Častá otázka, s ktorou sa stretávam počas trénovania zručností potrebných na pohovor, znie: „Čo si možno obliecť?“ Nedávno som viedla kurz, na ktorom sa zúčastnili ľudia z generácie baby boomers, ktorých zaujímalo, čo je súčasťou profesionálneho vzhľadu. Jeden zo študentov povedal: „Na oblečení už nezáleží. Na pohovor môžete ísť oblečení neformálne, najmä ak ide o zamestnanie v tech oblasti. Môžete si obliecť to, čo nosíte do práce každý deň.“ Väčšina ďalších študentov s týmto názorom nesúhlasila. A ani ja nie.
Čo si teda zamestnávatelia všímajú? Opýtala som sa na to odborníčky z HR sféry, a jedna vec je istá. Ženy si určite všimnú vaše oblečenie, značky, ktoré nosíte, topánky aj kabelky.
Čo hovorí výskum?
Wall Street Journal uverejnil článok o tom, či by ste si na pohovor mali obliecť luxusné značky. Tie predsa vyjadrujú bohatstvo, vysoké spoločenské postavenie a moc. No dvaja vedci z americkej Kellogg School of Management, Derek Rucker a Christopher Cannon, sa nedávno pýtali, či môže nosenie luxusných značiek niekedy dopadnúť zle. Mohli by pohovor ovplyvniť logá Gucci či Burberry?
Pohovor má byť dialógom.
Toto je 20 otázok, ktoré môžu položiť uchádzači o zamestnanie
Výskum naznačuje, že uchádzači o zamestnanie by mali starostlivo zvážiť, akú správu o sebe vysielajú okoliu nosením luxusných produktov. Pokiaľ si konkrétna práca vyžaduje dôveryhodnosť, empatiu či láskavosť, tak by ste mali tieto symboly statusu nechať doma.
Rucker a Cannon navrhli v tejto súvislosti štyri experimenty. V prvom z nich ukázali 120 ľuďom, ženám aj mužom, identické fotografie človeka v tričku. Na jednej z nich nebolo na tričku žiadne logo, na druhej bolo tričko značky Gucci. Výskumníci následne účastníkov experimentu požiadali, aby ohodnotili rôzne charakteristiky človeka na fotografii. Nižšie hodnotenie získala osoba s logom luxusnej značky za vlastnosti ako srdečnosť, dôveryhodnosť či láskavosť, no účastníci jej tipovali vysoké spoločenské postavenie.
Dlhodobo nezamestnaný človek na pohovore?
Netreba klamať, no dať zmysel kariérnej pauze
Výskumníci následne experiment zopakovali s ďalšími 120 ženami a mužmi. Použili však identické fotografie ženy s kabelkou. Na jednej bola bez značky, na druhej išlo o tašku Burberry s kockovaným vzorom. I tejto žene pripísali účastníci výskumu vyšší status, avšak nižšie hodnotenie získala za srdečnosť.
Čo hovoria HR manažéri?
Lizzie Rahm, HR manažérka v spoločnosti Clark Nuber, sa v práci stretáva s mnohými uchádzačmi o zamestnanie. Keď som s ňou hovorila o článku z Wall Street Journal, prišla s konkrétnymi radami, čo by ste mali a nemali nosiť na pohovor na isté, najmä lepšie platovo ohodnotené pracovné pozície: „Väčšina zamestnávateľov stále očakáva, že muži a ženy sa dostavia na pohovor v obleku alebo kostýme. HR manažéri si všímajú, ako je kandidát upravený. Pýtajú sa: ‚Sú v peknom obleku či kostýme, ktorý im sedí? Reprezentovali by vhodne našu spoločnosť?‘ Prvý dojem si nerobím na základe kabeliek alebo luxusných značiek, no niektorí ľudia z tímu si to všimnú.“
S Rahm sme tiež diskutovali o neformálnom pracovisku. „Pohovory sú špeciálne udalosti a do výberu oblečenia musíte vložiť úsilie. Napríklad ľudia z generácie baby boomers by mali prísť v obleku alebo kostýme. Pravdepodobne sa uchádzajú o manažérsku pozíciu, takže musia vyzerať elegantne.“ Keď som sa jej opýtala na rady týkajúce sa pohovorov do tech spoločností, odpovedá: „Závisí to od pracovnej pozície. Povedala by som, že sa treba obliecť vhodne, no nie v kompletnom obleku či kostýme. Pre mužov je lepšou voľbou košeľa, sako a rovnaké nohavice, ale žiadna kravata.“
Na pohovor v dobre padnúcom oblečení
Tiež by ste si mali obuť pekné topánky. A uistite sa, že sú čisté a lesklé. To si totižto ľudia všimnú. „Ženy si môžu obliecť elegantné nohavice, sukňu alebo šaty. Je lepšie skombinovať sako so sukňou alebo šatami. Uistite sa, že nech si vyberiete čokoľvek, tak v tom vyzeráte dobre.“ Rahm tiež uvádza, že v spoločnosti robili prieskum medzi uchádzačmi o zamestnanie a pýtali sa ich, čo by si mali obliecť na pohovor. Prekvapivo práve generácia mileniálov uviedla, že by malo ísť o oblek, aj keď ho v práci nenosia.
Rahm vysvetľuje: „To, čo na sebe máte v práci, nie je to, čo si máte obliecť na pohovor. Vo firmách sa totiž konajú aj udalosti alebo akcie, pred ktorými môže prísť zamestnancom email, že si musia obliecť oblek.“ Preto by ste sa mali upraviť a vhodne obliecť napríklad na prezentácie a stretnutia s klientmi a menej formálne môžete prísť oblečení napríklad, keď ste iba v kancelárii.
Chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť
„Každá veková skupina robí chyby. Mileniáli a vysokoškolskí študenti sa dokážu na pohovore objaviť v nedbalom a nevyžehlenom oblečení. Síce si dali na seba to najlepšie, čo v šatníku mali, no nepokúsili sa urobiť dojem, že sú profesionáli,“ uvádza Rahm. „Ľudia z generácie baby boomers niekedy prichádzajú v nevhodnom oblečení, ako napríklad v starých oblekoch a kostýmoch, ktoré im viac nesedia. Oblečenie vám musí sadnúť bez ohľadu na vek.“
Prvý dojem je dôležitý, pretože zamestnávatelia robia závery i na základe vášho oblečenia a vašej prezentácie. Vhodné oblečenie, pevné podanie ruky, vrelý úsmev a sebavedomý postoj ukážu, že ste tým správnym človekom, ktorého by mali prijať do zamestnania. Rahm na záver ešte odporúča: „V našej firme sa staráme aj o srdečnosť. Naša firemná kultúra je o prepojení s klientmi a pracovné prostredie podnecuje k spolupráci. Na dnešnom pracovisku si veľa miest vyžaduje, aby ste ukázali svoju srdečnosť a zároveň i zručnosti. Preto nepodceňujte dôležitosť úsmevu.“
Prispievateľka Robin Ryan píše pre Forbes.com o kariérnych radách pre generáciu baby boomers.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]