18. septembra 2020

S jeseňou a chladnejšími dňami prichádzajú aj ideálne podmienky na behanie. Ak s ním práve začínate, nepodceňte výber obuvi. Tá vám môže podľa ortopedičky Martiny Zachvejovej Maslenovej z ortopedickej ambulancie M&P Medical pomôcť, ale aj uškodiť. Ako teda vybrať tú správnu? Dôležité je uvedomiť si najmä, kde chceme behať (cesta vs trail), koľko kilometrov chceme behať týždenne alebo mesačne aj to, či chceme behať len pre radosť, alebo máme ambíciu pretekať.

Vynechajte online nakupovanie

Ak s behom len začínate a nemáte otestované jednotlivé modely bežeckých topánok, skúste sa vyhnúť online obchodom. „Na začiatok by som odporúčala výber bežeckej obuvi v kamennej predajni, kde si bežec vie topánku vyskúšať. Až následne po odbehaní nejakého počtu kilometrov si topánku môže kupovať cez e-shop,“ hovorí Martina Zachvejová Maslenová.

Dobrý predajca vám svojimi otázkami o vašom bežeckom štýle tiež môže pomôcť. Ak nie ste úplný začiatočník, skúste do predajne priniesť vaše staré bežecké tenisky. Na základe ich opotrebovania môže predajca potvrdiť váš štýl a nájsť tie topánky, ktoré vám sadnú najlepšie. Pri skúšaní obuvi v obchode myslite na to, že akékoľvek malé problémy a pochybnosti, ktoré pocítite alebo nadobudnete v tej chvíli, sa ešte zosilnia, len čo vyrazíte na prvý beh.

Príliš horúco na behanie? 5 kníh, ktoré vás motivujú a pomôžu prekonať lenivosť

Ak sa napriek tomu rozhodnete objednať bežecké topánky online, je dôležité mať na pamäti, že veľkosť sa môže u rôznych značiek líšiť vďaka ich dizajnu a použitým materiálom.

Reklama

Správna veľkosť a šírka

Predpokladáme, že poznáme veľkosť svojich nôh, ale dĺžka a šírka chodidla človeka má tendenciu sa časom meniť. Nič nepokazíte tým, ak si dáte zmerať nohu zakaždým, keď si kupujete nový pár topánok. Počítajte však s tým, že bežecká obuv by mala byť vo všeobecnosti približne o pol čísla väčšia ako vaša bežná obuv, čo dá nohám viac priestoru na pohyb, keď beháte. Medzi vaším najdlhším prstom na nohe a hornou časťou topánky by mal byť priestor približne jeden palec.

Čo sa týka šírky, ideálna je taká, v ktorej môžete chodidlom jemne pohybovať zo strany na stranu a nedostanete sa ním za hranu stielky. Skúste po obutí topánky pohybovať prstami tak, akoby ste hrali na klavíri. Ak vás pri tom nič neobmedzuje, šírka je správna.

Behá ultramaratóny aj pre charitu: Bola som šoubiznisová fiflena, beh ma zmenil

Zaistite tiež, aby pohodlne sedela päta. Ak je príliš tesná alebo príliš voľná, môže to pri behu spôsobiť podráždenie. Ak sú vaše topánky zašnurované až po posledné očko (ale nie sú zviazané), malo by byť bez väčších ťažkostí možné vyšmyknúť nohu z topánky.

Cesta vs trail

Medzi najdôležitejšie faktory pri nakupovaní bežeckých topánok patrí výber podrážky. Ide o to, či je topánka určená na beh po ceste alebo na beh v teréne. Topánky do terénu nepoužívajú na podrážku také tvrdé materiály ako topánky na cestu, keďže na ceste sa podrážka rýchlejšie opotrebuje.

Myslite na to, či je topánka určená na beh po ceste alebo v teréne. Foto: Unsplash

„V teréne sa predpokladá, že sa ten bude mať nerovnosti. Ak je topánka ohybná vo všetkých smeroch, tak chodidlo vysiela všetky informácie o povrchu, na ktorom beháme, o jeho sklone, tvrdosti a telo okamžite reaguje a prispôsobí činnosť svalov, ktoré sú potrebné na vykonanie daného pohybu,“ vysvetľuje ortopedička. Pri behaní po ceste ide zväčša o štandardný a nemenný pohyb, takže nie je potrebná taká flexibilita podrážky.

Osobitou kategóriou sú topánky určené na preteky. Ide o najľahšie a nepriedušnejšie tenisky s menším tlmením, v ktorom by ste zbytočne strácali energiu a rýchlosť. Tieto topánky sa však nehodia na tréning, pretože z nich viac bolia nohy.

„Ak chceme z každého niečo, tak je potrebné si uvedomiť, že jedny bežecké topánky nám nebudú stačiť, pretože každý povrch má svoje špecifiká,“ dodáva.

Analyzujte došľap

Veľmi dôležitým faktorom pri výbere bežeckej obuvi je podľa ortopedičky nášľap a držanie tela. „Správny nášľap znamená, že počas behu chodidlo dopadá tesne pred ťažisko tela, pričom noha smeruje dopredu. Tento pohyb tak následne ovplyvňuje držanie tela a zároveň aj prenos dôležitej kinetickej energie,“ hovorí Zachvejová Maslenová.

U mnohých ľudí sa vyskytuje mierna pronácia, teda nášľap vnútornou stranou chodidla, alebo supinácia – nášľap na vonkajšiu stranu chodila. Podľa ortopedičky je to však normálne a nie je potrebné sa v tomto smere znepokojovať.

Nadmerná pronácia však vytvára tlak na oblasť kolena. Bedro sa vytočí do strany a dochádza k destabilizácii jadra tela. Rovnako aj nadmerná supinácia vytvára tlak na kolená a následne prirodzený tlmiaci mechanizmus nášho organizmu, ktorý reaguje na náraz (počas behu), tak nefunguje správne.

Ako na to? „Správne prevedená analýza došľapu a šikovný predajca bežeckej obuvi dokážu divy,“ radí odborníčka. Na základe toho si viete vybrať vnútro topánky tak, aby ste nemali problém z hľadiska pronácie alebo supinácie.

Analýzu došľapu vykonávajú diagnostické centrá, ktoré sa zaoberajú efektivitou a technikou behu a vykonávajú ju aj renovované predajne bežeckej obuvi, ktoré vám následne dokážu odporučiť a ukázať model, ktorý vám bude vyhovovať.

Začiatočník vs pokročilý

Pre začiatočníkov odporúča ortopedička zvoliť topánku s väčším tlmením, keďže organizmus si potrebuje zvyknúť na záťaž. Pokročilý už vie sám odhadnúť, čo mu vyhovuje. Nezabudnite, že bežecké topánky sa vyberajú aj na základe toho, aká je vaša bežecká ambícia, respektíve koľko kilometrov týždenne chcete behať. Objemové tenisky, tie na väčší počet kilometrov, majú väčšie tlmenie, pretekové menšie.

„Aj topánka má nejakú životnosť, v priemere 600 – 800 kilometrov, tak na to netreba zabúdať. A v novej topánke tiež nie je vhodné odbehnúť na prvýkrát maratón,“ dodáva Zachvejová Maslenová.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?