10. mája 2020

Odborníci už roky varujú pred nedostatočnou pripravenosťou na pandémiu infekčného ochorenia. Tento rok môžete v priamom prenose sledovať, ako to dopadlo s Covid-19. Rovnako už dlhodobo vystríhajú spoločnosť, že nevenuje pozornosť pokračujúcej epidémii obezity. Nuž, ani v riešení tohto problému sa ľudstvu nedarí.  

Toto nie jediné spojenie medzi pandémiou koronavírusu a obezitou. Nedávno zverejneného dáta naznačujú, že práve obezita môže spôsobiť horšie výsledky ochorenia Covid-19. Nie je skvelé, keď sa spoja dva hlavné problémy verejného zdravia, a spoločnými silami zhoršia situáciu? Mimochodom, toto bol sarkazmus. Týmto správam sa celkom určite “potešia” Spojené štáty americké, ktoré podľa Centers for Disease Control and Prevention zaznamenali nárast obezity z 30,5 percenta v rokoch 1999 až 2000 na 42,4 percenta v rokoch 2017 až 2018. Áno, opäť sarkazmus.  

Zdravie má byť najväčší životný cieľ. Toto je 25 tipov, ako byť lepší k sebe ale i životnému prostrediu

Potrebnejšia ventilácia

Ako väčšina informácií o ochorení Covid-19, aj predpoklady o jeho vzťahu s obezitou sú stále predbežné. I napriek tomu sa stačí pozrieť na nesarkastické údaje od Associated Hospitalization Surveillance Network (Covid-Net), ktoré boli zverejnené 17. apríla v týždennej správe o chorobnosti a úmrtnosti. Sleduje tých pacientov, ktorí boli prijatí do nemocníc s koronavírusom z 99 okresov v štátoch Kalifornia, Colorado, Connecticut, Georgia, Iowa, Maryland, Michigan, Minnesota, Nové Mexiko, New York, Ohio, Oregon, Tennessee a Utah.  

Toto nie sú ani zďaleka všetky hospitalizácie týkajúce sa ochorenia na aktuálny koronavírus, no sú ukážkou toho, čo sa vlastne deje. Považujte to za krátku upútavku na film, ktorý sa v súčasnosti odohráva v USA. Rovnako ako upútavky na filmy od Marvelu, aj táto štúdia môže reprezentovať, aký “film” v skutočnosti je, alebo aj nie je.  

Zdravie na prvom mieste. Toto je 5 návykov, ktoré pomôžu aj zaneprázdneným šéfom

Od prvého do 30. marca malo 48,3 percenta pacientov v databáze Covid-Net obezitu. Všimnite si, že tento počet je vyšší, než miera obezity celej populácie. Naznačuje to, že v prípade ľudí s obezitou je hospitalizácia pravdepodobnejšia. Na základe toho možno predpokladať, že pacienti v nemocniciach majú horší priebeh ochorenia ako tí, ktorí sú doma. Mimochodom, obezita bola najčastejším chronickým zdravotným stavom u pacientov vo veku od 18 do 64 rokov.  

Ďalšia štúdia na túto tému sa začiatkom apríla objavila v magazíne Obesity. Medzi 124 pacientmi, ktorí boli s koronavírusom prijatí do lekárskeho strediska CHU Lille vo Francúzsku, malo 47,6 percenta index telesnej hmotnosti (BMI) vyšší ako 30 a 28,2 percenta trpelo závažnou obezitou s BMI vyšším ako 35. Až 68,6 percenta všetkých pacientov a 85,7 percenta tých so závažnou obezitou skončilo na umelých pľúcnych ventiláciách.  

Robte pre svoje zdravie na pracovisku viac. Pozrite si 4 rady ortopéda

V prípade pacientov s BMI vyšším ako 35 bolo 7,36-krát pravdepodobnejšie, že budú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu, než v prípade pacientov s BMI nižším ako 25. V tejto súvislosti treba poznamenať, že sa na ventiláciu nedostanete bez vážneho dôvodu. Obvykle to znamená natoľko zhoršenú funkciu vašich pľúc, že nedokážete samostatne dýchať alebo pri samostatnom dýchaní nezískavate potrebné množstvo kyslíka.  

