 6 rokmi presťahovala na dedinu, nevedela, čo všetko jej toto rozhodnutie v živote prinesie. S manželom sa usadili na východnom Slovensku, postavili malý domček a ona strávila prvé mesiace v záhrade. „Som ten typ, ktorý nepotrebuje opúšťať domov. Mesto mi nechýba,“ konštatuje. Po narodení prvého syna dostala chuť realizovať sa. Preto si založila vlastný blog a dnes ju ľudia poznajú ako Dedinskú mať. „Cielene nie som dedinská mamička, ale proste taká samoironická dedinská mať,“ vysvetľuje s úsmevom.
Ktože je to biomatka?
Katarína svoj blog založila ešte v decembri 2016. O mesiac neskôr zaznamenala prvý virálny úspech. Vtedy jej tvorbu na facebooku sledovalo približne 50 ľudí, tento počet vzrástol po ironickom texte: Ktože je to biomatka? „Bol veľmi zdieľaný. Za víkend mi pribudlo asi 500 sledovateľov. A to už je spätná väzba,“ spomína.
Blogerka Lapkinn hľadala v móde útočisko, rýchla móda ju netrápila.
Dnes odporúča nakupovať rozumne už aj v sekáči
Do blogovania sa pustila približne 14 mesiacov po prvom pôrode. „Celé dni som bola doma sama, iba ja, bábätko a pes. Manžel v práci. Bez televízie, bez rádia, pretože nemám rada tieto médiá. To už človeku po istom čase ide ticho ‚jemne na mozog‘,“ vraví a veselo sa pri spomienke zasmeje. Bavilo ju písanie a fotografovanie, obe tieto činnosti mohla skĺbiť práve v blogu Dedinská mať.
Katarína je veselá matka dvoch chlapcov. Spolu s manželom (Dedinským tatom) sa rozhodli pre život na dedine. Foto: archív
„Nechcela som sa sťažovať na materský život, ale urobiť si z neho trošku srandu,“ pokračuje o online denníku biomatky. V ňom sa venovala napríklad konceptom „bezplienkovania“ alebo „šatkovania“ detí. Svojim sledovateľom chcela ukázať alternatívy toho, čo je zaužívané, a tak sa delila o postrehy z vlastného života.
Druhé dieťa ako lekcia pokory
Keď sa Kataríne narodil ďalší syn, blog Dedinská mať sa potupne zmenil. Hovorí o tom, ako ju priviedol k veľkej pokore. Pôvodne mala ohľadom všetkého, čo prezentovala, sebavedomejší názor. „Môj blog sa vyprofiloval do niečoho uvoľnenejšieho a ironickejšieho. Druhé dieťa ma naučilo, že je úplne v poriadku robiť to inak. Naučilo ma zvoľniť a robiť viac kompromisov v nárokoch predovšetkým na seba samú. Nikto nie je lepší alebo horší. Neexistuje jedna múdrosť, ani jedna pravda. A toto je na mojom posune cítiť,“ opisuje.
Úspech Andy Csinger: U protinožcov
sa z nej stala influencerka a módna blogerka
Momentálne sa Katarína sústreďuje primárne na sociálnu sieť Instagram, kde ju sleduje viac ako 5 a pol tisíca sledovateľov. Pri porovnaní s blogom vraví: „Riadim sa tým, že sú to rozdielne platformy. Často sa na blog dostane text, ktorý mal byť prvotne iba obyčajným postom na Instagrame. Sama si nakoniec uvedomím, že je škoda, aby zostal len zápisom pod fotkou, ktorý časom zapadne prachom.“
Pre Dedinskú mať je najdôležitejšia rodina a tiež pes, ktorý jej robil spoločnosť na prvej materskej dovolenke. Foto: archív
Fungovaniu na tejto sociálnej sieti sa otvorila viac, keď pred dvomi rokmi v súťaži Bloger roka obsadila štvrté miesto v kategórii mama blogov. „Viac som sa otvorila svetu. Dodalo mi to sebavedomie. Zrazu som sa nebála komunikovať aj s inými blogermi, ktorých som dovtedy len obdivovala,“ približuje.
