27. marca 2020

Napriek zatvoreným školám si pripomíname deň učiteľov. Ich prácu však v týchto dňoch paradoxne vnímame viac. Analýza portálu Platy.sk ukazuje, ako je toto dôležité povolanie oceňované v porovnaní s inými zamestnancami na Slovensku. Napríklad v Bratislave je plat stredoškolského učiteľa s desaťročnou praxou na úrovni platu kuriéra.

Deň učiteľov si tento rok pripomíname v mimoriadnej situácii, pre ktorú museli školy zatvoriť svoje brány. Starostlivosť o deti a žiakov je takmer výlučne v rukách rodičov, pre ktorých ide často o veľkú záťaž. Podľa hovorkyne Profesie Nikoly Richterovej môže tento jav podporiť debaty o dôležitosti práce pedagógov.

Ako si ich ceníme v súčasnosti? Analýza portálu Platy.sk rozoberá, ako je toto dôležité povolanie oceňované v porovnaní s inými zamestnaniami na Slovensku.

Ukazuje sa, že medzi nástupnými mzdami učiteľov a iných zamestnancov na trhu práce sú značné rozdiely.

Základný plat začínajúceho zamestnanca s maturitou predstavuje v priemere 924 eur v hrubom. Táto suma je vyššia ako je nástupný plat učiteľa/ky základnej či strednej školy s vysokoškolským vzdelaním. Mzda podľa tabuliek ministerstva predstavuje v tomto prípade 915 eur v hrubom.

Psychologička o domácej výučbe:
Deti by sa mali učiť dopoludnia, keď sú najpozornejšie

Najnižší nástupný pedagogický plat je aktuálne vo výške 738,5 eur v hrubom. Takáto mzda čaká napríklad začínajúcich vychovávateľov/ky alebo učiteľov/ky materských škôl s maturitou.

Práve nízky plat je najčastejším dôvodom, prečo sa stredoškolskí a vysokoškolskí študenti rozhodujú nestať učiteľom. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v roku 2018 realizovala agentúra FOCUS pre Inštitút vzdelávacej politiky a Úrad hodnoty za peniaze. Až 58 percent študentov stredných a vysokých škôl uviedlo, že práve nízky plat je pre nich jeden z troch hlavných dôvodov, prečo sa nevydali na učiteľskú dráhu.

Spomedzi prijatých študentov na učiteľstvo sa na štúdium aj zapísalo len 67 percent, zatiaľ čo priemer pre všetky odbory bol na úrovni 89 percent. Zároveň počet prihlásených študentov na učiteľstvo z celkového počtu prihlásených študentov na vysoké školy klesol od roku 2011 po rok 2017 o tri percentuálne body.

Učil Švédov matematiku. Ivan Ježík hovorí,
že žiak potrebuje vidieť aj učiteľov neúspech

Ako ocenení sa cítia učitelia? Podľa medzinárodného prieskumu OECD TALIS z roku 2019 iba 4,5 percenta učiteľov na Slovensku verí, že táto profesia je v spoločnosti ocenená. Spomedzi ekonomicky najvyspelejších krajín ide o najnižšiu mieru ocenenia. Priemer krajín OECD je 19,7 percenta.

Platy učiteľov nedosahujú napriek niekoľkým navyšovaniam v predchádzajúcom vládnom období stále mzdy ľudí s tým istým stupňom vzdelania v národnom hospodárstve.

V ich zvyšovaní sľubuje nový minister školstva Branislav Gröhling pokračovať. To, či to bude za súčasných okolností reálne, však ukáže až budúcnosť. „Diskutovali sme o tom aj s ministrom financií. Môžem povedať, že urobím všetko pre to, aby sme potiahli platy učiteľov do absolútneho maxima,“ povedal v relácii ZKH denníka Sme.

Regionálne rozdiely

Analýza z dielne Platy.sk pripomína aj veľké regionálne rozdiely na Slovensku, ktoré tabuľkové platy pedagógov neberú do úvahy. „Je teda veľký rozdiel, ak nástupný plat učiteľa porovnávame v hlavnom meste alebo napríklad v Prešovskom kraji,“ upozorňuje Richterová.

Priemerný základný plat začínajúcich ľudí s VŠ vzdelaním 2. stupňa podľa regiónov. Foto: platy.sk

V prešovskom regióne predstavuje nástupný plat zamestnanca s vysokoškolským titulom 2. stupňa v priemere 912 eur v hrubom. Začiatočnícke platy učiteľov sú tu takmer na tej istej úrovni. Priepastný rozdiel môžeme sledovať v Bratislavskom kraji. Priemerný nástupný plat zamestnanca s vysokoškolským titulom 2. stupňa tu predstavuje až 1 351 eur v hrubom.

Richterová tiež pripomína, že regionálne rozdiely môžu prinášať na platy pedagógov rozličné pohľady. „Kým v Bratislave je plat stredoškolského učiteľa či učiteľky s desaťročnou praxou na úrovni platu kuriéra či kuriérky, v Prešove sa dá mzda učiteľa na základnej škole s 5-ročnou praxou prirovnať k mzde na odborných pozíciách ako je napríklad inžinier kvality,“ vysvetľuje.

Porovnávanie konkrétnych povolaní tiež ukázalo, že priemerný plat predavača v Trnave je o takmer 100 eur vyšší ako plat vychovávateľa.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?