22. júna 2020

Cieľom azda všetkých manažérov, ktorí zo seba denne v práci vydávajú maximum, je dostať sa na vrchol kariérnej oblasti alebo spoločnosti. Priečku za priečkou sa vytrvalo šplhajú po rebríku za úspechom a dúfajú, že im to vydrží dlhé roky. Ako si to môžu zabezpečiť a vyhnúť sa pádu?  

Úspešných manažérov krížom cez rôzne kariérne oblasti spája podľa HR odborníčky Lenky Gejdoš Müllerovej jedna zásadná a nezameniteľná vec. Ich odborné znalosti. Prečo to tak je, upresňuje slovami: „Ťažko sa udržia na špici dlhé roky, ak im ľudia pod nimi neveria odbornosť.“ A nie je to snáď absolútne logické a pravdivé? Žiadny zamestnanec predsa nebude vzhliadať k osobe, ktorej vedomosti a skúsenosti sú na dennej báze spochybňované.  

Lenka Gejdoš Müllerová približuje, ako sa môžu manažéri udržať na vrchole. Foto: archív Lenky Gejdoš Müllerovej

Z pohľadu HR odborníčky okrem iného zaváži aj to, akým spôsobom sa manažéri dostanú na vrchol kariérnej oblasti alebo spoločnosti. Strmý pád predpokladá u tých, ktorí mali natoľko „silný žalúdok“, aby si na špicu pomohli na úkor ostatných. „Prestanú baviť svojich mecenášov. Tí sa im jedného dňa otočia chrbtom a nechajú ich padnúť,“ konštatuje . A to sa s ich povesťou bude vliecť naďalej.  

Chcete dosiahnuť väčší úspech a viac šťastia? Tieto dva prístupy vám v tom môžu brániť

Ideálnym riešením je podľa Gejdoš Müllerovej, ak si spoločnosti vyberajú z radov vlastných zamestnancov a na vrchol pomáhajú tým, ktorí si to skutočne zaslúžia. Takí manažéri majú vo svojom arzenáli zdravú mieru ambícií, sebavedomia a vzťahu k ostatným. Na každom pracovisku by mali byť zamestnanci šťastní a spokojní, čo dokážu zabezpečiť iba nadriadení s vhodným vzdelaním, skúsenosťami, povahou a štýlom riadenia. Tí vydržia dlhodobo, pretože by o nich spoločnosť prísť nechcela.  

Reklama

Vždy o krok napred

Dôležitou otázkou teda zostáva, ako sa môžu sami manažéri udržať dlhé roky na špici kariérnej oblasti alebo spoločnosti. „Ak vezmeme expertízu ako parameter, o ktorom sa ani netreba baviť, je to dobre vyskladaná batéria toľko omieľaných mäkkých zručností,“ vysvetľuje Gejdoš Müllerová. Títo manažéri na vrchole by zároveň nemali zabúdať, že musia byť vždy o krok pred ostatnými.  

Náskok si podľa HR odborníčky dokážu získať pomerne ľahko tým, ak sú za každých okolností schopní čítať situáciu v biznise a vedomostne či technologicky predbehnúť konkurenciu. Pokiaľ si túžia úspech udržať dlhodobo, významnú úlohu zohráva aj ich ľudská stránka. Jednoducho by sa nikdy nemali hrať na absolutistických vševedov, upozorňuje Gejdoš Müllerová. Čo to znamená v praxi? 

Mindset manažéra zaváži. 3 otázky pre lídrov,
ktorí si chcú upratať v myšlienkach a smerovaní

„Je veľkou úľavou pre zamestnancov, ak k nim manažér „zíde dole“ a nechá si poradiť,“ dodáva. To sú momenty, vďaka ktorým chápu, že manažéri sú tiež iba ľuďmi z mäsa a kostí, ktorí majú svoje nedostatky. Veď nikto nie je dokonalý a preto to ani netreba predstierať. Manažéri by sa preto mali na pracovisku vždy správať čo najprirodzenejšie. „U ženy sa ráta, ak si ponechá ženskosť a nesnaží sa zapadnúť medzi mužov. U muža zase, keď je jednoducho mužom,“ ozrejmuje.  

Prestíž neznamená slávu

Nuž a čo taká prestíž? Pomôže manažérom udržať sa na špici kariérnej oblasti alebo spoločnosti dlhé roky? Gejdoš Müllerová hodnotí, že nie každý úspešný človek musí byť nevyhnutne známy. „Ak sa bavíme o dlhodobom úspechu, môže byť menej verejne nápadný manažér lepšie stabilizovaný ako ten, na ktorého mieria svetlá reflektorov,“ opisuje.  

Preto je ideálne, ak si manažéri budujú prestíž v kruhu spoločnosti cez svoje kvalitné výsledky a vytrvalú prácu. Z pohľadu HR odborníčky by mali tiež neprestajne zvyšovať svoje kvalifikácie spoločne s elementárnymi ľudskými kvalitami. „Len sa spýtajte zamestnancov. Tí zostanú preto, lebo ich šéf jednoducho vie a je to ešte i dobrý človek,“ uvádza Gejdoš Müllerová, podľa ktorej ide o jednoduchú rovnicu.  

Buďte lepší líder. 9 rád, ako ukážete zamestnancom, že si ich ceníte

Počas dlhodobého pobytu na vrchole kariérnej oblasti alebo spoločnosti musia manažéri riešiť i výzvy týkajúce sa motivácie. Hlavne v momentoch, počas ktorých sa ich zmocní pocit, že je ich okolie vyčerpané a oni nemajú z čoho čerpať motiváciu. „Čím je človek vyššie a dlhšie tam prebýva, tým je pravdepodobnejšie, že vie a vidí veci, o ktorých zamestnanci ani netušia. To môže byť ubíjajúce,“ konštatuje HR odborníčka.  

Vtedy sa potrebujú na chvíľu vytratiť, pretože zo všetkého najdôležitejšie je vyčistiť si myseľ. Gejdoš Müllerová vraví, že úspešní manažéri by skrátka mali mať záľuby, vďaka ktorým môžu ďalej rásť, spoznávať ľudí mimo kariérnu oblasť a rozširovať svoje ľudské kompetencie. „Vyvetraná hlava vidí cesty a motiváciu ísť ďalej aj tam, kde to už nešlo,“ konštatuje na margo psychohygieny 

Priezrační ako sklo

Nuž a nesmierne ambiciózni manažéri môžu mať problém vo chvíli, keď narazia na strop a prídu na to, že sa už nemajú kam posunúť. Stoja na najvyššej priečke rebríka. „Sme na malom Slovensku, ktoré má svoje kariérne limity,“ pripomína HR odborníčka. Manažéri síce majú možnosť presunúť sa do zahraničia, ale to môže vyústiť do nutnosti presťahovať svoju rodinu alebo udržiavať vzťah na diaľku. 

Už nechcete byť len manažér? Dvojica expertov má 10 tipov,
ako sa zmeniť na lídra a vizionára 

Čo by teda mali robiť, ak o niečo podobné celkom určite nestoja? Z pohľadu Gejdoš Müllerovej by sa mohli pokúsiť o odvážny krok do neznáma. Jednoducho by mali zmeniť kariérnu oblasť, v ktorej dlhodobo pôsobili. „Je to v istom zmysle cúvnutie o dva kroky späť, no zároveň ide o priestor na nový rast,“ hovorí.  

Na špici kariérnej oblasti či spoločnosti by si manažéri mali dávať veľký pozor predovšetkým na to, aby nikdy nepodľahli internému či externému tlaku, pre ktorý by chtiac-nechtiac museli ohroziť svoj morálny kredit alebo doterajšiu tvár. Tou najväčšou devízou je podľa HR odborníčky, ak dokážu zostať dlhé roky priezrační ako sklo.  

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?