Katarína čelila aj negatívnym komentárom na jej blogu, čo si vysvetľuje nasledovne: „Na Instagrame sú reakcie autentické v čase tu a teraz. Mám tam priateľské publikum, ľudí, ktorí vedia, koho sledujú, aký je môj spôsob vyjadrovania. S blogom je to iné. Môže sa k nemu omylom pregúgliť cudzí človek, ktorý nepochopí celé pozadie. Môj humor, môj pseudonym. To je v poriadku, každý má právo na názor.“
Značku postavila na ovčej vlne
Ďalším prelomovým momentom bolo, keď sa Kataríne v rámci spolupráce dostala minulú zimu do rúk detská bunda z merino vlny. S rodinou sa vtedy vybrali na dovolenku do Ždiaru, kde napadol meter a pol snehu. „Ani sme sa nedostali od našej chalúpky. S dieťaťom sme sa hrali dva metre od vchodu,“ spomína. Po návrate dovnútra zistila, že táto bunda udržala jej syna v teple a nepremokla. „Rozum mi nad tým stál, on sa v tom snehu totiž naozaj celý váľal,“ opisuje s úsmevom.
Vlani sa Dedinská mať pustila aj do založenia vlastnej značky Dorfsheep. V nej ponúka napríklad tieto vesty. Foto: archív
Ešte počas dovolenky si začala vyhľadávať informácie o vlnených materiáloch. Pohrávala sa s myšlienkou, že by z nich sama niečo vytvorila. Víziu, ktorú nasledujúce mesiace formovala, pretavila do reality ešte v tom istom roku.
Vytvorila značku Dorfsheep a svoj prvý produkt predstavila v júni 2019. V Dorfsheepe (Dedinskej ovci) navrhuje vlnené a ľanové produkty pre deti a matky. „Všetky materiály pochádzajú z Európy, oblečenie je šité výlučne na Slovensku,“ vraví. Nakupuje v Nemecku, Holandsku či Česku, odkiaľ má ovčie rúno.
V predaji sa doposiaľ najviac darilo detským zimným rastúcim kabátom z ovčieho rúna, obojstranným vlneným vestám a pončám pre ženy. „Pre nás – matky, dievky, sa teraz snažím vytvoriť ďalšiu vec,“ prezrádza a dodáva, že pripravuje ľanové sukne.
Materiály si Katarína nechávať dovážať z Európy. Móda Dorfsheep sa však šije na Slovensku. Foto: archív
Na otázku, či jej pri zakladaní značky pomohlo, že ju ľudia už poznali ako Dedinskú mať, otvorene pritakáva. „Určite áno, na tisíc percent. Nezačínala som od nuly. Ešte som v rukách nedržala vyrobenú ani jedinú vestu a už som mala na instagramovom profile Dorfsheep 600 sledovateľov. Bez akejkoľvek platenej reklamy. A to je už celkom príjemná štartovacia pozícia,“ hovorí.
Návrat radosti z maličkostí
Pri zmienke o tom, aké plány má Dedinská mať s blogom, sociálnymi sieťami a vlastnou značkou, sa Katarína pozastaví. Vlani v decembri prežívala ťažšie obdobie, zo všetkých strán bolo toho na ňu priveľa. Musela si ujasniť priority.
„Nebudem hľadieť na algoritmy, srdiečka a neviem čo všetko, čím nás blogerov sužuje Instagram. Rozhodla som sa, že keď mám peknú fotku, tak ju publikujem už aj bez nejakej hlbšej myšlienky alebo odkazu pre spoločnosť,“ približuje.
https://www.instagram.com/p/B3orGsZniKW/
Preto sa zaviazala, že tento rok bude svoju energiu a úsilie venovať tomu, čo ju skutočne baví. „Chcem opäť nájsť radosť z maličkostí. Vrátiť sa ku koreňom, k tomu, ako to kedysi vzniklo. To je môj cieľ s Dedinskou maťou. Robiť to sama pre seba. A intenzívne sa venovať Dorfsheepu, ktorý ma neskutočne napĺňa a kde ma vpred ženú správy a pozitívne ohlasy spokojných zákazníčok,“ konštatuje.
Všetko s mierou, pretože Katarína nezabúda, že je v prvom rade matkou dvoch malých Dedinských potomkov a manželkou Dedinského tatu, bez ktorého pomoci by celý minulý rok ťažko zvládla.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]