29. mája 2020

Za posledných 15 rokov som spolupracovala s tisíckami profesionálov z korporátneho aj podnikateľského sveta. Často som si u nich všimla dva negatívne stavy mysle, ktoré im bránili dosiahnuť finančnú odmenu a uznanie, o ktoré mali záujem. Preto stagnovali alebo zarábali, či dosahovali oveľa menej, než boli podľa svojho názoru schopní.  

Zdá sa, že sa tieto nevedomé negatívne prístupy vyskytujú skôr u žien než u mužov. Tiež o tom svedčí tom zistenie, podľa ktorého sa ženy usilujú o povýšenie iba vtedy, ak spĺňajú 100 percent stanovených požiadaviek, muži sa oň hlásia už pri 60 percentách. Ďalším príkladom je, že 57 percent mužov po škole vyjednáva o svojom prvom plate, kým rovnakú vec robí len 7 percent žien. Tieto druhy správania sa formujú v prvom rade vnútorným presvedčením.  

Sabotáž vlastného úsilia

Ako teda stav mysle ovplyvňuje naše správanie a výsledky? Ako terapeutka a kariérna konzultantka som na vlastné oči videla, že to, v čo veríme, nás priamo ovplyvňuje. Má to dosah napríklad na to, ako sa správame a hovoríme, ako nadväzujeme vzťahy, vnímame príležitosti, rozhodujeme sa, do čoho sa pustíme a do čoho nie a čo vo svojom osobnom aj kariérnom živote tolerujeme.  

Mindset manažéra zaváži. 3 otázky pre lídrov,
ktorí si chcú upratať v myšlienkach a smerovaní

Môže sa preto stať, že pokiaľ túžite po povýšení, ale nie ste si istí, či si ho zaslúžite alebo či na vyššej pozícii uspejete, budete pravdepodobne konať a hovoriť spôsobom, ktorý sabotuje vaše úsilie získať lepšie miesto. Dve negatívne zmýšľania, ktoré výrazne ovplyvňujú to, koľko zarobíte a či dosiahnete úspech, sú tieto: 

Reklama

#1: „Ak získam to, o čom snívam, mne alebo mojej rodine sa stane niečo zlé.“   

a 

#2: „Nie som hodný povýšenia (alebo vyššieho platu) a skutočne si nezaslúžim viac.“   

V uplynulých rokoch ma nadchli rozhovory s expertmi a lídrami o prístupoch, ktoré nás držia na uzde. Jedným z týchto ľudí je Gay Hendricks pracujúci v oblasti transformácie vzťahov a ľudskej mysle už viac ako 45 rokov. Napísal viac než 40 kníh vrátane Five Wishes (u nás dostupné ako Pět přání, pozn. red.), The Big Leap, Conscious Loving a Conscious Loving Ever After 

Váš a šéfov zdravý úsudok sa môžu líšiť.
Zistite, ako mozog spracúva informácie

V titule The Big Leap prezrádza kľúčové informácie, čo mnohí profesionáli prežívajú ako problém „hornej hranice“ . Ide o pevnú vnútornú „bariéru“, ktorá im bráni dosiahnuť viac peňazí, šťastia, lásky, úspechu a ďalších vecí. 

Hendricks sa podelil o toto:

„Za posledných 45 rokov som pracoval so stovkami mimoriadne talentovaných a schopných vedúcich pracovníkov či profesionálov. Aj napriek ich úžasným schopnostiam stále existovali životné oblasti, v ktorých narážali na problém hornej hranice a sabotovali sa. Vo svojej práci odhaľujem vnútorné presvedčenia, ktoré tento problém spúšťajú, aby mohol potenciál ľudí rásť. A to bez toho, aby hlavou narážali do falošného stropu, ktorý vytvárajú systémy negatívneho presvedčenia.“

Ide o štyri bariéry: 

Skrytá bariéra #1: Pocit fundamentálnej chyby.

Toto je azda ten najväčší a najrozšírenejší strach. Mnohí z nás cítia, že je s nami niečo fundamentálne zle a nezaslúžime si väčší úspech alebo viac šťastia. Tento strach spôsobuje, že sa držíme späť v naplnení nášho konečného potenciálu. Myslíme si totiž, že si to skrátka nezaslúžime.

Skrytá bariéra #2: Nelojálnosť a samota.

