17. decembra 2019

Obdobie pred Vianocami sa pre mnohých z nás spája najmä so stresom z nekonečného kupovania darčekov, upratovania či vianočného pečenia. Zakladatelia diárov The Žurnál, Ivan Zaťko, Juraj Zamborský a Matej Binka, radia, ako plánovať lepšie.

Plánovanie je dôležité. Foto: Katka Haršányi

1. Spíšte si, čo treba stihnúť 

Keď vás zavalia povinnosti, začnite tým, že si spíšete všetko, čo potrebujete stihnúť. Držte sa pri tom pravidla 2 – 2. To znamená, že si napíšete všetko, čo vám zaberie viac ako dve minúty a zároveň nepíšete veci, ktoré vám budú trvať viac ako dve hodiny. Také si radšej rozdeľte na menšie úlohy. Ku každej relevantnej položke si napíšte deadline. Ak chcete na okno vyvesiť vianočné ozdoby, je jedno či to spravíte dnes alebo zajtra. Ak ale potrebujete objednať posledný vianočný balíček z e-shopu, pri väčšine obchodov to musíte stihnúť do 18. decembra.

2. Položte si len jednu otázku

Nenechajte sa odradiť dĺžkou svojho zoznamu a zapamätajte si, že sústredenie na viac vecí naraz nefunguje. Pred začatím plnenia úloh si preto položte jednu otázku: „Keby som mal/a z celého zoznamu stihnúť iba jednu vec, ktorá by to bola?“ Podľa toho si určíte prioritu. Keď ju splníte, spýtajte sa otázku znova.

Ľuďom radí, ako žiť bez stresov a dosahovať ciele. Tvrdí, že aj voľný čas si treba naplánovať

Akceptujte, že nemôžete stihnúť všetko. Ide o to, aby ste splnili to podstatné. Aj keď ste perfekcionistami, skúste aspoň na pár dní vyznávať filozofiu „Better done than perfect“ a uzavrite, čo sa dá. Ak ani pri štedrovečernom stole nemáte všetko hotové, vykašlite sa na to. Buďte vďační za veci, ktoré sa vám podarili a užite si vianočnú pohodu, nech už je akokoľvek nedokonalá. V Žurnáli je na to na každý večer jednoduchá otázka: „Za čo dnes ďakujem?“

Reklama

3. Plánujte pomaly

Na plánovanie si nechajte dostatok času. Nenechávajte všetko až na Nový rok, ale začnite už teraz. Zamyslite sa vždy pred spaním nad jednotlivými oblasťami samostatne (v Žurnáli používame Zdravie, Práca, Radosť, Vzťahy, Sebarozvoj) a zodpovedajte si otázky: „Ako budete v tejto oblasti vyzerať o 10 rokov?“

Slováci v Sydney skúmali, prečo nevieme plánovať. Dávajú 6 tipov, ako byť v tom lepší

A čo tak o päť? Čo všetko chcete v tejto oblasti stihnúť do konca roka 2020? Napíšte si večer jednu alebo dve vety a choďte spať. Uvidíte, koľko nových nápadov budete mať každé ráno. Ak vydržíte s týmto návykom päť dní, na Nový rok to máte s plánovaním vyhraté.

Tipy zakladá trojica na metódach, ktoré používajú vo svojich diároch. Foto: Katka Haršányi

4. Neprežeňte to. Stačí vám jedna vec

Je fajn premyslieť si, čo všetko chcete v živote dosiahnuť. Ak sa však naozaj chcete dostať k svojim cieľom, nemôžete ich mať zbytočne veľa. Preto si na každú oblasť zvoľte maximálne jeden cieľ a stanovte si ho tak, aby bol reálny, merateľný a dosiahnuteľný. Napíšte si ho pred seba a podeľte sa s ním so svojím partnerom alebo kamarátom, ktorý sa tak stane vaším „accountibility partnerom“. Vo dvojici to pôjde jednoducho lepšie. To vieme aj my, a preto sme vytvorili komunitu Žurnálistov.

Foto: Katka Haršányi

5. Neriešte predsavzatia, ale systém

Je dokázané, že novoročné predsavzatia nefungujú vo viac ako 80 percentách prípadov. Funguje však systematická práca na ich dosahovaní. Preto si nastavte systém tak, aby vám každý týždeň pripomínal, či ste sa vo svojom predsavzatí posunuli. Každý mesiac sa zamerajte na vec, ktorá vám najviac prekáža a systematicky pracujte na jej odstránení.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk