19. apríla 2018

Sukhi Wahiwala si Slovensko pri svojich návštevách zamiloval natoľko, že sa sem pravidelne vracia každý mesiac. Britský multimilionár, ktorého predkovia pochádzajú z Indie, bol druhý ročník po sebe mentorom na podujatí Forbes 30 pod 30, kde radil mladým podnikateľom, ako pozdvihnúť svoj biznis na ďalšiu úroveň. Tak sme ho vyspovedali. 

Ako sa vám zatiaľ páči na tohtoročnom Forbes 30 pod 30?

Veľmi. Myslím, že toto je udalosť, akú ľudia potrebujú. Je veľmi podnetná a pritom sa nesnaží nič extra predať, naozaj sa len úprimne snaží pomôcť ľuďom, čo je skvelé. Som tu druhý rok ako mentor, analytik a spíker, čo si veľmi vážim.

Na Slovensko sa vraciate každý mesiac. Čo vám u nás tak učarovalo?

Myslím si, že Slováci si neuvedomujú silu, ktorú majú. Precestoval som celý svet a spoznal som najrôznejších ľudí, no na Slovensku som našiel ľudí, ktorých poháňa srdce a ktorí viac rozumejú tomu duchovnému rozmeru. Iní ľudia sa snažia vymýšľať stratégie pre ďalší úspech, Slováci sa snažia pomôcť čo najviac ľuďom. 

30pod30: Toto je Pančíkova “mafia”.  Mladíci, ktorí rozbehli miliónové biznisy zo Slovenska

Ďalšia vec, ktorú som si všimol, je fakt, že ak dáte Slovákovi správneho mentora, ktorý rozumie jeho problému, urobí všetko preto, aby rady od mentora aplikoval a aby ho nesklamal. Vnímam to na iných miestach, kde často niečo hovorím, no ľudia neurobia nič. A práve vlastnosť počúvať a reálne rady aplikovať je niečo, čo môže zmeniť svet a vďaka tomu je Slovensko ideálne miesto pre mentorov a učiteľov. Nie je to totiž len jednostranný vzťah, aj mentor sa učí od svojho študenta.

A čo naše slabiny?

Nemyslím si, že Slováci majú vyslovene slabiny, skôr máme slabiny ako ľudia všeobecne. Ste národ, ktorý je hladný po integrite a po úprimnosti. Ste veľmi unikátny národ, čo som videl práve pred pár týždňami, keď bol u vás zavraždený žurnalista. Celá krajina sa zomkla a na námestie vyšlo 60-tisíc ľudí, čo bolo pre mňa veľmi inšpiratívne. Ste pripravení na úspech, šikovní ľudia sa vracajú zo zahraničia, máte prezidenta z podnikateľského prostredia a myslím si, že Slováci ešte spôsobia vo svete veľký “boom”.

Často hovoríte o duchovnej stránke podnikania. Ak by ste si mohli vybrať len jednu myšlienku, ktorú by si ľudia mali zapamätať, čo by to bolo?

Keby som si mal vybrať jednu vec, ktorú by som chcel vedieť už ako mladý, tak je to schopnosť sebauvedomenia, schopnosť poznať samého seba. Veriť si, uvedomiť si, že každý z nás má unikátnu cestu, neporovnávať sa s nikým iným, nájsť sám seba. A keď to nájdete, urobte s tým niečo. Pomôžte iným ľuďom.

Kto má lepších 30pod30, ročník 2018: Česi či Slováci?

Vo svojich prednáškach komunikujete svoje myšlienky veľmi pútavo. Ako sa dá túto schopnosť naučiť?

V prvom rade ďakujem a chcem povedať, že sa cítim byť poctený, že môžem takýmto spôsobom pomáhať ľuďom. Myslím si, že ak chcete, aby boli vaše myšlienky pútavé, musia byť v prvom rade jasné. Ľudia musia cítiť, že sa im nesnažíte niečo predať, ale že im úprimne chcete ponúknuť skutočnú hodnotu, že im chcete pomôcť. Potom je to už len o tom, aby ste dokázali odkryť ich potenciál a prebudiť v nich pocit zodpovednosti za svoj život. To ja osobne považujem za skutočné líderstvo. Takže nech sú vaše myšlienky jasné a nech sú nasledované konkrétnymi, jednoduchými krokmi.

Ako pristupujete k riziku?

V tomto svete nič nejde bez rizika. Preto keby som mohol dať radu svojmu ja, keď som začínal s podnikaním, povedal by som: Konaj. Pokiaľ ide o riziko, nikdy nebudete mať odpovede vopred. Zlyhaním nie je negatívny výsledok, zlyhaním je, keď nič nerobíme. Ak cítite, že to dokážete urobiť, tak do toho choďte. Hneď teraz. A učte sa za pochodu. Risk je subjektívny. Preto nemá zmysel pozerať sa na to, aké verzie majú iní ľudia. Záleží len na mojej verzii – či si ja myslím, že to dokážem urobiť. 

Máte zaujímavý životný príbeh. Ako vyzerali vaše podnikateľské začiatky?

Som sikh narodený vo Veľkej Británii, moji predkovia pochádzajú z Indie. S biznisom som začal, keď som bol veľmi mladý. Dostal som do rúk rodinný obchod, ktorý bol v strate a jednoducho nefungoval. Mojim cieľom bolo zvrátiť to. V tomto obchode sa predávalo prakticky všetko – elektronika, náradie, kuchynský riad, luxusný tovar. Našou filozofiou bolo, že je to obchod, kde zoženiete naozaj všetko – aj keď to nemáme na predajni, zoženieme vám to. Začali sme ako stratový biznis, do roka sme vykázali čistý zisk 400-tisíc britských libier a do 20 mesiacov čistý zisk okolo 800-tisíc britských libier.

Pamätám si, že som sa vtedy cítil naozaj skvele, sebavedomo, možno až arogantne. Je prirodzené, že keď si úspech vydriete, je to skvelý pocit. Čo nie je zlá vec. Je však veľmi tenká hranica medzi sebavedomím a aroganciou. Pamätám si, ako som raz sedel so svojim otcom pri večeri a on sa ma spýtal, ako sa obchodu darí. Tak som sa hrdo pochválil a jeho reakcia bola len: “Čo ďalej?” Potom jednoducho dojedol a odišiel. A ja som bol v šoku. Prečo mi nepogratuloval? Prečo ma nepochválil? Ale postupne mi to došlo.

Jednak som sa vďaka tomu do budúcna neoslabil potrebou počuť chválu na svoju osobu a jednak som sa vďaka tomu nikdy nezastavil pred výzvami a vždy si položil tú otázku: “Čo ďalej?”

Ste uznávaným a rešpektovaným mentorom, kto však bol vaším mentorom?

Bez mentorov je podstatne ťažšie uspieť. Sú to ľudia, ktorí si prešli tým, čo vás trápi a ktorí poznajú zo skúsenosti efektívne spôsoby, ako váš problém vyriešiť. V podstate mi bol mentorom každý, s kým som kedy pracoval.

Mojimi hlavnými mentormi však boli odjakživa moji rodičia. Moja mama je veľmi milá žena s veľmi silnou vôľou. Vie toho veľa o biznise, keďže 16 či 17 rokov riadila prakticky sama naše obchody, no nikdy pritom nezabudla ani na rodinu. Keď sa na ňu pozriem, cítim veľkú silu, na môj život má obrovský vplyv a naučila ma mnohému. A potom je tu môj otec, ktorého podnikateľský duch je taký silný, že sa mu málokto na tejto planéte dokáže vyrovnať. No najdôležitejšie pre mňa je, že mi bol vždy veľmi nápomocný a vždy mi povedal presne to, čo som potreboval počuť. 

Ako sa vôbec stať mentorom?

Najskôr si treba ujasniť rozdiel medzi koučom a mentorom. Kouč je človek, ktorý v zásade nemusí úplne poznať riešenie, no pomôže vám ho nájsť a pomôže vám sa cez prekážku dostať. Mentori sú na rozdiel od koučov ľudia, ktorí sa môžu zdať chladnými. Sú to ľudia, ktorí sa sústredia primárne na svoj vlastný príbeh a nemusia vám vyslovene chcieť pomôcť, no keď im dáte otázku, odpovedia vám. To pravé kúzlo sa udeje, keď sa stretnú tieto dva prístupy v jednom človeku. 

Pri svojej práci sa stretávate s mnohými mladými podnikateľmi a startupistami. Akú najčastejšiu chybu títo ľudia pri svojej snahe uspieť robia?

Treba povedať jedno – historicky sa to mení. To, čo bolo najväčším problémom kedysi, to dnes už nemusí platiť. V súčasnej dobe je najväčšou chybou to, že často vlastne ani nezačnú. Ľudia majú mnoho skvelých nápadov a podporujú sa navzájom, no akosi chýba realizácia. Preto aj týchto ľudí volám “ideapreneurs”.

Často týmto ľuďom radím, aby si všetky ciele rozpísali do menších, realizovateľných krokov, pretože je rozdiel byť osobou, ktorá prichádza s nápadmi a osobou, ktorá reálne robí biznis a predáva. 

Do čoho ste naposledy investovali?

Podelím sa s vami o svoju investíciu do biznisu, ktorý založil človek menom Róbert Uhrín. Stretli sme sa práve minulý rok na Forbes 30 pod 30 a v súčasnosti spolu pracujeme na jeho biznise s názvom Gettpal, z ktorého sa vyvinul ďalší biznis s názvom Hodinový manžel Bratislava.

Foto: Marek Mucha