20. októbra 2020

Pracovný trh sa otriasa, nezamestnanosť je vyššia ako po minulé roky. Kým niektorí môžu byť na nútených dovolenkách, iní čelia zvýšeným požiadavkám, pre ktoré majú viac roboty ako kedykoľvek predtým. Ďalší zasa cítia, že ich pracovné miesto je ohrozené, a iní v dôsledku pracovných zmien budujú kariéru nanovo.

Nastal čas vytvoriť si kariérnu odolnosť. Najlepší recept, ako na to, môže pôsobiť prekvapujúco: robiť malé veci naozaj dobre. Odložte bokom potrebu upútať pozornosť a túžbu po veľkolepom projekte. Často sú to drobné veci, ktoré majú na kariéru najväčší vplyv.

Na drobnostiach záleží

Na malých veciach záleží viac, ako ste si možno mysleli.

V prvom rade musíte podávať dobrý výkon – pravidelne. Ľudia majú krátku pamäť, takže dobrí musíte byť stále. Váš vynikajúci projekt z minulého roka alebo poznatky, ktoré mali veľký význam na zasadnutí minulý mesiac, sú úžasné. Ale netrávte príliš veľa času poklepkávaním sa po chrbte, pretože tieto úspechy sa rýchlo stávajú starými správami.

Využite príležitosti, aby ste znova a znova podali dobrý výkon. Malé veci sa menia na veľké, keď sa postupom času hromadia. Buďte dôslední, spoľahliví, tí, na ktorých sa pre výsledky zaručene dá spoľahnúť.

Reklama

Fňukanie nepomôže, disciplína áno. Bývalý vojak radí, ako sa nesťažovať

Pri odpútaní sa od hľadania veľkých vecí a zameraní sa na malé, si všimnite silu zotrvačníka. Zotrvačník je mechanické zariadenie, ktoré pomáha poháňať všetky druhy strojov – najmä autá.

Odovzdáva energiu do iných častí stroja. Vynaložte malú snahu na niečo, čo stanoví vašu hodnota, a potom živte svoju pozitívnu reputáciu tým, že naďalej budete pracovať dobre. Na revanš to prispeje celkovému úspechu vašej kariéry.

Takže, ako vyzerajú drobnosti, na ktoré by ste mali dbať?

Pridajte vo svojej oblasti.

Sústreďte sa na požiadavky vo svojej terajšej práci. Nerobte tú chybu, že všetku pozornosť zameriate na niečo, čo chcete do budúcnosti, a stratíte energiu pri aktuálnej robote. Či ste aj na ďalšie úlohy, sa bude posudzovať na základe dnešného výkonu. Takže uistite sa, že dávate, čo treba, a venujte sa súčasnej úlohe.

Preberajte iniciatívu.

Poobzerajte sa po malých vylepšeniach. Možno nájdete účinnejší spôsob, ako robiť svoju prácu, alebo prispejete novými nápadmi do náročného projektu spolupracovníka. Vždy sa obzerajte po novom nápade alebo možnosti zlepšenia. Aj keď vaše podnety svet neohúria, ak majú pridanú hodnotu, lídri a kolegovia ich ocenia.

Buďte disciplinovaní.

Ukážte, že venujete pozornosť detailom. Na stretnutiach – virtuálnych alebo osobných – sa objavte včas. Sledujte si úlohy a plňte záväzky. Disciplinované správanie je paradoxom, pretože, ak si počínate dobre, nevyslúži si to veľkú pozornosť, ale ak zlyháte, ľudia budú menej myslieť váš celkový výkon.

Ak zvládnete týchto desať vecí, presvedčíte kohokoľvek

Budujte si sieť.

Rozhodujúce pre váš úspech bude ukázať empatiu. Keď vám ľudia dôverujú, vážia si vás a oceňujú vzťah s vami, je pravdepodobnejšie, že podporia váš kariérny rast. Drobnosti, ako pýtať sa a počúvať, budujú kontakty a aj malá snaha, napríklad prejav vďačnosti, má veľký vplyv na vzťahy.

Ustrážte sa.

Urobte maximum pre to, aby ste sa vyhli negatívnemu vystupovaniu. Drobnosti môžu mať veľký vplyv na to, ako ľudia posudzujú vaše schopnosti. Ak v konflikte stratíte nervy alebo poviete niečo zraňujúce, aj keď sa to deje v obmedzenej miere, môže to byť na škodu.

Skôr ako odošlete naštvaný email, počkajte pár hodín alebo sa na to vyspite. Vystríhajte sa unáhleného vyhlásenia, ktoré budete ľutovať. Ľudia majú tendenciu pamätať si negatívne veci a spôsob, ako ich ovplyvnilo vaše správanie.

Vyhnite sa aj malým lapsusom v momentoch, keď nie ste vo svojej koži.

Vykresľujete povahu.

Drobné prejavy postupne ukazujú, aký ste človek a profesionál. Ak ukážete nekonzistentné správanie, ľudia budú mať sklon nedôverovať vám. Dôveru zvyšuje predvídateľnosť. Navyše to, ako sa správate deň čo deň, ukazuje, ako rozmýšľate, čo si vážite a akí v jadre ste.

Samozrejme, nikto nie je dokonalý. Ale malá snaha môže mať veľký vplyv na kariéru. Snažte sa teda robiť maximum. Pridajte vo svojej oblasti a vyvíjajte iniciatívu na zlepšenia. Prejavte disciplínu a empaticky si budujte svoju sieť.

Vyhnite sa tomu, aby ste stratili nervy, a vykreslite svoj charakter tým, že budete stále robiť dobré veci. Odolnosť v rámci kariéry je rozhodujúca – a malá snaha sa môže vyplatiť v mnohých ohľadoch – najmä, keď je v stávke tak veľa.

Autorkou článku je prispievateľka Tracy Brower, pre americký Forbes píše o kariére a zmenách v povahe práce.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?