Mať nekonečne veľa možností je stelesnením slobody a problémov súčasne. Znamená to, že svojím rozhodnutím zabijete všetky ostatné alternatívy.
Ak sa nad týmto mechanizmom zamyslíme do dôsledkov, pochopíme, že každý náš čin, aj ten najmenej významný, môže mať ďalekosiahle dôsledky.
Úspech sa mnohokrát definuje ako sled správnych rozhodnutí. Prakticky to znamená, že vaša voľba by so sebou mala niesť čo najmenej negatív.
Tri témy, ktorým sa v práci radšej vyhnite: výzor, deti, peniaze
Podľa autora svetového bestselleru Jemné umenie, ako mať veci v paži (The Subtle Art of Not Giving a Fuck) Marka Mansona o svojich rozhodnutiach nedostatočne premýšľame a nedokážeme dostatočne zvážiť zisk a stratu. Alebo, môžeme to pomenovať aj ako cenu, ktorú musíme za svoju voľbu zaplatiť.
Ako vyzerá dobré rozhodnutie?
Predstavte si hádzanie dvojeurovkou. Padne číslo, vyhráte desať eur, padne znak, prehrali ste. Zahráte si? Veľmi pravdepodobne áno, veď strata sa zdá zanedbateľná, zatiaľ čo zisk oproti nej celkom vysoký.
Tento príklad jednoducho predstavuje, ako by vaše rozhodnutia mali ideálne vyzerať. Hrozba straty čo najmenšia, zisk čo najväčší. Preto sa nabudúce nebojte odpovedať na inzerát na pozíciu, na ktorú si netrúfate, alebo na konferencii osloviť rečníka, ktorý predstavuje váš profesijný idol.
A teraz zlé rozhodnutie
Typický príklad je rýchla jazda autom, keď niekam ponáhľate. Stratiť môžete všetko, získať včasný príchod do práce. Je to dôležité, ale nie životne. Ďalším príkladom je lož, vďaka ktorej máte okoliu pripadať významnejší a úspešnejší.
Urobiť dojem je však pomerne malý zisk, keď ho porovnáme s rizikom straty reputácie.
Hodnoty v hlavnej úlohe
Úskalia väčšiny rozhodnutí sú v ich zložitosti. Máte si aktuálne kúpiť byt alebo zostať v nájme? Odísť z práce, aby ste začali študovať úplne nový smer, ktorý má momentálne budúcnosť?
Kompasom pre robenie životných rozhodnutí sú naše hodnoty. Musíte sa v tých svojich skvele orientovať, aby ste vedeli, čo chcete a kam smerujete.
Ja som ale… Prečo sa v spoločnosti stále zhadzujeme a čo sa s tým dá urobiť?
Povedané úplne na rovinu: robiť správne rozhodnutia nie je nič ľahké. Aj v prípade, že je nám úplne jasné, ako tá bezchybná voľba vyzerá. Naopak, zlé rozhodnutia, tie idú ako po masle.
Čo ovplyvňuje naše rozhodnutia?
Vyberať si, čo nám v budúcnosti uškodí, je pre človeka prirodzené. Nechávame sa unášať emóciami a nevieme premýšľať v dlhšom časovom horizonte, čo dokazujú najrôznejšie výskumy, ktoré potvrdzujú, že väčšina ľudí radšej rýchlo získa menšiu sumu peňazí, než aby čakala dlhšie na väčšie.
Tiež sa nechávame ovplyvňovať statusom ostatných. Všimnite si napríklad, že ak niečo hovorí úspešný človek, budete s jeho názormi súhlasiť skôr, ako keď to tvrdí niekto, kým vy nechcete byť.
Chyby sú dôležité, ale rozhodnutie môžu byť vyrovnanejšie
Zbaviť sa omylov by znamenalo prestať existovať. Chyby sú dôležitou súčasťou procesu spoznávania. Problém je, že aj keď stále počujeme, ako máme všetci na chyby právo (je to tiež základná poučka asertivity), okolie sa s našimi omylmi zle zmieruje.
Skúste si viesť denník, kde budete reflektovať riziká a výhody dôležitých situácií. Tieto zápisy vám umožnia odstúpiť zo svojho uhla pohľadu a vidieť celú situáciu z väčšej perspektívy.
Naučte sa prekonávať strach
Správne riešenia si žiadajú nielen väčšie úsilie, ale často znamenajú urobiť niečo inak. Čo je trochu strašidelné, ale čím viac opúšťame to, čo poznáme, v prospech činov, ktoré síce nie sú pohodlné, ale užitočné, tým menej sa ich budeme desiť.
Autorka článku Anna Nosková je redaktorka Forbes.cz.
Našli ste chybu? Napíšte na [email protected]