26. januára 2021

Hoci začiatok roka 2021 sprevádzali viaceré správy o prepúšťaní, pracovných ponúk neubudlo. Vyplýva to z údajov portálu Profesia.sk, podľa ktorého sa trh práce po sviatkoch prebudil a prináša znovu pozitívnejšie čísla.

Počas tretieho kalendárneho týždňa roku 2021 uverejnili zamestnávatelia na portáli 4383 pracovných ponúk. „Týždenný počet inzerátov nad 4000 zaznamenal portál naposledy ešte v októbri,“ porovnala  PR manažérka portálu Nikola Richterová. Štvrtý týždeň podľa nej priniesol viac ako 3700 ponúk, čo je porovnateľné s koncom novembra minulého roka, keď na Slovensku platili menej prísne opatrenia.

Ponuku miest už tradične ťahá najmä IT sektor. Od 1. do 24. januára tvoril tento segment 18 % zo všetkých pracovných ponúk. Na ďalších miestach s vysokým počtom ponúk skončili odvetvia ako výroba, obchod, doprava, špedícia a logistika či ekonomika, financie a účtovníctvo.

Záujemcovia o prácu mali podľa Richterovej v prvých týždňoch tohto roka najčastejšie k dispozícii ponuky na operátora výroby, robotníka, administratívneho pracovníka, programátora, skladníka, montážnika, predavača, obchodného zástupcu, softvérového inžiniera či IT konzultanta.

 

Reklama

„Zamestnávatelia požadujú od uchádzačov aktuálne najmä stredoškolské vzdelanie. Vyše 40 % ponúk hľadá kandidátov s maturitou, ďalších 20 % požaduje stredoškolské vzdelanie bez maturity,“ dodala Richterová.

Pozície s najvyšším počtom ponúk v roku 2021

Infografika: Profesia.sk

 

Ľudí hľadajú aj centrá zdieľaných služieb

Dodáva, že nové ponuky práce pribudli aj v centrách zdieľaných služieb, teda v sektore, kde sa aktuálne hovorí o prepúšťaní. V uplynulých dňoch ohlásili zrušenie stoviek pracovných miest napríklad spoločnosti Johnson Controls či AT&T.

V tomto segmente sa trh práce vlani medziročne prepadol o 23 %, o toľko menej pracovných ponúk z tohto odvetvia zaznamenal portál. „Centrá zdieľaných služieb však stále nemožno označiť za čierny bod aktuálneho trhu práce, uchádzači tu majú pomerne veľa možností na nové zamestnanie aj v roku 2021,“ okomentovala Richterová s tým, že za prvé štyri týždne uverejnili takéto centrá na portáli 935 pracovných ponúk.

Najčastejšie išlo o pozície ako administratívny pracovník, finančný analytik, programátor, špecialita podpory zákazníkov, špecialista reportingu, back office špecialista či IT konzultant.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?