3. apríla 2019

Žena podnikateľka? Dnes už nijako zvláštny jav. Svoje by o tom vedela porozprávať Ivica Ďuricová, ktorá nedávno pokrstila knihu so 49 príbehmi o slovenských podnikateľkách. Spolu s Vladimírou Šebovou a Katarínou Sedláčkovou strávili vyše sto hodín rozhovormi a vyspovedali podnikateľky, ktoré sa od seba odlišovali vekom, zameraním, oblasťou podnikania, ale aj obdobím, keď začali podnikať.

Tieto ženy však mali minimálne jednu vlastnosť rovnakú – nevzdali sa, vytrvali a postupne vybudovali úspešné biznisy, o ktorých dnes počúvame čoraz častejšie. Preto sme sa Ivice opýtali, aké tipy a rady by poskytla našim čitateľkám (ale pokojne aj čitateľom), ak sú možno len na začiatku a váhajú, či sa do vlastného podnikania vôbec pustiť, prípadne tým, ktorí by chceli svoj existujúci biznis zlepšiť.

REBRÍČEK: Toto sú top podnikateľky Slovenska. Šéfujú miliónom v tržbách

1. Nájdite svoj vlastný segment podnikania, alebo inovujte

Pred tým, než začnete podnikať, musíte pochopiť jednu vec. Vo veľkej konkurencii neuspejete. Spomenúť môžeme napríklad výrobu džemov – stovky konkurentov, veľké firmy a zaplavený trh. Na klasický produkt alebo službu sa však stačí pozrieť inak a zrazu máte vlastný segment takmer bez konkurencie.

Príklad? Džemy a omáčky s alkoholom. Presne takýto príbeh, ale aj mnohé iné nájdete v knihe 49 hrdiniek slovenského biznisu. Čo tak vymeniť kvetinové kytice za ovocné, klasickú prepravnú firmu na špedičné AirBnB, mainstreamovú módu za etické slow-fashion? Príbehy úspešných Sloveniek vás v tomto smere určite inšpirujú, často až prekvapia.

Reklama
Obal knihy 49 hrdiniek slovenského biznisu, ktorá je plná inšpiratívnych príbehov žien, ktoré uspeli.
Kniha 49 hrdiniek slovenského biznisu je plná inšpiratívnych príbehov žien, ktoré uspeli. Foto: Podnikajte.sk

 2. Najdôležitejšia je vytrvalosť

Ak niečo zaznelo naozaj v každom príbehu, bola to vytrvalosť. Pri vstupe do podnikania musíte počítať s tým, že budete prvé roky drieť od rána do večera, cez víkendy či sviatky. Farmárka Anna Beníková hovorí, že sa z farmy prvých 10 rokov doslova nemohla ani pohnúť. Travelhackerka Jana Schweighoferová so svojím online biznisom naopak dosiahla bod zlomu už po dvoch rokoch. Stále sú to však roky. Ak chcete uspieť, budete sa musieť zatnúť aj vo chvíľach, keď biznis nepôjde. V tých dokonca najviac.

3. Naučte sa narábať s peniazmi

Miriam Poništová je majiteľka jednej z najväčších slovenských špedičných firiem s obratom v desiatkach miliónov eur. V knihe spomína na časy, keď rodine varila týždeň iba cestoviny, pretože museli šetriť aj na jedle. Začiatky podnikania sú ťažké, často sprevádzané pôžičkami od rodiny či priateľov. Aj preto je dôležité naučiť sa čím skôr plánovať cash-flow, rátať skôr s pesimistickým vývojom biznisu, mať rezervu a naučiť sa robiť cenotvorbu. Ako vo svojom príbehu hovorí šperkárka Petra Toth, „v cene šperku musí byť aj benzín.“ Nielen podnikateľky totiž často zabúdajú na nepriame náklady, ktoré ich potom dobehnú.

Obľúbené knihy: Čo čítajú slovenské top podnikateľky a manažérky?

4. Kritická je aj (ne)pripravenosť na úspech

Čo sa stane, ak uspejete a váš biznis narastie? Dokážete zdvoj- či strojnásobiť výrobu? Ste typ, ktorý dokáže viesť zamestnancov a má prirodzenú autoritu? Dokážete a chcete sa učiť nové veci? Ako hovorí Alexandra Miklášová, spolumajiteľka portálu Sashe.sk, „už od začiatku musíte rátať s variantom, že vaša firma narastie.“ Ak to neurobíte, je možné, že vytúžený úspech vaše podnikanie napokon zabije.

5. Univerzálny recept naozaj neexistuje

Ak vám spomínaná kniha niečo ukáže, je to rôznorodosť podnikania. Príklad? Tri úplne odlišné prístupy k jazykovému vzdelávaniu. Všetky fungujú, no ich zakladateľky vám budú dávať protichodné rady. A tak je to v poriadku, pretože každý prístup môže fungovať, ak si nájde klientov a vy budete mať vytrvalosť.

To isté platí pre vek, množstvo spoločníkov či rozvinutosť biznisu. Niektoré dámy začínali už počas štúdia, iné až ako mamy. Niektoré podnikajú s manželom či kamarátkou, iné samé. Mnohé začínali na zelenej lúke, iné zasa v rodinnej firme či formou franšízy. Jediný recept na úspech je teda inšpirovať sa.

Ivica Ďuricová je podnikateľka, copywriterka a spisovateľka. Jej prvé podnikateľské aktivity zahŕňali vlastnú jazykovú školu, ktorú neskôr predala, aby sa mohla aktívne venovať písaniu. Od roku 2010 preto vlastní agentúru Adlervia, ktorá ponúka služby v oblasti copywritingu, content marketingu a namingu. Počas svojej profesionálnej kariéry tiež stihla pracovať pre top klientov z bankového či telekomunikačného sektora a pravidelne vedie školenia na rôzne témy, ktorým sa venuje. Je zakladajúcou členkou Združenia mladých podnikateľov Slovenska a popri týchto všetkých aktivitách už stihla napísať niekoľko kníh o podnikaní a vydať aj vlastnú beletriu.

Hlavné foto: Ivica Ďuricová a záber z januárového krstu knihy, na ktorý sa podujali Elena Kohútiková a Rastislav Chovanec.  Foto: archív Ivice Ďuricovej/Podnikajte.sk

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk