5. marca 2020

Látkové nosiče, oblečenie pre dojčiace mamičky a tiež stále viac obľúbené barefoot topánky. To všetko má v portfóliu žilinská spoločnosť Be Lenka, ktorá na Slovensku funguje len tretí rok a v rámci súťaže EY Podnikateľ roka získala prestížne ocenenie Začínajúci podnikateľ roka.

Pôvodný nápad na šatkové detské nosiče dostala bývalá profesionálna hendikepovaná atlétka Lenka Cenigová, ktorá nemá pravú ruku, v roku 2015 po narodení druhej dcéry.

Z bývalej paraolympioničky je úspešná podnikateľka.
Biznis odštartovala fotka na Facebooku

Lenka je zaujímavá nielen svojím biznis príbehom, ale aj športovou kariérou. Dvakrát reprezentovala Slovensko na paralympiáde (v roku 2000 v Sydney a v roku 2012 v Londýne) a dvakrát tiež získala titul majsterky sveta v skoku do diaľky – prvý raz v roku 1999 na majstrovstvách sveta v Barcelone a potom v roku 2007 v taiwanskom Taipei.

„Máme veľké ciele, chceme dosiahnuť veľké veci, ale zároveň sa tešíme z toho, čo máme, čo je teraz a ako sa môžeme postupne po malých krokoch zlepšovať.“

Po skončení športovej kariéry istý čas študovala aj pracovala v Londýne a neskôr, keď otehotnela, rozhodla sa s manželom vrátiť do rodnej Žiliny. Podnikanie však nebol jej prvý plán.

Lenka svoj malý biznis rozbiehala s výrobou látkových nosičov na deti. Foto: Archív Be Lenka

Be Lenka vznikla vďaka fotke na facebooku

„Bola som na materskej so svojou prvou dcérkou, a keď sa mi narodila druhá, bolo pre mňa ťažké starať sa o dve deti,“ spomína Lenka. Susedu krajčírku preto v roku 2015 poprosila, či by jej neušila šatkový nosič na deti, ktorý si sama Lenka navrhla. Keď sa ním pochválila na facebooku, začali sa jej ozývať ženy, ktorým sa nosič páčil a chceli si ho u nej objednať. Tak začala postupne vybavovať prvé objednávky a v malom rozbiehať biznis.

Všetko však nabralo vyššie obrátky po tom, ako Lenku oslovil jej súčasný biznis partner Juraj Fehervari, ktorý v tom čase s manželkou prevádzkoval e-shop s podobným sortimentom a chcel predávať Lenkine šatkové nosiče. Slovo dalo slovo a v septembri 2017 vznikla spoločnosť Be Lenka.

Ručne vyrába topánky, ktoré vás vynesú
na vrchol Himalájí či Aĺp. A poznajú ich aj za hranicami

Aktuálne má firma 30 kmeňových zamestnancov a stovky ďalších spolupracovníkov v štyroch kooperačných textilných dielňach a obuvníckych závodoch v Česku a na Slovensku. Majú 250 veľkoobchodných partnerov a zákazníkov takmer po celom svete. Vlani posielali produkty do 55 krajín sveta. Ich barefoot topánky nosia ľudia v Nemecku, vo Veľkej Británii, v Škandinávii, ale aj v Amerike, Japonsku či Austrálii.

Vo firme sa Lenka stará o nové nápady, kreatívu a dobrú náladu. „Juraj je človek, ktorý je schopný v marketingu a mnohých ďalších oblastiach. Vlastne sa stará o všetko ostatné,“ hovorí Lenka.

Be Lenka rýchlosťou rakety mieri k vyšším číslam. V roku 2018 firma zaznamenala obrat 270-tisíc eur, vlani to už bolo 1,5 milióna a podľa Juraja Fehervariho je plán na tento rok prekročiť hranicu ôsmich miliónov eur, predať by chceli okolo 100-tisíc párov obuvi. Do ich portfólia by mali čoskoro pribudnúť aj detské barefoot topánky.

A ako má dvojica rozdelené fungovanie vo firme? Lenka sa podľa vlastných slov stará o nové nápady, kreativitu a dobrú náladu. „Juraj je človek, ktorý je schopný v marketingu a mnohých ďalších oblastiach. Vlastne sa stará o všetko ostatné,“ smeje sa Lenka.

Ani kúsok látky nazmar

Ich biznis má aj udržateľný charakter, vo firme sa pri výrobe snažia o zero waste prístup. Ako hovorí Lenka Cenigová, všetky zvyšky z výroby šatiek používaných na produkciu detských nosičov napríklad posielajú do dielne v Stupave, kde z nich zdravotne znevýhodnení ľudia šijú rôzne hračky či vankúšiky. „Tiež sme do portfólia zaradili aj vegánske topánky a momentálne testujeme aj recyklovanú podrážku,“ hovorí Lenka.

Prvý kamenný obchod otvorili v januári tohto roka v Žiline. Pribudnúť by mali ďalšie. Foto: Archív Be Lenka

Predaj funguje cez e-shop a sieť veľkoobchodníkov a partnerských predajní. Tento rok plánujú zakladať aj vlastné kamenné obchody. Prvý už otvorili začiatkom januára v Žiline a pracujú na otvorení ďalšieho v Bratislave. Okrem toho v budúcnosti plánujú otvoriť aj predajne v Prahe, Brne či vo Viedni. A napokon, Lenkiným veľkým snom je aj „vlajková loď“ v podobe obchodu na Manhattane.

„Máme veľké ciele, chceme dosiahnuť veľké veci, ale zároveň sa tešíme z toho, čo máme, čo je teraz a ako sa môžeme postupne po malých krokoch zlepšovať,“ hovorí Lenka.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk