6. septembra 2019

Ak sa chcete stať mentorom, tak je najjednoduchšie prijať stratégie, ktorých sa držia úspešní ľudia. Je teda bežné, ak študujete ich rozvrhy, finančné stratégie, investície alebo obchodné zásady. Ich úspech však závisí i od zdanlivo nenápadných návykov, ktoré dodržiavajú až podozrivo dôsledne. 

Mnohé z nasledujúcich mikronávykov sú medzi úspešnými ľuďmi veľmi bežné. Zaujímavé ale je, že nie vždy sú také prirodzené, ako si myslíte.

1. Buďte dôslední.

Hoci sa úspešní ľudia často považujú za tých, ktorí riskujú, v skutočnosti majú tendenciu byť veľmi dôslední, čo sa týka prístupu k veciam. A to najmä, ak ide o podnikanie.

Ako prekonať strach zo zlyhania.
Úspešní ľudia na to idú v 4 krokoch

Zvyčajne všetko od ich rozvrhu cez oblečenie až po jedlo je veľmi úhľadné. Prečo je to tak? Pretože si potrebujú vytvoriť akúsi pravidelnosť, vďaka ktorej znížia zbytočné rozhodovanie na minimum.

2. Eliminujte mikrorozhodnutia.

Od chvíle, keď sa ráno zobudíte, vám všetko, čo sa udeje, berie energiu. Od rozhodnutia, čo si oblečiete, čo si dáte na raňajky, po riešenie rannej rutiny vášho dieťaťa a vlastného dochádzania do práce. Všetky aktivity vás oberajú o energiu a na konci dňa vám z nej nič nezostane. Úspešní ľudia chápu, že musia riadiť svoju energiu a nie čas. Preto zo života a fungovania vylučujú mikrorozhodnutia. To znamená, že často jedia to isté, nosia to isté a robia tie isté veci v ten istý čas každý jeden deň.

3. Buďte tou najhlúpejšou osobou v miestnosti.

Či už ide o to, koho zamestnáte alebo s kým sa stretávate, nechcete sa za žiadnu cenu ocitnúť na chvoste. Ak si však myslíte, že to tak je, tak trpíte akýmsi komplexom nadradenosti alebo sa podvedome dištancujete od kohokoľvek, kto vás nejakým spôsobom ohrozuje.

13 vecí, ktoré sa úspešní ľudia naučili v mladosti.
Dá sa však na nich zapracovať kedykoľvek

Nie je to zdravé. A čo je ešte dôležitejšie, nepomáha to vášmu životu. Úspešní ľudia robia zo svojich konkurentov spoločníkov. Učia sa od tých, ktorí sú inteligentnejší, kvalifikovanejší a skúsenejší ako oni. Bez problému zostávajú večnými študentmi.

4. Vyriešte problémy skôr než sa objavia.

Úspešní ľudia si neskrývajú hlavy do piesku. Ani sa nesnažia vyhnúť spúšťačom problémov. Radšej sa učia, ako s nimi efektívne pracovať. Majú núdzový plán, včas identifikujú potenciálne problémy a reagujú na ne. Sú teda zodpovední a myslia dopredu.

5. Outsourcujte všetko, čo sa len dá.

Zamestnajte niekoho, kto by sa zvládol postarať o také aspekty vášho podnikania, ktoré vám zaberajú najviac času a dostatočne sa nevyplácajú. Také, ktoré nie sú časovo náročné. Nadobudnite zručnosti v delegovaní úloh medzi členov tímu. Myslite na to, že úspešní ľudia sa nesnažia robiť všetko sami.

6. Udržiavajte nízke náklady.

Vo vašom podnikaní, doma alebo v osobnom živote by ste sa mali držať zásady, podľa ktorej by režijné náklady mali zostať primerane nízke. To neznamená, že by ste mali obetovať bezpečnosť, pohodlie alebo kvalitu. Nechcete sa však nechať uniesť výdavkami, pre ktoré je váš život náročný. Úspešní ľudia žijú ako niekto, kto zarába len dve tretiny ich platu.

7. Buďte organizovaní.

Organizovanosť je základom úspechu. Ak žijete v neustálom strese a pohybe, hľadáte rôzne veci, neviete sa predrať cez preplnenú poštovú schránku, chýbate na stretnutiach alebo meškáte s termínmi, tak vedzte, že sa nedostanete ďaleko. Organizovanosť a jednoduchosť sú nevyhnutné na to, aby ste sa dokázali sústreďovať na veci, na ktorých najviac záleží.

8. Premýšľajte z hľadiska čistých ziskov a strát.

Úspešní ľudia sú schopní mať nadhľad a zhodnotiť svoje konanie. Myslia na všetko, od peňazí cez vzťahy, v rovine čistých ziskov a strát. A nie tých dočasných. To z nich robí vynikajúcich investorov a stratégov. Napríklad: možno dnes nemáte chuť ísť na drink s kamarátmi svojho partnera. Ale ak to urobíte, tak tým z hľadiska čistého zisku prispejete k tomu, aby bol váš vzťah dlhodobejší a zdravší. Je to ďalší spôsob, ako povedať, že úspešní ľudia neustále chápu veci vo väčších súvislostiach.

Prispievateľka Brianna Wiest píše pre Forbes.com o emocionálnej inteligencii.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk