24. septembra 2019

Veľký ropný šok sa zatiaľ nekoná. Ak by však na Blízkom východe rozpútal vojenský konflikt, drahý benzín nás neminie. Viete, koľko sa dá ušetriť na prevádzke auta, ak dodržiavate základné pravidlá? To prvé znie: auto používajte s rozumom – a tankujete s kalkulačkou.

Po tom, ako útoky dronov vyradili v Saudskej Arábii necelých šesť percent svetovej produkcie ropy, vzrástla jej cena za jeden deň asi o 15 percent, počas minulého týždňa však zasa klesla zhruba o sedem.

Hoci šesťpercentný výpadok nevyzerá dramaticky, stále ide o najväčší prepad v histórii, väčší, ako bol kombinovaný pokles produkcie Kuvajtu a Iraku počas vojny v roku 1990. Vtedy napokon narástli ceny ropy až dvojnásobne.

Čo majú firmy robiť, ak príde kríza? Netreba začať škrtať peniaze na reklamu

Na druhej strane, kým v minulosti ceny dramaticky skákali, vždy keď v regióne vzrástla nestabilita, tentoraz nárast až tak dramaticky nevyzerá. Vďaka revolúcii v ťažbe z bridlice majú Spojené štáty obrovské nadbytočné kapacity. Ak sa na Blízkom východe nerozpúta skutočný konflikt, nie je veľký dôvod si myslieť, že by sa ropa vymanila z pásma 65 až 70 dolárov za barel.

Čo to znamená pre spotrebiteľov? Napríklad šancu, aby si zopakovali pravidlá ekonomického používania auta skôr, ako ich k tomu donúti cena benzínu. Už desaťpercentné zdraženie benzínu je zmena, ktorú si domácnosti v peňaženkách všimnú, najmä ak obaja rodičia pravidelne dochádzajú do práce dvomi autami a rozvážajú aj deti.

Čo sa dá robiť? Začnime od začiatku.

1. Pozrite si ceny benzínu v aplikácii či na webe

Vďaka mobilným telefónom je táto možnosť dostupná aj v teréne. Niektoré aplikácie, webstránky či doplnky navigácie zobrazujú ceny na čerpacích staniciach v (takmer) reálnom čase. V prihraničných regiónoch sú tiež alternatívou, ako preveriť aktuálne ceny na čerpačkách u susedov.

Až sa utrasie trh a biznismodel týchto aplikácií, bude zaujímavé sledovať, aké dokážu u nás pravidelným používateľom ponúkať bonusy – skúsenosti z veľkého trhu v USA naznačujú, že dvojpercentná úspora na čerpačke by mohla byť reálna.

Od ropy k morským riasam, vetru a slnku. Zmeny v energetike sú v plnom prúde

2. Zrátajte si, či sa oplatí byť verný zákazník

„Vernosť svojej pumpe“ samozrejme ušetrí tým viac, čím viac musíte cestovať, a tiež v situácii, keď máte svoju obľúbenú čerpačku po ruke. V každom prípade je ale na vás, aby ste sa presvedčili, či zdanlivá „odmena“ za tankovanie má naozaj zmysel, teda či nie je benzín v skutočnosti drahší ako na niektorej vedľajšej pumpe. Buďte podozrievaví a používajte mobil ako kalkulačku. Ak nezabudnete preverovať, či sa aj tá ďalšia „skvelá akcia“ skutočne oplatí, mohli by ste ušetriť za rok vyššie desiatky eur.

V zásade platí, že ľahšie sa porovnáva cena paliva (po prípadnej zľave), ako hodnota a zmysel rôznych darčekov, asistenčných služieb či iných výhod. Tie dokážu byť aj dramaticky nevýhodné , ak ich musíte rýchlo „využiť,“ aby vám neprepadli.

3. Rozmyslite si, či „spojíte benzín s potravinami“

Ak sa raz reťazcom podarí zintegrovať do svojich priestorov služby ako úschovňa balíkov, malá predajňa potravín, občerstvenie či dokonca jedáleň, a popri tom ešte udržiavať aj kvalitu záchodov, možno budú skutočne konkurovať aj preplneným nákupným centrám či malým predajniam. Preveriť si, koľko v praxi ušetríte času (a peňazí za benzín, ktorý by ste po ceste do obchodu spálili), môže mať zmysel už dnes.

Ak vám vyjde pravý opak, teda, že čas a peniaze pálite skôr na benzínke, nájdite si takú, kde zaplatíte kartou na stojane a nestojte vnútri pred pokladňou.

4. Aj vzduch je drahý, ak fúka proti vám

Každý už počul, že správne nafúkané pneumatiky majú vplyv na spotrebu – skontrolovali ste si ich teda nedávno? Rovnako dobre známe je, že rýchla jazda je drahá. Aká drahá? Oficiálne štatistiky amerického ministerstva dopravy spočítali, že ak nejazdíte deväťdesiatkou, ale osemdesiatkou, predstavuje úspora vďaka menšiemu odporu vzduchu asi osem percent.

Druhým prípadom, keď je vzduch drahý, je ak fúka z klimatizácie v rozpálenom aute. Parkujte preto vždy v tieni (iste máte pred domom parkovacích miest na výber, však?).

5. Nedupnite na plyn

Aj túto poučku už každý počul: brzdenie, nutné len kvôli tomu, že ste sa zbytočne rýchlo rozbehli, rovná sa vyhodené peniaze. Šoférovať s troškou predvídavosti je nielen ekonomické, ale aj bezpečnejšie. Čo sa týka tých úspor, v „stop-and-go“ mestskej premávke môžu dosiahnuť až desiatky percent, ak vodič dokáže od jedného semaforu k druhému preplávať plynulo. Ide o vôbec najvýraznejšiu možnosť, ako usporiť. (Vodiči kamiónov by vedeli rozprávať.)

Dopravná zápcha v Alžíri. Foto: SITA/ AP

6. Plánujte

Radšej budete desať minút v zápche na diaľnici alebo radšej vyrazíte o dvadsať minút skôr (a prídete teda do práce o polhodinu skôr)? Prispôsobíte si rutinu (budík) tak, aby jedným autom išli z domu dvaja ľudia? A ak nie, viete si naplánovať po ceste aj nejaký väčší nákup či inú rozumnú zastávku?

Alebo začnete voziť (na smeny) do školy aj susedove deti? Základné pravidlo totiž znie, že úplne najviac sa na benzíne šetrí, ak sa autom nejde, a ďalšie, že spotreba pri krátkych jazdách na pár kilometrov je (často aj výrazne) vyššia.

Ak teda zabúdate plánovať, a aj to tankovanie si necháte na hociktorú pumpu pri diaľnici, vráťte sa radšej do bodu jedna.

Autorka Kelly Anne Smith píše na Forbes.com o osobných financiách, autor Gaurav Sharma zase o komoditách.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.