Iné infekcie

Tieto štúdie nie sú dostatočným dôvodom na to, aby sme mohli tvrdiť, že sa obezita spája so závažnejším priebehom ochorenia Covid-19. Pokiaľ by sa ukázalo, že je rizikovým faktorom, bolo by to asi také prekvapujúce, ako hádky v televíznych šou.  

Vedecké štúdie už skôr naznačili, že osoby s obezitou sú náchylnejšie na závažnejšie formy iných druhov infekcií, opisuje publikácia International Journal of Obesity. Napríklad počas epidémie chrípky H1N1 v roku 2009 sa zdalo, že ľudia s obezitou zvládajú ochorenie horšie. To bolo pred 10 rokmi počas poslednej pandémie. 

K tejto téme sa v roku 2018 vyjadrila i Aubree Gordon, profesorka epidemiológie na University of Michigan School of Public Health. Jej tím zistil, že ľudia s obezitou a infikovaní chrípkou sa ochorenia zbavovali dlhšie časové obdobie. Tieto informácie potvrdzujú, že obezita je komplexné ochorenie, ktoré má dopad ma rôzne časti tela. 

Napríklad môže ovplyvniť a poškodiť fungovanie pľúc či zvýšiť ich náchylnosť na infekcie a ich následky. Na základe štúdie, ktorá bola publikovaná v Journal of Applied Psychology, a štúdie uverejnenej v publikácii Chest, môže obezita obmedziť rozširovanie pľúc a tým aj množstvo vzduchu, ktoré dokážete vdýchnuť. A ako veľmi dobre viete, kyslík je nesmierne dôležitý.  

Imunita

Naopak zníženie obezity môže funkciu pľúc výrazne zlepšiť. Tento výsledok sa prejavil u pacientov, ktorí podstúpili bariatrický zákrok, teda zmenšenie žalúdka, a následne výrazne schudli, informuje štúdia publikovaná v Radiology. Dopad obezity rozhodne nie je obmedzený iba na pľúca.  

Ovplyvniť môže napríklad imunitný systém, makrofágy a dokáže narušiť kaskádu chemikálií (cytokínov), ktoré regulujú imunitnú odpoveď. Toto narušenie by v skutočnosti mohlo viesť k väčšiemu zápalu v pľúcach a dýchacích cestách. Obezita môže taktiež ovplyvniť komunikáciu medzi imunitným systémom a tukovými bunkami. Vaše bunky sú ako stredoškolskí študenti alebo politici, čo je takmer to isté. Ich vzťahy závisia od konkrétnej situácie a okolností. Vedia rýchlo zabudnúť, kto sú ich priatelia. To sú iba niektoré príklady, ako môže obezita ovplyvniť váš imunitný systém. 

Pandémia koronavírusu odhaľuje mnoho slabých miest a problémov, ktoré mali Spojené štáty americké už pred rokom 2020. Nech už je to nedostatočná pripravenosť na pandémiu či poškodený systém zdravotnej starostlivosti. Na tento zoznam ešte pridajte zlyhanie pri riešení epidémie obezity. 

Šírenie ochorenia Covid-19 bráni ľuďom dostať sa k adekvátnej liečbe obezity, nech už zmenou životného štýlu, lekárskym ošetrením alebo bariatrickou operáciou. Okrem toho môže pandémia a z nej vyplývajúce sociálne dištančné opatrenia, brániť ľuďom v dostatočnom cvičení či správnej výžive. Nebolo by teda príliš prekvapujúce, ak by sa epidémia obezity pre pandémiu koronavírusu ešte zhoršila. Koniec koncov, keď sa problém nesnažíte riešiť, obvykle sa ďalej zhoršuje.  

Prispievateľ Bruce Y. Lee píše pre Forbes.com o zdraví. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?