2. augusta 2019

Piatim členom rebríčka 20 najúspešnejších slovenských influencerov, ktorý vyšiel v tohtoročnom augustovom magazíne Forbes, sme položili šesť otázok. Prvé tri sa týkajú podnikania. Ako znie „návod na úspech“ na slovenských sociálnych sieťach podľa Pyca, LucyPug, Mateja Tótha, Michaly Greškovej (Dorota&Greta) a Andrey Zahurancovej?

Na Instagrame či YouTube ich dokopy sledujú státisíce ľudí. V rebríčku sú zoradení podľa viacerých faktorov: známosti, potenciálneho zásahu, obľúbenosti, ale aj schopnosti ovplyvniť svoje publikum na sociálnej sieti.

Čo o svojom podnikaní hovoria sami? Tu sú naše prvé tri otázky.

1. Vďaka čomu sa vám na internete darí?

2. Čo by ste na svojom profile nikdy neurobili/nepodporili? Čo by ste tam nechceli mať?

Reklama

3. Ako by vám mohol internet zarábať, prípadne zarábať viac ako doteraz?

Mr Pyco (2. miesto)

Televízny a rozhlasový moderátor Martin Rausch je úspešným youtubovým kuchárom a vydal už tri knihy o jedle.

1. Najskôr by sme asi museli vymedziť, čo presne „darí sa mi na internete“ znamená. Ja som dlhé roky verný tomu, čo ma baví, a príliš hĺbkovú analýzu lajkov a followerov nerobím. Na facebooku som riešil vždy skôr hudobné inšpirácie ako hobby, ktoré mi zostalo po pôsobení v rádiách. Instagram som rozbiehal, pretože rád varím a obraz s jedlom idú ruka v ruke.

Rozhovor s Pycom vyšiel aj v augustovom magazíne Forbes. Foto: archív Forbes

Predpokladám, že značná časť ľudí, ktorí ma sledujú, sa zapojila kvôli televíznym aktivitám a rokmi zostávajú so mnou tí, ktorí pochopia, že nesledujú celebritu ani ťažkého influencera a už vôbec nie milovníka každodenných selfies. Varím a fotím. O tom je aj moja online existencia. Youtube som začal kŕmiť až teraz, keď sa naplno venujem produkcii videovarenia.

Kuchárske knihy od Pyca: ocenil ich aj profesionál

2. Čo na mojich profiloch nikdy nebude? Šírenie nenávisti, násilia či šikanovania akejkoľvek formy.

3. Ja som sa presunul na internet, aby som si oddýchol od televíznej tvorby, kde je celkom iný rytmus práce a aj moje úlohy sú odlišné. Teraz som viac za kamerou a moje ruky zostávajú na pracovnom stole. Takže si celkom užívam tento zákulisný komfort a neuvažujem, ako by mi mohol internet zarobiť viac peňazí.

Manažéri to neradi počúvajú, ale intuícia je pre mňa vždy veľmi dôležitý aspekt. Vo chvíli, keď som točil prvé videá a nikomu som o tom nehovoril, prišla ponuka spolupráce od Lidlu a zároveň kampaň na bryndzu Liptov, súčasťou oboch je práve video varenie.

LUCYPUG (3. miesto)

Na mimoriadne populárnom YouTube kanáli sa Lucia Hrušková venuje najmä móde, kozmetike, Do It Yourself projektom či cestovaniu. Veľkú základňu fanúšikov má aj na Instagrame.

1. To je skôr otázka na mojich followerov ako na mňa. Oni by najlepšie vedeli zhodnotiť, prečo ma sledujú, čím som ich upútala. No viem, že v živote som dostala príležitosť, a snažím sa to robiť najlepšie, ako viem.

View this post on Instagram

Aj napriek tomu, že veľakrát zo mňa vyšla veta “už aby som sa odtiaľto odsťahovala” som tak nespravila. V Bratislave som sa narodila, chodila do škôlky, do školy, mám tu celú rodinu. Áno, nie je to metropola, ktorá by mala byť príkladom pre ostatné ?? mestá. Ale vďaka všetkým zážitkom a rokom, ktoré som tu prežila, tu rada žijem. Napríklad, dnes som sa prešla sadom Janka Kráľa a vybavili sa mi všetky tie nostalgické spomienky. Práve tu som vždy po škole vysadávala na tráve a obdivovala všetky tie ??, ktoré sa fotili pri tejto kaplnke. Predstavovala som si, ako aj ja raz budem veľká a túžila vedieť kým budem. Bratislava, mám ťa v mojom ❤️. Aké je tvoje rodné mesto? ?

A post shared by Lucy? (@lucypug) on

2. Voči svojim sledujúcim pociťujem určitú zodpovednosť, takže každý jeden výstup tomu prispôsobujem. Jednoznačne by sme nepropagovala násilie, vulgarizmy a to, čo by mohlo negatívne ovplyvniť mojich sledujúcich. Ďalej by som nespolupracovala so značkami, ktoré mi nie sú blízke a s ktorými nemám skúsenosť

Reklama

3. Výhoda v tom, čo robím je tá, že si viem čokoľvek sama spropagovať bez toho, aby som si platila ďalšie platformy. Pri akomkoľvek novom projekte by som toto jednoznačne využila a posilnila tak svoje podnikanie aj v iných oblastiach.

Tothem83 (5. miesto)

Olympijský víťaz a majster sveta v chôdzi Matej Tóth minulý rok (aj) na Instagrame zmenil auto: z Kie presedlal na Toyotu.

V roku 2016 bol Matej Tóth Osobnosťou roka Forbes. Foto: ONDŘEJ PÝCHA

1. Keďže sa svojim aktivitám na internete špeciálne nevenujem a už vôbec nie na profesionálnej úrovni, vnímam to skôr cez všeobecnú popularitu. Ľudia asi radi sledujú príspevky známych ľudí.

2. Snažím sa riešiť hlavne môj profesionálny život a nie osobný, resp. rodinný. Nechcel by som teda mať na svojich kanáloch moje deti ako súčasť nejakej stratégie, či kampane.

3. Určite by som sa tomu musel venovať na vyššej úrovni a asi by som musel potlačiť „pocitovosť“ a viac zapojiť aj racionalitu. Pravidelne prispievať, komunikovať. Ja však internet a sociálne siete vnímam skôr ako prostriedok a súčasť komunikácie a nie ako cieľ.

DOROTA & GRETA (6. miesto)

Michala Grešková pôvodne pôsobila v bankovníctve, od roku 2014 bloguje o materstve.

1. Vďaka autenticite: vždy som úprimná, a keď úprimná byť nedokážem, tak si to radšej nechávam pre seba. Vždy sa snažím vyvolať pozitívny pocit, úsmev alebo spomienku. Chcem, aby si ženy u mňa oddýchli.

2. Všeobecne niečo, s čím nesúhlasím: nepodporila by som negatívne emócie ako agresivitu, hnev… Určite je viac toho, čo by som neurobila ako toho, čo by som urobila.

3. Určite (by pomohlo) viac hodnotných článkov. Prípadne, ak by som nebola taká vyberavá pri spoluprácach, logicky by som aj viac zarobila.

ANDREA ZAHURANCOVÁ (8. miesto)

Spoločne s bratom Martinom vedú startup eyerim, najväčší e-shop s očnou optikou v strednej a východnej Európe. Odpovedala však sčasti aj za seba – ako cestovateľka, ktorá sociálne siete využíva aj na ekologickú osvetu.

1. Zdieľam poznatky a zážitky z cestovania a takisto z pracovného života, tak ak sa niekto rozhodne ma sledovať, predpokladám, že je to kvôli týmto cestovateľsko-profesijným postom. Neviem, či sa mi “zrovna darí”, lebo Instagram nie je mojou prácou.

View this post on Instagram

BE BEE FRIENDLY! ? Viete o tom, ze za posledne roky pocet vciel klesol o 40%? Vdaka vcelam mame chutne a zdrave ovocie, zeleninu, med aj krasne farebne luky. Jedna vcela obleti DENNE aj 1000 kvetov a za svoj zivot vyrobi 9 gramov medu. Jedna vcela. A bez tychto usilovnych lietajucich zazrakov by neboli ani jablcne sady a teda ani @lisiakzosadu , ktory si urgentnost situacie uvedomuje a poukazuje na nu svojou novinkou, #sajderbuducnosti, zaujimavym sposobom. Vo flasi je totiz len cista voda – bez chute, vone – presne tak by totiz sajder bez vceliciek chutil. @lisiakzosadu sa teda rozhodol vziat situaciu do svojich ruk a spolocne s troma obcianskymi zdruzeniami za zachranu vciel bojuju. Viac info najdete na ich webe www.lisiakzosadu.sk ? #beefriendly #lisiakzosadu

A post shared by Andrea Zahurancova (@andreazahurancova) on

2. Produkty, ktoré reálne nevyužívam alebo nepodporujem, a spoločnosti, ktoré majú zlé meno, reputáciu, robia zlý job. Tiež ma veľmi irituje, ak je niekto „pushy“ a po mojom odmietnutí mi ponúkne veľké peniaze, len nech to promujem. Ignoruje fakt, že ja danú značku nepoužívam, neuznávam, a teda si ju neprosím, len príde protiponuka.

Zjavne táto praktika funguje u iných, ale mňa vytáča – bolo to tak i nedávno s jedným e-commerce shopom. Mrzí ma, že je to postavené len na peniazoch: dôveryhodnosť followerov sa podľa mňa pri neúprimných promo postoch zdegraduje – skôr či neskôr.

Rebríček top startupistiek: v investíciách majú desiatky miliónov

3. Asi by mohol formou platených reklám. Ja si držím svoje obľúbené spolupráce, z ktorých sa úprimne teším a ktoré reálne využívam a sú barterové – napríklad auto, ktoré mám na rok k dispozícii a vďaka ktorému unikám na víkendové tripy, alebo pohodlné tenisky, ktoré ma na potulkách sprevádzajú.

Mám rada slovenské šikovné firmy a pekné projekty, ktoré s radosťou promujem z presvedčenia.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk