14. februára 2018

O Pancha Karme som prvýkrát počula pri jednej z mojich pracovných ciest do Singapuru. Moja kolegyňa mi rozprávala, že jej známi z Indie sa raz do roka „idú dať dokopy“ do ajurvédskeho centra. V Starbuckse na Marina Boulevard popíjajúc macha čaj mi s kľudným hlasom hovorila o tom, ako sa my v  Európe staráme o naše autá lepšie než o naše telá. Vyberáme pre ne ten najlepší olej, pohonné látky a raz do roka s nimi ideme na veľkú kontrolu do servisu. Ale pre seba nič podobné nerobíme.

Najprv som sa jej to snažila vyvrátiť, ale nešlo to. Veď má pravdu, väčšina z nás nie je k svojmu telu ani zďaleka taká dobrá. Jeme nezmysly, s láskou si dáme pohárik, alebo dva (tri…), občas si aj zapálime a veľmi radi a často sa stresujeme.

A tak, keď som sa po náročnom období u nás vo Wingsoch (Wings4U) jednoducho prepracovala a vystresovala, spomenula som si na náš rozhovor. Ranné vstávania a hovory s klientmi z Ázie, nočné s klientmi z USA, nepravidelná strava a zaháňanie únavy kávou mali logicky výsledok. Bola som jednoducho unavená. Bolo evidentné, že som potrebovala ísť na veľkú kontrolu do servisu. Zbalila som si kufor a vyrazila do Indie.

Začnite meditovať. Týchto 10 aplikácií vám ukáže, ako na to

Aký šok som zažila, keď som tam pristála. India a ja sme rozhodne neboli láska na prvý pohľad. Všade samý hluk, divné vône, zvláštne farby, chaos a špina. Nevedela som si vysvetliť, prečo, keď som sa snažila ujsť pred stresom, som sa ocitla v krajine, ktorá ma stresuje.

Reklama

Trochu som sa upokojila po tom, čo som strávila pár dní s českými kamarátmi, ktorí tu trávia zimu v rybárskej dedinke Agonde. Milujú to tu a odporučili mi rodinné ajurvédske centrum blízko mestečka Gokarna.

Centrum sa nachádzalo uprostred džungle (dúfala som v pobyt pri mori). Lekár prišiel na dohodnuté stretnutie o hodinu neskôr. Až neskôr som pochopila, že indický čas funguje inak. Dohoda na jednu hodinu znamená niečo medzi jednou a treťou. Nemienia sa predsa stresovať kvôli pár minútam…

Mala som chuť to vzdať a vrátiť sa domov, ale niečo mi hovorilo, aby som tomu dala šancu. Potešila ma cena pobytu, kde za cenu jednej masáže v Bratislave tu mám štyrikrát za deň procedúry, každodennú lekársku starostlivosť, ubytovanie a organické vegetariánske jedlo.

Dajte výpoveď a presťahujte sa sem. 10 krajín, ktoré si môžete dovoliť

Na základe vstupného vyšetrenia mi lekári pripravili individuálny plán. Konečne som sa začala baviť a vychutnávať si rôzne procedúry ako shirodara: masáž na upokojenie mysle pomocou kvapkajúcej vody na čelo, parisheika: bylinný kúpeľ, bahenný kúpeľ, aróma masáž, masáž s horúcimi kameňmi, nasya: čistenie dýchacích ciest kvapkami, basti: klistír, lepa: zábaly s bylinkami a santalovým drevom a rôzne ďalšie. Je krásne nechať sa štyrikrát za deň opatrovať tímom skúsených terapeutov.

Už po prvých dňoch sa dostavili účinky. Nabieha mi energia, smejem sa stále častejšie a hlasnejšie. Som štíhlejšia.  Prepadajú ma stavy eufórie. Aktivity, ku ktorým som sa doma nevedela dostať, mi idú ľahko. Ráno vstávam vyspatá a svieža, o 6:00 ráno cvičím jógu a meditujem. Po pár dňoch si ani neviem spomenúť, že som mohla niekedy byť vystresovaná. Moja myseľ je pokojná. Moje myšlienky sú pomalšie, o veciach premýšľam s nadhľadom a v nových kontextoch. Prichádzajú mi odpovede na pracovné otázky, ktoré som dlho nevedela vyriešiť.

Ak budete potrebovať zregenerovať telo, vyčistiť si hlavu, popri tom si zvýšiť imunitu a nechať sa omladiť, veľmi odporúčam 10- až 20-denný pobyt v ajúrvédskom centre. Pobyt v Indii je vhodný pre tých, ktorí majú radi dobrodružstvo. Ak patríte k tým, čo majú radšej bezpečie a istotu, odporúčam nájsť si centrum v Európe. Zaplatíte síce viac, no vyrovná sa to, pretože nepotrebujete letenku. Mne sa India pomaly ale iste dostala pod kožu a už teraz viem, že sa sem vrátim.

Už po 10 dňoch sa cítim skvele a som pripravená vrátiť sa domov s plnou nádržou, pripravená zrýchliť na 180 kilometrov za hodinu, ak bude treba.

Autorka je spoluzakladateľka a spolumajiteľka B2B marketingovej agentúry Wings4U. Začínala popri materskej dovolenke v časoch krízy, napriek tomu dokázala svoju firmu dostať do celého sveta. Dnes pôsobí v 94 krajinách a okrem Česka sídli aj v Singapure a Seattli. Medzi jej klientov patria Microsoft, Twitter či Oracle.