20. augusta 2019

Andrej Babiš úspešne chudne, jeho firmy však naberajú. Podľa Babišovho Tweetu zo 16. augusta 2019 sa telesná hmotnosť najbohatšieho Slováka riadiaceho susednú Českú republiku dostala na 76,8 kilogramu. To znamená, že od 1. januára 2019 schudol slušných 12 kilogramov.

A čo hovorí pohľad do výročných správ firiem Agrofert, Duslo Šaľa a Penam Slovakia? Že aj napriek nižšej ziskovosti dokázali spomenuté spoločnosti v uplynulom roku získať od bánk nové financovanie.

Ako sa darí slovenským multimilionárom v Česku?
Niektorí vlani schudobneli, iní zbohatli

Skupina Agrofert je v súčasnosti spravovaná zvereneckými fondmi AB private trust I a II a zatiaľ sa zdá, že manažéri vo vedení firmy bojujú s hospodárskymi cyklami so striedavými úspechmi. Andrej Babiš, ktorého 100 % akcií v Agroferte a celej skupine sa v roku 2017 dostalo do správy zvereneckých fondov, sa zdal byť úspešnejší. Alebo sa len jednoducho začala prejavovať hospodárska recesia naprieč celým spektrom Babišových firiem.

Chudnutie vo firmách skupiny Agrofert sa tak žiaľ prejavuje na nechcenom mieste – ziskovosť v skupine sa napriek mierne rastúcim tržbám zmenšuje. Podľa globálneho Forbes rebríčka miliardárov mal po vlaňajšku 64-ročný Babiš majetok v hodnote 3,5 miliardy dolárov, kým rok predtým to bolo 4,6 miliardy.

Výsledky v 2018 boli horšie ako rok predtým

V Agroferte, ktorý je riadiacou spoločnosťou celého Babišovho impéria, sa zisk pred zdanením v roku 2018 scvrkol o 600 miliónov českých korún (zhruba o 23 miliónov eur). Slovenskému Penamu sa hospodárenie pred zdanením tiež nepolepšilo a firma medziročne prehĺbila stratu o približne 520-tisíc eur.

V rovnakej tónine hrá aj šaliansky výrobca dusíkatých hnojív, ktorého hospodárenie pred zdanením sa v roku 2018 prehuplo do straty 7,3 milióna eur. Duslo v roku 2017 vykázalo zisk pred zdanením vo výške viac ako 14 miliónov eur.

Chudne nielen Babiš

Zhoršujúcu sa tvorbu zisku, napriek mierne rastúcim tržbám, tak majú spoločnú všetky uvedené firmy. Ako sa píše vo výročnej správe Duslo Šaľa, negatívny vplyv mal na to vývoj cien ich hlavnej vstupnej suroviny – zemného plynu, ktorú nevedeli preniesť v plnej miere do cien svojich produktov.

Slovenský Penam vo svojej výročnej správe spomína rast mzdových a osobných nákladov ako dôsledok legislatívnych zmien na Slovensku. Spoločnosť v správe doslovne hovorí o dôsledkoch vládneho balíčka. Ako ďalší dôvod negatívneho hospodárskeho výsledku Penam Slovensko uvádza vzrast cien obilia najmä v druhom polroku 2018, ktorý spôsobila horšia úroda v Európe.

Na konsolidovanej úrovni celej skupiny Agrofert sa minuloročné výsledky hospodárenia po zdanení v porovnaní s rokom 2017 zhoršili o 63 % a z 4,5 miliardy českých korún sa zisk po zdanení zmenšil na 1,67 miliardy. Tu mal najpodstatnejší negatívny vplyv vývoj čísiel v nemeckej pekárenskej skupine Lieken, ktorú ovláda Agrofert.

Na ceste k 10-cifernému majetku: Kto bude tretí slovenský miliardár

Podľa niektorých analytikov a politických predstaviteľov sú dotácie, ktoré skupina Agrofert čerpá v odvetviach poľnohospodárstva a potravinárstva, kontroverzné. Tieto hlasy hovoria o konflikte záujmov, ktorý Babiš ako premiér českej vlády a zároveň beneficient zvereneckých fondov potenciálne má. Český štátny poľnohospodársky a intervenčný fond (SZIF) tak dočasne pozastavil úhrady dotácií pre firmy zo skupiny Agrofert.

U bánk má Agrofert dvere otvorené

Iným zdrojom hotovosti sú pre Agrofert banky. Skupina v minulom roku zjavne využila priaznivú situáciu na peňažnom trhu a siahla po likvidite od bánk. V roku 2018 Agrofert dostal od bánk približne 183 miliónov eur. K jeho veriteľom pribudli banky z Ázie, ako ICB z Číny alebo KDB z Kórey.

Duslo navýšilo úvery od bánk o približne 39 miliónov eur. Podobne sa darilo aj pekárenskému Penamu Slovakia, ktorý od bánk dostal o 17,5 milióna eur viac ako v roku 2017. Časť peňazí z načerpaných úverov bola použitá na zníženie vnútroskupinových pôžičiek a časť na investície.

Produktový mix skupiny Agrofert rozložený medzi chémiu, poľnohospodárstvo, potravinárstvo, dopravu, služby, médiá a obnoviteľné zdroje energií dáva určitý predpoklad dobrého rozloženia rizík. Spomalenie rastu hospodárstva sa však prejaví na každej aktivite. Otázkou zostáva, ako sa výpadky jednotlivých divízií prejavia v čase. Náklady sú ako prebytočné kilogramy a dnes sa zdá, že úspešnejšie ich zhadzuje Andrej Babiš než ním poverení ľudia v čele zvereneckých fondov. Nízke úroky a lacný dlh môžu byť lákavé, nečakane sa však môžu stať priveľkou príťažou.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk