9. marca 2018

Nezáleží na tom, aký druh podnikania robíte, niekedy proste potrebujete extra kapitál. Mnoho majiteľov malých podnikov má problémy, pokiaľ ide o zabezpečenie tradičných úverov od banky. Veritelia často pri navýšení podnikateľských úverov váhajú.

Ako alternatívnu možnosť financovania skúste zvážiť pôžičku od priateľov a rodiny. Ak to urobíte správne, požičanie si peňazí od ľudí, ktorých poznáte, môže pomôcť vášmu biznisu. Viem to, po dobu viac ako 30 rokov podnikania moja spoločnosť profitovala z pomoci od priateľov a rodiny.

Ako žiť svoj sen, hoci váš ťaží veľká pôžička

Pre náš druhý startup projekt sme si partnerom požičali 10-tisíc dolárov od jeho matky, ktoré sme potrebovali na nákup vybavenia pre efektívnejšiu prevádzku. Ok, mysleli sme si, že ho potrebujeme. Ako sa ale ukázalo, vybavenie nadmerne skomplikovalo celý proces, a preto sme skončili pri lacnejšej verzii.

Všetko si starostlivo naplánujte. Foto: Pexels

Aj napriek tomu, že zariadenie pre nás nebolo vhodné, proces pôžičiek od rodiny bol dôležitým míľnikom. Naučili sme sa vyhodnotiť naše potreby pred investovaním do podnikania. Taktiež sme pochopili, ako si požičať peniaze od niekoho, koho osobne poznáme. Táto skúsenosť nám pomohla položiť základy úspešnej účtovnej a mzdovej spoločnosti.

Reklama

Čítanie kníh vám v podnikaní môže pomôcť. Inšpiráciu nájdete aj v týchto 5 tituloch

Priateľské a rodinné pôžičky ponúkajú veľa skvelých výhod, ako napríklad uvoľnenejšie podmienky. Ak si ale chcete takto požičať, potrebujete stratégiu, ktorá vám pomôže rozširovať vašu spoločnosť bez toho, aby ste spálili nejaké mosty.

Ako si požičať peniaze od priateľov a rodiny?

Starostlivo si to naplánujte. Nemáte zaručený úver len pre to, že máte s týmito ľuďmi vzťah. Nasledujúce tipy vám pomôžu vyhnúť sa finančným ťažkostiam a poškodeným vzťahom.

Rozmyslite si, koľko potrebujete

Nechcete si požičať menej alebo viac peňazí, než v skutočnosti potrebujete. Zistite si presné čísla kapitálu, ktorý splní vaše ciele. Pridajte všetky svoje podnikateľské výdavky, vrátane počiatočných, režijných a prevádzkových nákladov. Výpočtom výpožičnej sumy viete vysvetliť, do čoho peniaze investujete. Vaši priatelia a rodina vám požičajú skôr, ak budú vedieť, že je pôžička oprávnená.

Naplánujte si slová, ktorými ich presvedčíte

Ak hovoríte so svojimi priateľmi a rodinnými príslušníkmi, je prirodzené, aby bolo stretnutie neformálne. Požiadať ich o peniaze ale nie je žiadny vtip. Musíte pristúpiť k priateľom a príbuzným s podnikateľským plánom, ktorý treba brať vážne. Presviedčať by ste ich mali dôvodmi, pre ktoré je dobré investovať do vášho podnikania a dokázať, že budete môcť pôžičku aj splatiť. Tieto slová začnite príbehom. Popíšte im poslanie značky a problém, ktorý vyriešite pre spotrebiteľov. Ukážte priateľom a rodine úspechy, ktoré ste dosiahli ako podnikateľ, a to pomocou tvrdých faktov. Následne vytvorte podrobný plán o tom, ako použijete extra kapitál. Ukážte im, ako ich investície prinesú ďalšie príjmy.

Vysvetlite riziko

Udržujte komunikáciu otvorenú, ak si požičiavate od známych či rodiny. Buďte úprimní v tom, ako použijete ich peniaze a dávajte im aktuálne informácie o podnikaní. Môže byť ťažké povedať niekomu, od koho ste si požičali, že veci nejdú tak celkom podľa plánu. Ak ale títo ľudia zistia, že ste o financiách klamali, mohlo by to výrazne naštrbiť ich dôveru. Nechcete si predsa kvôli biznisu zničiť vzťahy. Uistite sa, že priatelia aj rodina rozumejú riziku, ktoré sa s požičiavaním peňazí spája.

Ponúknite protislužbu

Možno bude jednoduchšie presvedčiť priateľov aj rodinných príslušníkov, aby vám požičali peniaze, ak im na oplátku ponúknete niečo aj vy. Jednou z výhod, ktoré môžete ponúknuť, je podiel vo firme. Tým získa váš veriteľ v spoločnosti čiastočné vlastníctvo.

Podpíšte dohodu

Formálna dohoda je pri pôžičkách od známych či rodiny potrebná. Zabezpečuje totiž, že všetky strany rozumejú každému z aspektov úveru. Tiež vám pomáha zostať na tej správnej ceste pri míňaní a splácaní peňazí.

Vytvorte si preto dohodu, ktorá obsahuje podrobnosti o zmluvných podmienkach. Zahrňte do nej sumu úveru, plán platieb a podnikateľský plán. Rovnako si dajte záležať aj na bodoch, ktoré obsahujú informácie o tom, čo sa stane, ak vy alebo veriteľ nebudete dodržiavať podmienky úveru.

Bolo by dobré, ak by sa na vaše dokumenty pozrel aj právnik alebo daňový poradca. Na konci sa uistite, že každá strana podpísala a má vlastnú kópiu.

Hlavná foto: Pexels

Prispievateľ Mike Kappel píše pre Forbes.com o malých podnikoch.