13. februára 2020

Vladimír Makara ručne šije turistické topánky, ktoré dokážu odolávať najextrémnejším prírodným podmienkam. Jeho topánky vyhľadávajú najmä vysokohorskí turisti či jaskyniari. Hoci väčšinu jeho zákazníkov tvoria Slováci a Česi, dobrý chýr k nemu už zavial aj viacerých zahraničných zákazníkov.

Vyštudovaný poľnohospodársky inžinier Vladimír Makara skončil vysokú školu v 90. rokoch, keď bolo náročné nájsť si prácu v jeho odbore. Tak sa rozhodol ísť úplne inou cestou. Začal pracovať vo výrobnom družstve Podtatran, ktoré vyrábalo turistické topánky.

Keď sa družstvo ocitlo v problémoch, rozhodol sa priučiť obuvníckemu remeslu a začal budovať vlastnú značku ručne šitých turistických topánok. „Po tých rokoch sú spomienkami na začiatky akurát tak presilené ruky. Ťahanie nití a obšívanie sú zo začiatku dosť bolestivé,“ hovorí s úsmevom Vladimír Makara.

Turistické topánky pod svojou značkou vyrába v Huncovciach pri Kežmarku už 17 rokov a vraví, že na tatranskú žulu neexistuje nič lepšie ako ručne šité topánky. Jeho modely sa držia tradície, no Vladimír sa snaží pridávať inovatívne prvky, ktoré zlepšujú funkčnosť obuvi. „Snažím sa skvalitňovať anatómiu a komfort chodenia. Ešte stále chodím po horách a skúšam každý nový model. Snažím sa ‚vychytať muchy‘. Sám sebe robím testera,“ vraví obuvník.

Dala stopku boľavým nohám.
Jej topánky na podpätkoch sa razom zmenia na pohodlnú verziu

Na mieru a do extrému

Vladimír Makara šije topánky ručne a na mieru zákazníka, pričom je vyhľadávaným majstrom. Jeho obuv nosia horolezci do extrémnych podmienok, ale aj jaskyniari, vlekári či napríklad poľovníci. Makara obúva aj šerpov, ktorí pracujú pre cestovnú kanceláriu Fulmaya Travel Doroty Nvotovej. Jeho topánky chodia po najvyšších horách sveta a úspešne zdolali Himaláje, Alpy a preverila ich aj krutá ruská Sibír.

„Je veľmi pekné, keď vám človek príde porozprávať, čo na cestách zažil. Srdcom som tiež stále v horách, tak ma to baví, keď preberáme počasie, ako sa šmýka na skalách. Je to moja srdcovka a možno aj preto robím túto prácu rád,“ priznáva Vladimír Makara, ktorý má v súčasnosti dvoch zamestnancov. Za mesiac dokážu vyrobiť aj 40 párov topánok, pričom výroba jedného páru trvá približne tri dni.

Každá topánka od Vladimíra Makaru prejde rukami troch ľudí. Obuv je šitá zákazníkovi na mieru. Foto: Vladimír Makara

Bez reklamy do sveta

Bežný pár turistických topánok od Vladimíra Makaru stojí 275 eur a so zákazníkom dokáže odkomunikovať miery nohy aj cez email. Vďaka tomu mohol uspokojiť zákazníkov zo zahraničia, keď posielal topánky do Belgicka, Dánska, Los Angeles či Texasu. „Aj ja som sa čudoval, ako sa ten Texasan o mne dozvedel. Poslal mi email a všetko sme riešili na diaľku, ale bol maximálne spokojný. Asi sa správy o mne šíria ústnym podaním,“ konštatuje spokojne Vladimír Makara.

Oblečenie, ktoré vzniklo z potreby odolávať najdrsnejším živlom prírody

Až 95 percent odbytu tvoria objednávky zo Slovenska a Českej republiky, aj keď záujemcov má aj z okolitého Poľska a Maďarska. „Veľa robíme topánky pre ľudí, ktorí majú problémy s haluxami, výrastkami na nohách. To vieme riešiť. Kopyto pripravím tak, aby mal človek dostatočný priestor, aby ho nič netlačilo,“ vraví obuvník, ktorý dokáže tiež uspokojiť požiadavky nadštandardných veľkostí. Zatiaľ najväčšie topánky robil vo veľkosti 53.

Vladimír Makara sa na nedostatok zákazníkov nemôže sťažovať. Po ťažkých rokoch 2008 − 2009, keď aj jeho podnikanie dobehla ekonomická kríza, si naopak posledné tri roky veľmi pochvaľuje. Čakacia lehota na jeho ručne šité topánky je dva mesiace a v prípade veľkého dopytu sa môže vyšplhať aj na tri mesiace.

Viac o značke Makara nájdete v augustovom vydaní magazínu Forbes. Kúpiť si ho môžete tu.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk