4. júla 2019

Sezóna zverejňovania finančných výsledkov firiem je rozbehnutá. Pre členov rebríčka najbohatších Slovákov, ktorých hlavný biznis je v susednej Českej republike, priniesla zatiaľ zmiešané správy. Kto z nich sa z minulého roka môže tešiť a kto by si mal na biznis trochu viac dozerať?

Štvorica slovenských majiteľov skupiny Moravia Steel, pod ktorú patrí hlavná dcéra Třinecké železárny (TŽ), Tomáš Chrenek, Evžen Balko, Ján Moder a Mária Blašková má po vlaňajšku dôvod na radosť. Konsolidované tržby im vlani stúpli o 16 percent na 53,8 miliardy českých korún (2,1 miliardy eur). Ešte výraznejšie sa im darilo v ziskovosti – čistý zisk skupiny poskočil o tri štvrtiny z 2,9 miliardy na takmer 5,2 miliardy korún (vyše 200 miliónov eur).

REBRÍČEK: Toto je 10 top podnikateliek Slovenska.
Firmy, ktorým šéfujú, dosahujú miliónové tržby

Koľko si akcionári rozdelia po vlaňajšku na dividendách, ešte nie je jasné. V predchádzajúcich rokoch to boli spravidla dve miliardy českých korún. V prepočte na eurá si tak každý z nich prilepšil o 20 miliónov.

Samotné TŽ vytvorili zisk dvojnásobne vyšší než pred rokom, dosiahol výšku 3,33 miliardy korún. „Je to podstatne viac, než sme na začiatku minulého roku očakávali,“ komentoval to podľa českých médií predseda dozornej rady Tomáš Chrenek.

O produkty najväčších českých železiarní, ktoré sa do rúk slovenských akcionárov dostali ešte v 90. rokoch, bol vlani, hlavne v prvej polovici roka, záujem. No majitelia zároveň hovoria, že tento rok už môže vyzerať inak, najmä pre očakávaný pokles produkcie automobiliek.

Chreneka Forbes vlani v rebríčku najbohatších Slovákov zaradil na 8. miesto s 580 miliónmi eur. Ostatní spoločníci boli s odhadovanými 400 miliónmi na 12. – 14. mieste. Chrenekovi k vyššiemu miestu v hodnotení pomáha vlastníctvo veľkej zdravotníckej skupiny Agel, ktorá funguje v Česku aj na Slovensku. Ovláda ju cez rodinnú firmu Supernius sídliacu v Bratislave.

Tkáč s Křetinským chcú ovládnuť Metro.
Ponuka 5,8 miliardy eur sa zdá reťazcu málo

O niečo horšie spomienky na rok 2018 bude mať Andrej Babiš (vlaňajší odhad majetku 3,39 mld. eur). Jeho Agrofert, ktorý je síce momentálne v zvereneckých fondoch, konečným užívateľom výhod je však známy podnikateľ a súčasný český premiér, mal opäť horšie obdobie.

Vlani čistý zisk Agrofertu klesol o 64 percent, zo 4,5 miliardy korún na 1,6 miliardy korún (63 miliónov eur). Firma vysvetlila, že za tým treba vidieť hlavne pokles cien hnojív v jeho chemickej odnoži, ale tiež reštrukturalizáciu nemeckej pekárenskej skupiny Lieken. Tú Babiš kúpil v roku 2013.

Slovenský rodák, český premiér a podnikateľ Andrej Babiš. Foto: SITA Babišovi klesol majetok
Slovenský rodák, český premiér a podnikateľ Andrej Babiš. Foto: SITA

V Agroferte sa končí štvorročné investičné obdobie, pre ktoré sa tiež výrazne zvýšila zadlženosť skupiny. Súčasťou tohto procesu bola aj nová výrobňa čpavku za vyše 300 miliónov eur v Dusle Šaľa či investície v Nemecku a v českej Synthesii.

Pre Babiša to znamená, že bilancia dobrých a zlých rokov v biznise, odkedy sa mu oficiálne nevenuje a vrhol sa do politiky, sa preklopila v prospech tých zlých. Ako podotýka český Forbes, aktuálne skóre je 2:3, dva roky rastovej ziskovosti predchádzali trom klesajúcim.

Babiš, ktorý sa v médiách pravidelne sťažuje na svoje rozhodnutie zmeniť kariéru, sa však politickej pozície drží. Napriek vyšetrovaniu Európskej komisie, týkajúceho sa jeho konfliktu záujmov v súvislosti s prijatými dotáciami do „jeho“ biznisov i masívnym demonštráciám proti jeho vláde v českých mestách.

Hlavné foto: Tomáš Chrenek, spolumajiteľ a šéf dozornej rady Moravia Steel, má po vlaňajšku dôvod na úsmev. Třinecké železárny, ktoré patria jemu a ďalším trom Slovákom, mali výborný rok. (Foto: Jiří Turek)

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk