8. októbra 2020

Uľaviť si od svojich obáv je normálne, ale ak pohár skôr vidíte poloprázdny a neváhate o tom svoje okolie stále informovať, pripravujete sa o podstatnú časť životnej energie.

Presvedčený je o tom bývalý námorný dôstojník John Greton „Jocko“ Willink, ktorého podcast o sebadisciplíne a motivácii patrí k najvyhľadávanejším na svete.

Autor kníh Extreme Ownership (v slovenčine dostupné ako Extrémne vlastníctvo) a Discipline Equals Freedom, v ktorej zúročuje skúsenosti zo špeciálnej bojovej jednotky v Iraku, tvrdí, že si nestačí povedať: „Teraz už prestanem byť pesimista a chronicky sa sťažovať.“

Za čas, ktorý strávite scrollovaním na sieťach, by ste prečítali 200 kníh ročne

Aby ste seba a svoje okolie nečastovali negatívnymi komentármi na čokoľvek, musíte zmeniť svoje správanie.

Niečo nevyšlo, to je dobre!

Podľa Willinka si vždy, keď niečo nedopadne podľa našich predstáv, máme najskôr povedať: „To je dobre.“ Nevyšlo vám povýšenie? To je dobre, aspoň sa môžete sústrediť na osobný život a svoje koníčky. Prehrali ste? To je dobre, pretože z chýb sa človek najviac učí. Zastihli vás nečakané komplikácie? To je dobre, aspoň si natrénujete, ako dokážete efektívne improvizovať.

Na väčšine zložitých situácií sa dá nájsť niečo pozitívne, čo vám pomôže osobnostne vyrásť. Keď si tento prístup vyskúšate, časom sa stane vaším autopilotom a vás prejde chuť svojim známym hodiny vykladať, prečo nič vo vašom živote nie je dobré.

Viete, ako na domáci tréning emočnej inteligencie?
Zlepší vám to sebaovládanie aj empatiu

A určite sa nesťažujte, keď túto schopnosť neovládnete hneď. Podľa dôstojníka to trvá v priemere až dva roky.

Život je výzva

Môže vám to pripadať ako klišé, ale utrpenie je súčasťou nášho bytia a vždy bude existovať nejaká oblasť, v ktorej by sa nám mohlo dariť lepšie. V skutočnosti však nezáleží na tom, čo presne sa nám prihodilo, ale na našom prístupe: či sa dokážeme dostatočne motivovať k tomu, aby sme prijali aktívnu úlohu a nasmerovali svoju energiu správnym smerom, alebo sa pri najmenšom zakopnutí utápali vo vlnách sebaľútosti.

Článok vyšiel v českej verzii magazínu Forbes, autorkou je redaktorka Anna Nosková.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?