Ďalšou rozšírenou obavou je nelojálnosť alebo opustenie ľudí, ktorí tu pre nás v minulosti boli. Stránime sa väčšieho úspechu, pretože sa bojíme, že skončíme sami, opustíme vlastné korene a necháme za sebou ľudí, ktorých milujeme a záleží nám na nich.  

Skrytá bariéra #3: Viera, že väčší úspech prináša väčšie bremeno.

Tretím strachom je, že sa staneme bremenom. Niektorí ľudia nevedome veria, že väčší úspech prináša väčšie bremeno.  

Skrytá bariéra #4: Strach z vyniknutia.

Táto obava je častá v prípade nadaných a talentovaných detí. Prejavuje sa silným podprahovým odkazom výchovy. Ide o to, že ak príliš vynikáme medzi ostatnými, tak tým spôsobujeme, že sa ľudia v našom tieni budú cítiť zle.  

Väčší úspech a viac šťastia často vyvolávajú tieto obavy, pre ktoré sa sťahujeme späť k nižším úrovniam naplnenia. Všetky tieto skryté bariéry nejakým spôsobom súvisia s vnútorným presvedčením alebo vierou, že pre váš život nebude dobré, ak dosiahnete úspech a finančnú odmenu, po ktorej vedome túžite.  

Pokiaľ ide o druhý negatívny prístup, tento problém pozorujem u nespočetného množstva žien, ktoré vyhľadávajú kariérnu pomoc. Vnútorne síce cítia, že by mali získať povýšenie alebo vyššiu „kompenzáciu“ za svoju prácu, ale navonok sa nesprávajú tak, ako keby tomu skutočne verili. Na zvrátenie podobného problému by ste mali podniknúť niekoľko krokov: 

  1. Svojmu nadriadenému predložte obchodný prípad. Ukážte, čím všetkým ste prispeli spoločnosti a čo ste dosiahli. Jasne a bez emócií šéfovi vysvetlite, prečo si zaslúžite povýšenie alebo vyšší plat. 
  2. Aktívne objavuje kariérne možnosti a chodievajte na pohovory mimo vášho súčasného zamestnania. To vám pomôže objasniť si vašu skutočnú hodnotu na trhu práce. 
  3. Hovorte so svojimi mentormi a sponzormi o spôsoboch, ktorými by ste mohli preukázať svoju hodnotu. Taktiež sa zamerajte na konkrétne kroky, ktoré by ste mali absolvovať na ceste k vyššiemu platu. 
  4. Vyplňte medzery a preukážte svoju hodnotu v súčasnom zamestnaní. Napríklad: Pokiaľ sa obávate, že nie ste v predaji takí dobrí ako vaši kolegovia, zmeňte tento strach či presvedčenie. Jednoducho sa zaviažte, že budete robiť všetko, čo je vo vašich silách, aby ste čo najskôr získali viac klientov. Okrem toho prichádzajte s novými nápadmi alebo učte ostatných. Nech vaši nadriadení a kolegovia vidia hodnotu, ktorú prinášate. 
  5. Vysvetlite svojmu nadriadenému, že nie ste odmeňovaní tak, ako by ste mali byť. Zostavte jasný plán rozvoja so stanoveným časovým harmonogramom na dosiahnutie vyššieho platu a povýšenia.
  6. Ak si myslíte, že nedostávate to, čo si zaslúžite, pre rodovú zaujatosť alebo nespravodlivosť, hneď sa s tým vysporiadajte. Konzultujte svoje práva s právnikom alebo posúďte, komu by ste mali tento problém nahlásiť. Prípadne aktívne začnite hľadať nové zamestnanie. 

Pokiaľ neurobíte žiadny z týchto krokov, zrejme nie ste vnútorne dostatočne vyrovnaní, sebavedomí, silní alebo odhodlaní. Chýba vám to, čím by ste mohli podporiť svoj sen zarobiť viac peňazí alebo získať lepšiu pracovnú pozíciu. Nič z toho vám nespadne len tak do lona. Musíte nabrať guráž a každý deň podniknúť rozumné a dobre naplánované kroky, ktorými by ste demonštrovali svoju hodnotu.  

Prispievateľka Kathy Caprino píše pre Forbes.com o kariére, rozvoji, leadershipe a ženách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?